Opsiyonlu Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat Hesabı Nedir?

Kur korumalı mevduat hesabı sonrasında Opsiyonlu döviz dönüşümlü kur korumalı mevduat hesabı da gündeme girdi.


Aralık 2021’de Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Kur Korumalı Mevduat Hesabı sonrasında yürürlüğe girmesi beklenen yeni ürün opsiyonlu döviz dönüşümlü kur korumalı mevduat hesabı ile ilgili sorulması muhtemel soruları sizler için araştırdık.
 Opsiyonlu döviz dönüşümlü kur korumalı mevduat hesabı, mevduatın yarısının kur korumalı mevduat hesabında diğer yarısının da adı geçen hesapta değerlendirilmesi ile ortaya çıkıyor. Örnekle açıklamamız gerekirse, yatırımcının 200 bin doları varsa ve bunu değerlendirmek istiyorsa; 100 bin dolarını kur korumalı mevduatta, kalan 100 bin dolarını da vade sonunda bankanın belirlediği opsiyonlarla ODDKKMH’da değerlendiriyor. Endeksli bulunduğu dövizin düşmesi ile TL faiz alabilir hem de döviz faizinden faydalanabilir hale geliyor. Bankaların yüksek ölçekli mevduat sahiplerini arayarak bu ürünü önerdikleri rivayet ediliyor.

Opsiyonlu Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat Hesabı Özellikleri Neler?

Opsiyonlu döviz dönüşümlü kur korumalı mevduat hesabı hakkında bilgilere geçmeden önce belirtmemiz gerekiyor ki henüz resmi bir çalışma yapıldığına dair bir bilgi bulunmuyor. Yalnızca bazı bankaların bu ürünü müşterilerine önerdiklerini biliyoruz. Özellikleri ile ilgili detayları aşağıda belirtelim.
  • İşlem yapılacak dövizin belirli bir seviyenin altına inmeyeceği ya da üstüne çıkmayacağı beklentisi hakimdir.
  • Vadeden önce mevduat hesaptan çekilemez, bloke edilir.
  • Başlangıçta hesaplanan net mevduat faizi ve prim geliri vade sonunda eklenir.
  • Vade sonu geldiğinde hangi para birimi üzerinden ödeme alınacağı, başlangıçta belirlenen kur ve vade sonundaki spot kur değerine bağlı olarak opsiyon kullanıp kullanmayacağına göre değişir.
  • Mevduat faizi üzerinden yüzde 10 – 18 arasında, gerçek kişilerde ise yüzde 10 oranında stopaj kesintisi uygulanır.
  • Önemli madde burada: Opsiyon kullanmak istenirse, piyasa koşulları göz önüne alındığında anapara üzerinden bile kayıp yaşanabilir.

Opsiyonlu Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat Hesabı Kimler İçin Uygundur?

  • Döviz mevduatınız varsa ve ancak kurun belli bir seviyenin üzerine çıkmasını beklemiyorsanız,
  • Türk lirası cinsinden mevduatınız varsa kurun belli bir seviyenin altına ineceğini beklemiyorsanız,
  • Belirli bir kur üzerinden TL’sini dövize, dövizini TL’ye döndürmeye niyetliyseniz sizin için DCD hesabı denen bu hesap uygun olacaktır.

Diğer Makaleler