Odeabank kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Odeabank kimin? Sahibi kim ve hisseleri kime ait? Ortakları var mı? Personel sayısı kaç? Bu soruların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz.


“Odeabank kimin? Odeabank’ın sahibi kim ve hisseleri kime ait? Odeabank Türk bankası mı, ortakları var mı?” gibi sorularla birlikte “Odeabank’ın çalışan sayısı kaç? Türkiye’de kaç şubesi var?” gibi sorular da banka müşterilerinden ve yatırımını bankaya yapmak isteyen yatırımcılardan geliyor. Biz de bu yazımızda merak ettiğiniz sorular olan “Odeabank’ın sahibi kim? Hisseleri kimin ve kurucusu kim?” gibi sorular çerçevesinde diğer sorulara da yanıt arayacağız.
 Odeabank, ülkemizdeki bankalar arasında kendine saygın bir yer edinmiş, yabancı sermayeli bankalardan biridir. Kurulduğu tarihten itibaren pek çok noktada şubeler açmış ve müşteriye hızlı erişerek güvenini kazanmıştır. Türkiye’de bankaların kurulabilmesi için BDDK denetimi ve izni gerekir. Banka da bu izinleri almış ve bankacılık kanunlarına uygun olarak kurulumunu tamamlamıştır. Makalemizin devamında Odeabank’ın kuruluşu, ortaklık yapısı, statüsü ve çalışan sayısı gibi bilgileri veriyor olacağız.

Odeabank ne zaman kuruldu? Odeabank’ın kurucusu kim?

Odeabank 12 Mart 2012’de bir anonim şirket olarak kuruldu. Kurucusu Lübnan merkezli Bank Audi’dir. 20 Haziran 2012’de faaliyet izni almak için BDDK’ya başvurusunu gerçekleştiren banka, 2 Ekim 2012’de bu faaliyet iznini almış ve faaliyetlerine başlamıştır. Kaliteli bir hizmet anlayışıyla hızla adını duyuran banka ilk şubelerini İstanbul’a açtı. Sonrasında ise tüm illerde olmasa da majör illerde banka şubelerini açmaya başladı.

Odeabank sahibi kimdir?

Odeabank’ın sahibi Bank Audi’dir. Merkezi Lübnan’da olan Bank Audi, Türkiye dışında 11 farklı ülkede faaliyet gösteren geniş bir yatırım ağına sahip. Kurumsal, bireysel ve özel bankacılık alanında uzun yıllardır hizmet veren bankanın kurucusu Raymond W. Audi’dir. 1998 yılına kadar bankayı yönetmiş ve ardından kardeşi bankanın yönetimine geçmiştir. Arap bölgesinin en önemli dördüncü bankası, Lübnan’da ise en büyük banka olarak görülmektedir.

Odeabank hisseleri kimin? Ortakları var mı?

Odeabank hisseleri 3 milyar 288 milyon 842 bin TL olarak çıkarılmış sermayeden oluşmaktadır. Odeabnak’ın sahibi konumundaki Bank Audi SAL, şirket hisselerinin yüzde 76,42’sine sahiptir. Yüzde 8,01’lik hisse ile European Bank for Reconstrction and Development ikinci sıradadır. International Finance Corporation ise Odeabank hisselerinin yüzde 6,36’sının sahibidir. Hemen arkasında H.H. Sheikh Dheyab Binzayed Binsultan Al-Nahyan ise şirketin yüzde 4’lük hissesini elinde bulunduruyor. IFC FIG Investment Company S.a.r.l ise yüzde 3,43’lük bir hisseye sahip. Mohammad Hassan Zeidan ise yüzde 1,78’lik bir hisseye sahiptir.

Odeabank Türkiye’de hangi statüde çalışıyor? Yerel bir banka mı?

Odeabank’ın tüm hisseleri yabancılara aittir. Bu da yerel bir banka olmasının mümkün olmadığını açıkça bize gösterir. Bankanın yabancı sermayeli mevduat bankaları arasında olduğunu böylece anlamış oluyoruz. Odeabank’ın 5411 sayılı bankacılık kanununa göre kurulduğunu ve BDDK’dan izinli şekilde faaliyetlerini sürdürdüğünü yazımızın başında belirtmiştik. BDDK düzenlemelerine ve bankacılık kurallarına göre Odeabank krediler veren ve mevduatlar toplayan bir bankadır.
 
Siz de Odebank kredilerini incelemek ve faiz oranları ile ilgili bilgi almak isterseniz Odeabank Kredileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz bankanın mevduat faiz oranlarını içeren Odeabank Mevduatlar sayfasına göz gezdirerek mevduat faiz oranlarını takip edebilirsiniz. Odeabnak’ın kredi kartı ürünlerini incelemek için de Odeabank Kredi Kartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte bankanın iletişim kanalları için Odeabank İletişim sayfamıza gidebilirsiniz.

Odeabank çalışan sayısı kaç? Ülkemizde kaç şubesi var?

Odeabank’ın ülkemizdeki çalışan sayısı 1200’e yakın çalışanı bulunuyor. Bu çalışanlardan sadece 3’ü ilk okul mezunudur. 41 lise mezunu çalışanın sadece 8 tanesi kadındır. Fakat lisans seviyesinde çalışan 910 personelin 565 tanesi kadın, 345 tanesi de erkektir. 159 yüksek lisans ve dengi seviyede çalışanı bulunan bankada, bu seviyede çalışan 89 erkek, 70 kadın personel bulunur. Odeabank’ın şehrinizde şubesi olup olmadığını kontrol etmek için Odeabank Şubeleri sayfamızda yapacağınız basit bir arama kafi gelecektir.

Odeabank güvenilir bir banka mı?

Odeabank, ülkemizde bulunan 5411 sayılı kanuna istinaden kurulmuş ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından denetlenen bir bankadır. Aynı zamanda bağımsız denetleme kuruluşları tarafından da gelir ve giderleriyle, bankacılık faaliyetleri denetlenmektedir. Ancak en önemlisi elbette Türkiye’nin bankaları denetlemekle görevlendirdiği kurum olan BDDK’dır. BDKK tarafından denetlenen ve BDDK düzenlemelerine uyan Odeabank, ülkemizdeki diğer bankalar kadar güvenilirdir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler