Popmoney nedir? Güvenilir midir? Popmoney Türkiye'de kullanılabilir mi?

Popmoney, elektronik para transferi sağlayan bir ödeme hizmetidir. CH ağı üzerinden banka hesapları arasında para transferi gerçekleştirir ve bakiye tutmaz.


Popmoney, bir banka hesabından diğerine elektronik olarak para transferi sağlayan bir ödeme hizmetidir. Başlangıçta arkadaşlar ve aileler arasındaki ödemeler için tasarlanmış olmasına rağmen Popmoney for Small Business sayesinde işletmeler de bu hizmeti kullanabilmektedir. Hizmet yasal bir hizmet olmakla birlikte para göndermeden önce parayı göndereceğiniz kişinin kötü niyetli olmadığını doğrulamanız oldukça önemlidir. Evet, hizmet yasaldır ancak insanlar kolayca yasaların dışına çıkabilir. Özellikle bizim gibi güvenleri kırılmış ülkelerde sorulan “Popmoney güvenilir mi? PayPal, Papara sistemleri dolandırıcı mı?” gibi soruların sebebi bu sistemler değil, insanlardır. Bu nedenle bu platformları suçlamak bir noktada yersizdir.

Popmoney Türkiye’de var mı?

Popmoney, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılabilen ve henüz ülkemizde bir ofisi bulunmayan bir para transfer kurumudur. Birer kullanıcı olarak Popmoney’i ülkemizde görmek güzel olabilirdi. Çünkü Papara, Paypal ve diğer para transfer kurumlarına göre farklı ve orijinal bir yapısı var. Az sonra detaylarını inceleyeceğiz.

Popmoney hakkında temel bilgiler neler?

Popmoney girişte de belirttiğimiz gibi pek çok para transfer şirketinin çalıştığı gibi çalışmıyor. ACH ağı kullanan ve sisteminde bakiye bulunduran bir kurum değildir. Ülkemizde de benzer sistemleri kurmaya çalışan ödeme sistemleri olduğunu biliyoruz. Ancak Popmoney bu sistemin atası olarak hatırlanacaktır.

Elektronik transferler ACH ile yapılır

Popmoney, otomatik (ACH) ağı kullanarak doğrudan bir bankadan diğer bir bankaya parayı aktarır. PayPal veya Papara gibi diğer ödeme yöntemlerinin aksine Popmoney, hesabınızda herhangi bir bakiye bulundurmaz. Para her zaman gönderen veya alıcının banka hesabındadır. Ödemeler bir kişiye e-posta adresi veya mobil numarası kullanılarak yapılabilir.

Kişisel ödemeler ve iş için ödemeler

Popmoney'nin ideal kullanımı, tanıdığınız ve güvendiğiniz kişilere para göndermek (veya ödeme almak) içindir. Bazı işletmeler Popmoney ile iş hesaplarına sahip olsa da diğerleri iş ödemelerini kabul etmek için kişisel bir hesap kullanmaktadır. Ancak kişisel hesapla iş ödemeleri yaparsanız, dolandırıcılık durumunda tipik korumalara sahip olmayabileceğinizi unutmayın. Popmoney ile ev sahibine veya araba tamircinize ödeme yapmak güvenli ve kolay olabilir. Fakat çevrimiçi alışveriş yapmak riskli olacaktır. Çünkü klasik bir kredi kartı gibidir. Amacını da unutmamamızda fayda var: kişisel kullanım.

Birden fazla ödeme seçeneği

Elektronik ödemelerle Popmoney ile nakit taşımanıza gerek yok. Arkadaşlarınızla dışarıdaysanız, bir kişi hesabı ödeyebilir ve siz de arkadaşınıza payını elektronik olarak ödeyebilirsiniz. Bir kişi ödeme yapabilir, muhtemelen kredi kartında ödül kazanabilir ve elektronik olarak geri ödeme alabilir. Ödemeleri alan kişi sizseniz, arkadaşlarınızın size geri ödeme yapmasını beklemeniz gerekmez.

İşlem süresi ve dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Popmoney ile yapılan ödemeler genellikle 3-5 iş günü süren ACH yöntemlerine dayandığı için hesabınıza biraz geç ulaşabilir. Genellikle bu süre kabul edilebilir olsa da donmuş ödemeler ve uzun bekleme süreleriyle ilgili çevrimiçi şikayetler bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle hizmeti ilk kez kullanıyorsanız, zamanı kritik olan ödemeler yapmaktan ya da göndericiye Popmoney önermekten kaçınmanız önemlidir. Popmoney ile birkaç kez para gönderip aldıktan ve hesaplarınızı başarılı bir şekilde ayarlayacaktır. Sonra zamanlamayı daha iyi anlayacak ve hoş olmayan sürprizlerden kaçınabileceksiniz.
 Popmoney ile ilgili en yaygın şikayetler, paranın beklenenden daha uzun süreli olarak kilitlenmesi ve gönderenin ya da alıcının gönderilen tutara erişememesidir. Bu tür sorunlar genellikle çözüme kavuşturuluyor. Fakat ilk kez gönderi yapıyorsanız ya da acil bir ödeme için bu parayı bekliyorsanız bu durum ciddi anlamda can sıkıcı olabilir. Acil ödemelerinizi bu tür online transfer sistemleri üzerinden değil de ilk etapta banka hesaplarınız üzerinden yapmanızı öneriyoruz.

Yakın dönemde Türkiye’ye gelir mi?

Popmoney’nin yakın bir dönem içinde Türkiye’ye hizmet açması zor. Daha önceleri PayPal, sonrasında farklı bazı ödeme aracı kurumları ülkemizden tek tek ayrılmışken Popmoney sisteminin ülkemizde faaliyete geçmesi zor bir ihtimal. Ama yine de belki bir gün ülkemizdeki online ödeme sistemleri rekabetine katılmak için Popmoney de ülkemiz piyasasına katılabilir.

Diğer Makaleler