Ortak Konut Kredisi Nedir?

Ortak konut kredisi hakkında bilmeniz gerekenler.


Bankalar talep ettiğiniz il ya da bankanın kredi şartları arasında sunduğu ortak konut kredisi kullandırabiliyorlar. Ortak kredinin işlemleri bankaların kişilerin isimlerine özel olarak birer kredi hesabı açarak yapılıyor. Fakat ipotek olduğu durumlarda konutun tamamı banka tarafından geri alınacağı için kişiler arasında borcun düzenli olarak takip edilmesi gerekiyor.
Başvuru yaptığınız zaman bankalar tahsis birimleriyle iletişime geçerek sizleri ayrı olarak ele alarak araştırır ve olumlu olumsuz kararlarını verirler. Fakat akrabalık ilişkisi olmayan biriyle ve 2 kişiden fazla olmak koşuluyla kredi başvurusu yapıyorsanız ortak konut kredisi onaylanma süreciniz daha da zorlaşır.

Gayrimenkulün tapu işlemlerinde ek masraflar da talep edilmiyor. Toplam masraflarınız ortak tapuya ve faiz oranlarına göre değişkenlik gösterebiliyor.

Ortak Tapu Konut Kredisi Nedir?

Ortak tapu konut kredisi, hisseli tapu olarak da adlandırılabiliyor. Gayrimenkulün tapusu birden fazla kişinin adına paylaşım yaptırılarak hesaplanıyor ve bu şekilde ortaya çıkan tapulara ortak tapu deniliyor.

Ortak tapulara sahip olabilmeniz için anlaştığınız kişi ile aranızda herhangi bir akrabalık ya da kan bağı olması gerekmiyor. Ortak tapuya sahip olan kişiler banka kredisi talebinde bulunabiliyorlar.

Konuta ait kredinin anlaşma yapan taraflardan sadece birisinin almasıyla birlikte tapuya ait satış gösterilmesi gerekiyor. Kredi kullanıp tapu sahibi olduysanız tapunun üzerindeki hakların yanışını tapu dairesine satmanız gerekiyor. Böylelikle elinizdeki tapu ortak tapu haline gelmiş oluyor.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler