Odeabank Kolay Adres Tanımlama, IBANSIZ Para Gönderme

Odeabank Kolay Adres, IBAN ya da hesap numarasına gerek kalmaksızın kişisel bilgilerinizi tanımlayarak, para transferlerinizde kullanabileceğiniz bir bankacılık protokolüdür.


Odeabank Kolay Adres tanımlama, IBANSIZ ve hızlı para gönderme konusunda FAST ile artık daha interaktif bir bankacılık deneyimini Odeabank müşterilerine sunuyor. Odeabank da 12 Kasım 2020’de Merkez Bankası tarafından duyurularak 8 Ocak 2021’de uygulamaya konan Kolay Adres ve FAST sistemlerini bankacılık sistemlerine hızlıca entegre etmiş durumda. Bu makalemizin devamında “Odeabank Kolay Adres nedir?”, “Odeabank Kolay Adres nasıl tanımlanır?”, “Kolay Adres bilgilerim güvende mi?” gibi sık sorulan ve merak edilen sorularınızın cevaplarını bulabileceksiniz. Öncesinde isterseniz konuya daha fazla vakıf olabilmek adına Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBANSIZ Para Gönderme isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

FAST Nedir?

Kolay Adres sistemini ve Odeabank Kolay Adres tanımlama işlemlerini anlatmaya başlamadan evvel Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) konusunu anlamamız gerekiyor. FAST, günün her saatinde, haftanın her gününde hızlıca, kısıtlama olmadan para transferi yapmanızı sağlayan önemli bir protokoldür. Artık günün 24 saati, haftanın 7 günü; tatil günü demeden, mesai sonrası demeden, hafta sonu demeden kolayca para transferi yapabileceksiniz. Merkez Bankasının uygulamaya koyduğu FAST ile bu mümkün hale geldi. Sistemle ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, FAST İle EFT İşlemleri 7 Gün 24 Saat başlıklı yazımızı okuyarak, bu konuya geri dönebilirsiniz.

Odeabank Kolay Adres Nedir?

Odeabank Kolay Adres, IBAN ya da hesap numarasına gerek kalmaksızın kişisel bilgilerinizi tanımlayarak, para transferlerinizde kullanabileceğiniz bir bankacılık protokolüdür. IBAN adresine, hesap numarasına ihtiyaç duymadan tanımlayacağınız Kolay Adres sayesinde hızlıca ve güvenli bir şekilde para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Odeabank Kolay Adres olarak e-posta adresinizi, T.C. kimlik numaranızı ya da telefon numaranızı kullanabilirsiniz. Banka bunun dışında kalan yabancı kimlik numarası, pasaport numarası ya da vergi kimlik numarası gibi diğer kişisel bilgileri henüz Odeabank Kolay Adres olarak tanımlatmıyor.

Odeabank Kolay Adres Nasıl Tanımlanır?

Odeabank Kolay Adres ile akılda tutulamayan hesap numaralarından, 26 haneli uzun IBAN adreslerinden kurtularak, sadece Kolay Adresiniz ile para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Odeabank Kolay Adres tanımlaması yapmak için bankanın Odeabank telefon uygulamasını indirmeniz ya da Odeabank İnternet sitesini ziyaret ederek hesabınıza giriş yapmanız, Para Transferleri bölümünde bulunan Kolay Adres Tanımlama linkinden T.C. kimlik numaranız, telefon numaranız ya da e-posta adresiniz gibi seçeneklerden birini seçerek tanımlama yapabilirsiniz.
Elbette cep telefonundan ya da internet sitesinden bu tanımlamayı yapamayacak müşteriler de olabilir. Onlar için de banka şubeleri destek olmaktadır. Size en yakın banka şubesini öğrenmek için Odeabank Şubeleri sayfamızı, diğer bankaların şubeleri için de Banka Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Odeabank Kolay Adres Ne Zaman Başlıyor?

Odeabank Kolay Adres, 8 Ocak 2021 tarihinden bu yana kullanılmaya devam ediyor. Merkez Bankası FAST ve Kolay Adres sistemlerini 12 Kasım 2020’de duyurdu ve 12 Aralık’tan itibaren bazı bankalar pilot olarak bu sistemleri kullanmaya başladı. Sistemi kendi sistemlerine entegre eden bankalar da 8 Ocak 2021’den bu yana FAST ve Kolay Adres sistemlerini uygulamaya başladı. Odeabank da bu bankalar arasındaki yerini aldı. Aşağıda bulunan Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar başlığı altındaki bankaları inceleyerek diğer entegrasyon sağlayan bankalar hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Odeabank Kolay Adres Ücreti Var Mı?

Odeabank ya da farklı bankalar sizden Kolay Adres tanımlamak için herhangi bir ücret talep etmezler. BKM altyapısında tutulan bu bilgileri tanımlamak ve kullanmak tamamen ücretsizdir.

Kolay Adres Bilgileri Güvende Mi?

Odeabank ve diğer bankalar için tanımlanan Kolay Adres bilgileri BKM sunucularında saklanır. Bu nedenle bilgileriniz güvendedir. Banka ya da BKM tarafından bilgileriniz asla alakasız üçüncü kişilerle paylaşılmaz. Sadece fon aktarma, fon çekme işlemlerinin yerine getirilmesi amacıyla; 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ve sair mevzuat hükümlerinin zorunlu kıldığı ya da izin verdiği kişilerle / kurumlarla paylaşılabilir.

Kaç Kere Kolay Adres Tanımlanır?

Odeabank ya da farklı bankalarda toplamda 5 tane Kolay Adres eşleştirebilirsiniz. Bu durumu bir örnekle sizlere anlatmaya çalışalım. Odeabank’taki bir hesabınız için T.C. kimlik numaranızı Kolay Adres olarak tanımladığınızı varsayalım. Bu durumda tüm bankalar için kalan hakkınız 4 olur ve kalan haklarınız için T.C kimlik numaranızı bu kez başka bir bankada daha kullanmak isterseniz, bu durumda Odeabank’taki hesabınızdan cep telefonu numaranız iptal edilir. Odeabank Kolay Adres olarak 5 adres tanımlaması da yapabileceğiniz gibi farklı bankalardaki hesaplarınız için de bu tanımlamaları yapabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi kullandığınız bir Kolay Adresi farklı bir bankada kullanmak isterseniz, Odeabank’ta bulunan tanımlamanız iptal edilecek ve yeni tanımlamanız geçerli olacaktır.

Hangi Hesaplar İçin Odeabank Kolay Adres Tanımlanır?

Odeabank Kolay Adres tanımlamak için bankada vadesiz TL hesabınızın bulunması gerekiyor. Şimdilik döviz hesapları veya vadeli hesaplar için tanımlama yapılamamaktadır. İleride bu durum değişirse, sizlere bu başlık altından bilgi vermeye devam edeceğiz.

Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar

Aşağıdaki bankalar arasından dilediğinizi seçerek Kolay Adres tanımlama ve FAST sistemleri için bankanın genel politikalarını öğrenebilir ve hemen Kolay Adres tanımlama yapabilirsiniz. Aynı zamanda herhangi bir bankada henüz bir hesabınız bulunmuyorsa ve banka hesabı açtırmak istiyorsanız Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler isimli makalemizi okumanızı öneriyoruz.
 
Akbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Albaraka Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Alternatif Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Anadolubank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Burgan Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Denizbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Fibabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Garanti Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Halkbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
HSBC Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
ING Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
İş Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
QNB Finansbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Şekerbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
TEB Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Türkiye Finans Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıf Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler