Online Alışveriş Yaparken Dikkat

Bir sanal alışveriş sitesinden alışveriş yaparken dikkat etmeniz belli başlı hususlar bulunmaktadır.


İnternetin hayatımızın her alanında yer alması ile birlikte yeni bir kullanım alanı daha ortaya çıkmış oldu. Online alışveriş yöntemi ile tüm ihtiyaçlarınızı kredi kartlarınızı kullanarak oturduğunuz yerden geniş bir ürün yelpazesine erişerek her türlü ihtiyaçlarınız için kullanarak giderebilirsiniz.
 Online alışverişin giderek yükselmesinin sebeplerinden en önemlisi avantajlarının dışarıdan yapacağınız bir alışverişe göre çok daha cazip seçenekleri pratik bir şekilde sunuyor olmasıdır. Örneğin mağazalar arası gezerek farklı fiyatlar arasında aklınız karışmaya başlıyor ise online alışveriş sitelerine göz atarak tüm mağazalar ve tercih ettiğiniz ürün arasında fiyat karşılaştırmaları yapabilirsiniz. Ayrıca artık sadece kredi kartı ile değil kapıda ödeme seçenekleri ve uygun kargo ücretleri ile birlikte herhangi bir kredi kartı sahibi olmadan da online alışveriş imkanlarından yararlanabilmeniz mümkün.
 
Tüm bu avantajlar ve teknolojinin hayatımızı kolaylaştırması ilk bakışta faydalı bir gelişim gibi gözükse bile aslında online alışveriş sunmuş olduğu avantajlarının yanında bir takım problemlerin de doğmasına sebep olmuştur.

Güvenli Online Alışveriş İçin Neler Yapılmalıdır?

Bir sanal alışveriş sitesinden alışveriş yaparken dikkat etmeniz belli başlı hususlar bulunmaktadır. Eğer havuz sistemine sahip siteler üzerinden aracı konumdaki sistemi kullanarak bir satıcının ürününü almak istiyorsanız yapmanız gereken şey o satıcının daha önce yapmış olduğu alışverişlerin geri dönüşlerini incelemek ve satıcı hakkında ufak bir bilgi toplamak olmalıdır. Havuz sistemine sahip sitelerde satın almış olduğunuz ürüne ait ödemeniz direk olarak satıcının hesabına yatırılmaz, önce sitenin havuz sistemine düşen ücret bedeli ürün elinize sağlıklı bir şekilde ulaştıktan sonra satıcının hesabına yatırılır.
 
Sanal pazar sitelerinde de online alışveriş yapmadan önce o sitenin güvenlik sertifikaları ve kullanıcı yorumları titiz bir şekilde incelenmelidir. SSL sertifikası artık online alışveriş siteleri ve internet bankacılıkları için neredeyse zorunlu hale getirildiğinden dolayı ilk bakmanız gereken nokta SSL sertifikası sahibi olup olmadığı olmalıdır. Güvenlik sertifikasını kullanıcılara sağlamış ve müşterilerinden olumlu yorumlar almış olan güvenilir firmaların online alışveriş siteleri üzerinden dilediğiniz alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 
Güvenlik konusunda diğer bir yöntem ise ön ödemeli kartların kullanımıdır. Ön ödemeli kartlar sizin kredi kartınızın tüm limitini ve özel bilgilerini hiçbir internet sitesi veya kişi ile paylaşmadan aracılık görevini üstlenerek belirtmiş olduğunuz limit doğrultusunda kullanılmasını sağlamaktadır. Örneğin yüksek limitli bir kredi kartınız ile alışveriş yapmadan önce ön ödemeli kart çıkartırsanız bu sayede sizin belirlemiş olduğunuz limit kadarını sitenin kullanmasını sağlayabilirsiniz ve bu işlemi gerçekleştirirken hiçbir kişisel bilginiz 3. kişilerin eline geçmemektedir.
 
Tek kullanımlık ön ödemeli kartlar da bu durumda iyi bir alternatif olarak ön plana çıkmaktadır. Size özel bir kod ile tarafınıza teslim edilen bu kartları 1 kez kullandıktan sonra iptal olur ve bir daha kullanılamaz hale gelir. Böylelikle online alışveriş sırasında kredi kartınızın çalınması, kötüye kullanılması ya da kartınızı kaybetmeniz gibi durumlarda yaşayacağınız zararı önlemiş olursunuz.

Diğer Makaleler