Plaza Sigortacılığı ile Tanışın

Plaza sigortacılığı artık faaliyete geçti.


Kimileri için halen yabancı bir kavram olan plaza sigortacılığı aslında sektörünün lokomotiflerinden biri olmaya hazırlanıyor. Sigortacılık sektörünün elementer üretiminin % 8’ini oluşturduğu düşünülürken bir yandan da farklı şubeler ile kendini göstermeye devam ediyor. Türkiye’de bankaların 10 binden daha fazla şubesi aktif bir şekilde faaliyetlerine devam ediyor.
Bankasürans üretimi bu rakamlara karşın % 14 düzeyinde seyrediyor. Bu iki oranı kıyasladığınızda plaza sigortacılığının, sektörün parlayan bir yıldızı olduğunu görmek güç olmayacaktır.
Türkiye’de hali hazırda bine yakın yetkili satıcı sigortacılık sektöründe faaliyette… Personel sayısının da 100 bin dolaylarında olduğu tahmin ediliyor. Bu personel modern plazalarda müşteri kazanmaya, ellerindeki müşterileri memnun etmeye çalışıyor. Daha fazla kar arayışları ise firmaları ikinci faaliyet alanında da aktifleşmeye zorluyor. Örneğin otomotiv sektörü ile sigortacılık artık iç içe görülmeye başlandı. Plaza sigortacılığı da işte bu noktada devreye giriyor.

Aslında kavram yabancı olsa da yapılan iş oldukça eski… Ülkemizde çok uzun yıllardır sigorta şirketleri acentelerle ve yetkili servislerle gayet başarılı bir iş birliği içerisinde çalışmalarını devam ettiriyor. Ancak haliyle tarafların kendi haklarını korumaları ve bu işbirliğini de sürdürmeleri gerekiyor. Yetkili servisler ve satıcılar araç satışlarıyla beraber kasko sigortası ve trafik sigortası alanlarında aktifleşebiliyor.

Sektör parametreleri değerlendirildiğinde bu iki sigorta büyük önem taşıyor ve otomotiv sektöründen poliçe akışının devam etmesine de olumlu gözle bakılıyor. Bir başka deyişle farklı sektörlerin plaza sigortacılığı noktasında sergilediği kardeşlikten tüm taraflar memnun! 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler