Ortak ATM kullanımı | Ortak ATM

Ortak ATM hizmeti sayesinde müşteriler, bankalar arası iş birliği ile farklı bankalara ait ATM'leri ücretsiz olarak kullanabilirler. Detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.


Ortak ATM hizmeti aslında uzun yıllardır mevcut. Fakat bu hizmetten yararlanmak için ilgili bankanın ATM cihazının sahibine komisyon ücreti ödemek gerekiyordu. Ancak son günlerde QNB Finansbank, TEB ve Denizbank'ın anlaşmasıyla birlikte bu bankaların tüm ATM'lerinde komisyon ücreti ödemeden işlem yapmak mümkün hale geldi. Ayrıca devlet bankalarının ATM'lerinde de ücretsiz olarak işlem gerçekleştirebilirsiniz.
 Esasen devlet bankaları uzun süredir ortak ATM kullanımını ücretsiz olarak sağlamaktaydı. Yakın zamanlarda özel bankalardan da bir anlaşma geldi. Artık bankaların ortak ATM kullanım sıklığı da arttığına göre kolayca farklı bankaların ATM’lerinden para çekme dönemi başladı. Biz de bu içeriğimizde sizlere hangi bankaların ortak ATM’ler üzerinde anlaştığını, hangi bankalarda ücretsiz para çekebileceğinizi inceleyeceğiz.

Ortak ATM’leri kullanılabilen Devlet bankaları ve Özel bankalar

Aşağıdaki tabloda yer alan bankalar, belirtilen şartlar altında birbirlerinin ATM cihazlarını ücretsiz olarak kullanabilirler. Anlaşma dışındaki bankaların ATM'lerinden yapılacak işlemlerde ise komisyon ücreti uygulanmaktadır.
 
Bankalar arasında yapılan anlaşma gereği, aşağıdaki tabloda yer alan bankalar birbirlerinin ATM'lerini ücretsiz olarak kullanabilir. Ancak anlaşma dışındaki bankaların ATM'lerinden yapılacak işlemler için komisyon ücreti alınmaktadır.
Ücretsiz Ortak ATM Kullandıran Bankalar Devlet Bankaları Özel Bankalar
Ziraat Bankası  
Vakıfbank  
Halkbank  
Vakıf Katılım  
Ziraat Katılım  
Emlak Katılım  
PTT  
TEB  
QNB Finansbank  
Denizbank  
 
Yapılabilecek İşlemler Listesi Devlet Bankaları Özel Bankalar
Para Çekme
Para Yatırma
Bakiye Sorgulama
Kredi Kartı Borç Ödeme
Kredi Kartı Borcu Sorgulama
Kredi Kartı Borcu Ödeme  
 
Ortak ATM Kullanım Şartları Devlet Bankaları Özel Bankalar
İşlem limitine göre sınırsız işlem yapılabilir.  
Her ay bu bankalar arasında 3 defa ücretsiz işlem yapabilirsiniz.  
 

Ortak ATM’ler nasıl kullanılır?

Ortak ATM, bir bankanın ATM cihazının diğer bankaların müşterilerinin kullanımına sunulduğu bir hizmettir. Geçtiğimiz yıllarda özellikle devlet bankalarının bir anlaşma yapmasıyla birlikte bu bankalar arasındaki müşterilerin ATM kullanımları ücretsiz hale getirildi. Bu haberin ardından özel bankalar da benzer çalışmalar yaparak müşterileri arasında ATM kullanımını ücretsiz olarak sağlayacaklarını duyurdular. Ortak ATM kullandıran bankalarda ücretsiz olarak bakiye sorgulama, para çekme, para yatırma, kredi kartı borcu sorgulama ve kredi kartı borcunuzu ödeme gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu hizmet sayesinde farklı bankaların ATM'lerini kullanarak bankacılık işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Günlük para çekme limitleri ne kadar?

Ortak ATM’lerde devlet ve özel bankalar için günlük para çekim limitlerinin ne kadar olduğunu aşağıdaki tablolardan takip edebilirsiniz.

Devlet Bankaları:

Banka Günlük Para Çekme Limiti
Halkbank 1.500 TL
İş Bankası 2.000 TL
Vakıfbank 1.500 TL
Ziraat Bankası 1.500 TL
Ziraat Katılım 1.500 TL

Özel Bankalar:

Banka Günlük Para Çekme Limiti
Akbank 2.000 TL
Alternatif Bank 1.500 TL
CEPTETEB 3.000 TL
Denizbank 1.990 TL
Fibabanka 1.500 TL
Garanti BBVA 2.000 TL
HSBC 1.500 TL
ING 1.500 TL
Kuveyt Türk 1.500 TL
Odeabank 1.500 TL
QNB Finansbank 1.500 TL
Şekerbank 3.000 TL
TEB 1.000 TL
Yapı Kredi 2.000 TL
 
Bu şekilde Devlet Bankaları ve Özel Bankalar olmak üzere iki ayrı tabloda bankaların günlük para çekme limitlerini görebilirsiniz.
 
Kategori:
Etiket:
ATM

Diğer Makaleler