Odeabank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

Odeabank kur korumalı TL mevduat hesabı hakkında merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda.


Odeabank kur korumalı TL mevduat ürünü, banka tarafından yatırımcılara sunulmuş durumda. Birikimlerini TL olarak değerlendirmek isteyen müşterilerine kur oynaklığı karşısında avantaj sağlayan ürün, ülkemizdeki döviz tevdiat çoğalmasının ardından devreye sokuldu. Yeni Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında döviz endeksli kur korumalı TL mevduat hesabını açıklayan bankanın nasıl bir faiz oranı sunduğunu ve vade imkanlarını bu yazımızda inceleyeceğiz.
 Odeabank, devreye alınan bu ürün için faiz oranını kendisi belirleyebilir ya da duyurulan faiz ile mevduatları vadelendirebilir. Bu mevduat ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.

Odeabank Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduat Hesabı Kimler Açtırabilir?

Odeabank kur endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabı ürününe sadece Türkiye yerleşik bulunan gerçek ve tüzel kişiler dahil olabilirler. Merkez Bankasının getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir.
 
Tüzel kişilik olarak varlıklarını sürdüren şirketler bu mevduat ürününden ilk etapta faydalanamıyordu. Ocak 2022'den itibaren tüzel kişilik sahibi şirketler de bu mevduat ürünü için yatırım yapabilir hale geldi. Bu mevduat ürününün ortaya çıkmasıyla amaçlanan, özellikle döviz yatırımı bulunan vatandaşların tasarruflarını Türk lirası bazlı varlıklara yöneltmeye teşvik etmek. Tüzel kişilik ünvanlı şirketler ise kar beklentili ticari faaliyetler için elinde döviz bulundurmak isteyebilirler. Bu faaliyetleri için düşünmedikleri, şirketlerine ait olan döviz ürünlerini ise kur korumalı TL mevduat hesabı ürününde değerlendirmeyi düşünebilirler.

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

Odeabank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

Odeabank kur korumalı TL mevduat hesabı 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 12 ay vadeler ile açılabilecek. Gün olarak bakıldığında ise 92 gün, 181 gün, 272 gün 366 günlük vadeler geçerli olabilecek. Normal şartlarda Odeabank Vadeli Mevduat ürünlerinin bankanın kendi politikaları ile vadelendirildiğini belirtelim. Ancak bu ürün için yasa koyucunun sunduğu şartlara göre yukarıda belirtilen şartlarda vadeler belirlenebilecek. Kur korumalı dönüşümlü TL vadeli mevduat hesabı ise 92 gün, 181 gün ve 366 günlük vadelerle açılabilmektedir.

Odeabank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Hangi Kurları Kapsıyor?

Odeabank döviz endeksli ve kur korumalı mevduat hesabı üç finans enstrümanı için TL olarak açılabilecektir. Bunlar Amerikan doları, İngiliz sterlini ve euro yabancı para birimleridir. Bu üç enstrüman dışında farklı para birimlerinde karşılığı olan mevduat hesapları açılamaz.

Odeabank Döviz Endeksli, Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Odeabank dövize endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat ürünü için banka kendi belirleyeceği faizi kullanabilir. Fakat müşterilerine sunabileceği en düşük politika faizi oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu politika faizi kadar olmak zorundadır. Dilerlerse bankalar da Odeabank gibi politika faizi üzerinde bir faiz uygulayarak nemalandırma işlemi yapabilmektedir. Merkez Bankası politika faizinden 300 baz puan fazla olabilir. Bu da en fazla şimdilik yüzde 17 olarak uygulanabilir. Bankanın uygulamış olduğu en düşük faiz oranı yüzde 17‘dir. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Odeabank İletişim sayfamızdaki bilgilerden bankaya erişebilir ve destek alabilirsiniz.
Kur Korumalı TL Mevduat Faiz Oranları
Vade Faiz Oranı
3 ay 17:00
6 ay 17:00
9 ay 17:00
12 ay 17:00
 
Kur korumalı dönüşümlü TL mevduat hesabı faiz oranları için tablo aşağıdaki gibidir.
Vade Faiz Oranı
3 ay 18.25
6 ay 18.50
12 ay 19.00
 
 
Bankaya giderek bizzat Odeabank kur korumalı Türk lirası mevduat ürününe başvurmak için de Odeabank Şubeleri sayfamızı ziyaret ederek il ve ilçe bilgilerinizi girerek size en yakın şubenin adresini bulabilirsiniz.

Odeabank Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Kur Farkı Ödemesi

Odeabank döviz korumalı TL katılma ürünü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün altı defa döviz kurunun açıklayacak ve günün hesaplama kurunu ilan edecektir. Bu saatler ise 10, 11, 12, 13, 14 ve 15 saatleridir. Katılım hesabını açtırdığınız gün saat 11’deki kur alışı ile vade sonundaki kur satışı kıyaslanır ve oranı yüksek olan değer üzerinden hesaplamalar yapılır. Eğer mevduat hesabındaki birikiminiz, kur karşısında kayıp yaşamamışsa sadece faiz getirisi kazanacaksınız. Ancak kur karşısında değer yitirmişse fark Hazine tarafından ödenecek. Aşağıdaki örnek hesaplama yapabilmek için oldukça makuldür.
 
Odeabank’na gelen bir yatırımcı, yüzde 17 faiz ile 500.000 TL parasını kur korumalı TL mevduat hesabına yatırmış olsun. Vade başında 5 TL olan döviz, vadenin sonunda 14,15 olarak Merkez Bankasınca satış fiyatı açıklanmıştır. Normal mevduat hesaplarında faiz oranı kadar nemalandırılacak olan hesap 85.000 TL faiz alacaktı ve 585.000 TL olarak vade sonunda yatırımcının hesabına eklenecekti. Ancak yatırımcı aynı dönemde döviz almış olsa 100.000 dolar tutarındaki yatırımı 1.415.000 TL’lik bir getiri sunacaktı. Kur korumalı TL mevduat ürünü sayesinde arada bulunan 830.000 TL Hazine garantisi altındadır ve yatırımcıya vade sonunda ödenecektir. Bu durumda da yatırımcı hem yüzde 14’lük faiz getirisini elde etmiş olacaktır hem de kur farkı hesabına yatacaktır.

Odeabank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Stopaj Olacak Mı?

Odeabank kur korumalı TL mevduat hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından Odeabank’nda bulunan döviz endeksli TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

Odeabank Kur Korumalı TL Mevduattan Vade Dışında Para Çekmek

Odeabank kur korumalı TL mevduat hesabı için en önemli konulardan biri de vade öncesinde para çekmektir. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz mevduat hesabına dönecek ve faiz hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, yukarıdaki örneği dikkate alırsak; 500.000 TL olan yatırımınız 500.000 TL olarak kalacaktır. Bu durumda 1.415.000 TL kazanma ihtimaliniz ortaya çıkmayacaktır.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir.

Odeabank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Odeabank kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı 10.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın altında para yatıramazsınız. Fakat dilerseniz üstünü yatırabilirsiniz.

Odeabank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Odeabank kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Makaleler