Özel Sigortalara Ödenen Primlerin Gider Gösterilmesi

Sigorta firmalarına ödediğiniz primleri nasıl gider gösterebilirsiniz?
Her geçen dönem daha da büyüyen sigortacılık sektörü devlet tarafından da destekleniyor. Uygulanan vergi istisnası muafiyetlerden gider indirimlerine, sigortaya teşvik çalışmalarından prim indirimlerine kadar pek çok hususta yenilikler yapılarak kısa sürede hayata geçiriliyor.
Bu değişiklikler kimi zaman Gelir Vergisi Kanunu’nda da yapılıyor. Örneğin özel sağlık sigortasının prim miktarları ya da Son yılların gözdesi olan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için ödenen katkı paylarına dair düzenlemeler bu kanun kapsamında gerçekleşiyor. 

Primlerin Gider Gösterilmesi Bazı Şartlara Bağlı!

Bazı durumlarda sigorta için ödenen primler gider olarak kaydedilebiliyor. Elbette bu durum her türlü sigorta için geçerli değil. Yasalarda indirilecek giderler belirlendiği için bu yasalar doğrultusunda hareket etmek gerekiyor. Örneğin işverenler çalışanlarının BES’e katılmalarını sağlayacak. Yakın zamandaş uygulanan bu sistem kapsamında ödenene primler gider olarak gösterilebilecek veya çeşitli indirimler söz konusu olabilecek.
Şahıs sigortaları için ödenen prim miktarının gider olarak indirilmesi şu şartlara bağlıdır:
  • Şahıs sigorta şirketlerine ödenen prim miktarının mükellefe, eşine veya küçük çocuklarına ait olması gerekir.
  • Bağlı olunan sigorta firmasının merkezinin Türkiye’de olması gerekir.
  • Sigorta priminin ödendiğine dair bir belgenin bulunması gerekir.
Elbette şartlar bunlarla sınırlı değil. Yukarıda yer alan 3 maddeyi ön koşul olarak kabul etmek gerekir. Bunun yanı sıra Bireysel Emeklilik Sistemi için ödenen prim, aidat ve katkı payı miktarı toplanmalıdır. Bu miktarın ödendiği ayda elde edilen ücretin % 10’unu, yıllık olarak değerlendirildiğinde de asgari ücretin yıllık tutarını aşmaması gerekir. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler