PayPal Hesap Açma Yöntemleri 2023

PayPal hesabı açmanın birçok yolu var. Hangileri güvenli ya da hangileri güvenli değil? Yazımızda bazı yöntemleri inceledik ve sizlere sunduk.


Türkiye’de PayPal hesabı açmak yasal mı, açılabilir mi ve nasıl açılır?.. gibi soruları son dönemlerde oldukça sık duyuyoruz. Özellikle alışveriş alışkanlıkları değiştikçe; online alışveriş arttıkça ödeme sistemi olarak dünyada en fazla tercih edilen yöntem olan PayPal da ülkemizde merak konusu olan bir konu. PayPal’ın Türkiye'de hizmet vermemesi nedeniyle, iş yerini kapatmak zorunda kalan esnaflar bile bulunuyor. Yurt dışında yaşayanların yüzde 80'inin ödeme yöntemi olarak PayPal’ı tercih etmesi nedeniyle özellikle e-ticaret sektöründe satış yapanlar için PayPal kritik öneme sahip. Satın alımı yapacak kullanıcıya başka bir yöntem önerildiğinde -güvenilir olmama ihtimaline karşın- bunu kabul etmeyebilmektedir.
 Bankalar.ORG olarak PayPal’da hesap açma konusunda farklı farklı yöntemleri sizlere sunmaya çalışacağız. Öncesinde “Neden PayPal Türkiye'de Yok? Başka Hangi Ülkelerde PayPal Yok?” isimli konumuzu okumanızı öneriyoruz. Süreci daha iyi anlamak isterseniz bu yazı size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda PayPal’ın olmadığı ülkemizde farklı alternatifler de bulmak isterseniz “En İyi PayPal Alternatifleri Hangileri?” isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

PayPal’da Amaca Göre Hesap Açmak

PayPal’da hesap açmak için doğru bir amacınızın bulunması önemli. En azından Türkiye için bunu söyleyelim. Arka kapılardan dolanarak bir hesap açmaktan söz ediyoruz zira. Alışveriş yapmak ve ödeme yapmak için PayPal’ı açmak farklı bir yöntemi, yurt dışına satış yapmak ve gelir sağlamak için farklı bir yöntemi uygulamanız gerekebilir. Daha fazla kullanabilmek açısından elbette.

VPN (Virtual Private Network) Kullanarak PayPal Hesabı Açmak

PayPal hesabı açarken özellikle en fazla tercih edilen yöntem VPN ile hesap açmak. Bu yöntem sıklıkla tercih edilir ve uzun bir süre de tercih edilecek gibi görünüyor. Ancak, belirli bir süre sonra hesabın doğrulanması istenebilir ve doğrulanması gerçekleşmediğinde de hemen kapatılır. Bu kapatılma olayının temelinde aslında hesap işlem limitleri yatar. Doğrulanmamış bir hesabın işlem limiti 100 avro ile sınırlıdır. Eğer hesabınızdan bu tutar üzerinden para harcayacak ya da para girişi yapılmasını sağlayacaksanız hesabınızı doğrulatmanız lazım. PayPal, adres doğrulama, kredi kartı doğrulama, adres onayı, telefon onayı, banka hesap onayı ve SSN onayı gibi çeşitli doğrulama yöntemleri ile kullanıcının gerçek kişi olup olmadığını ya da daha özelde Türkiye’de yaşayıp yaşamadığını anlamaya çalışır.

Hazır PayPal Hesabı Almak

Bu yöntemi sizlere önermesek de bir tercih olarak PayPal hesabı da satın alabilirsiniz. Filipinler, Pakistan gibi ülkelerde de faaliyet göstermeyen PayPal için bu ülkelerde yaşayanların uyguladığı bir yöntem olarak bunu sunabiliriz. Bu nedenle, girişimciler gerçek kimlik onaylı hazır PayPal hesaplarını satmaktadır. Ancak, bu hesapların güvenliği konusunda endişe olabilir. Bazı yabancı forum sitelerinde 20 dolar ile 300 dolar arasında gerçek kişilerce açılmış ve satılan hesaplar bulunuyor. Başta da belirttiğimiz gibi bu yöntemi önermiyoruz.

Amerika’da Şirket Kurarak Bir PayPal Hesabı Açmak

PayPal hesabı açmak için en garanti ve risksiz yöntem diyebiliriz. Amerika'da kurumsal bir PayPal hesabı almak için öncelikle Amerika'da bir şirket kurmanız gerekir. Bu şirket kurulumu, onaylanmış bir kurumsal PayPal hesabına sahip olmak için gerekli olan bir dizi kurala uymak zorundadır. Eğer kurallara uymazsanız, zaman ve para kaybetme olasılığınız yüksektir. Şirket kurulumunuz tamamlandıktan sonra, şirketinizin EIN numarasını almanız ve şirket sahibinin vergi kimlik numarasını içeren bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Ayrıca, şirketiniz için bir “Ürün Banka Hesabı" açmanız da gerekmektedir. Bu, kurumsal bir PayPal hesabına sahip olabilmeniz için yeterli olacaktır.

Doğru Bilinen Yanlışlara Dikkat Edin

VPN ile PayPal hesabı açmak, daha önce de belirttiğimiz gibi ülkemizde oldukça yaygın. Yazılan bazı yazılar incelendiğinde içinde bir risk barındırmadığı gibi bir izlenim oluşmakta. Ancak VPN ile açılan her hesap kapatılmaya adaydır. Bu şekilde PayPal hesabı açmanız halinde, özellikle de yurt dışına satış yapan bir satıcıysanız, zaman içinde yüksek ödemeler alabilmek için doğrulama işlemlerine tabi tutulmanız gerekecektir. Doğrulama gerçekleşmediğinde ise ne yazık ki hesabınız kapatılır.
 
Bunun yanında hazır PayPal hesabı satın almak da arka kapıdan dolanmaya çalışmak olarak nitelenebilir. Bir noktada daha güvenli gibi gözükse de unutmayın, bu PayPal hesabı sizin değil! İleride kapanmayacağının bir garantisi bulunmaz. Satın alırken ve kullanırken dikkat etmenizi öneriyoruz.
 
Ancak Amerika’da şirket kurarak açacağınız bir PayPal hesabı ise daha güvenilir bir yöntemdir. Hesap sizindir ve Amerika’da bir şirketiniz bulunduğundan dolayı PayPal hesabınızı kullanabilirsiniz. Bu noktada Türkiye’de bu hesabı kullanmak bir sorun oluşturabilir. Orada da zaten Payoneer ve Wise gibi sistemler devreye giriyor. Paranızı doğrudan bir Türk bankası hesabına çekmeniz gerekmez. Bu alternatifin de iyice değerlendirilmesini tavsiye ediyoruz.

Diğer Makaleler