PTT Anlaşmalı Bankalar | PTT Anlaşmalı Bankalar Listesi 2022

PTT anlaşmalı bankalar içeriğimiz, PTT'nin hangi banka ile ne konuda anlaşma yaptığına dair tüm detayları içerir.


PTT anlaşmalı bankalar listesi sayesinde, PTT ile ilgili işlemlerinizi hangi bankalar ile anlaşmalı bir şekilde yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bazı illerde, ilçelerde ve bölgelerde PTT hizmet noktalarının az olduğu görülebilir. Bu nedenle PTT ile ilgili işlemler yapılamayabilir ve bu gibi sorunlar nedeniyle mağduriyetler yaşayabilirsiniz. PTT ise bu konuda yapmış olduğu çalışmalar sonucunda çoğu bankacılık işlemi için bankalarla anlaşma yapmış, müşterilerinin mağdur olmamalarını amaçlamıştır.

PTT Anlaşmalı Bankalar Para Çekmek

PTT'nin anlaştığı bankalar her işlem için uygun değildir. Her bankadan farklı bir bankacılık işlemi yapabilir ve bu işlemler için son derece düşük ya da hiçbir ödeme yapmadan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumu örnek olarak anlatacak olursak; para çekme işlemi için ortak ATM olan herhangi bir ATM'ye gidip, PTT kartınızı takarsanız, PTT bu bankayla anlaşmalı olmaması durumunda 1 ila 10 TL arasında yüksek para çekme bedelleri ödeyebilirsiniz. PTT'nin anlaşmalı olduğu herhangi bir banka ATM'si üzerinden para çekmeniz durumunda ise çok düşük ücretlerle para çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Bu gibi avantajlardan yararlanabilmek adına mutlaka PTT anlaşmalı bankalar konusu hakkında haberdar olmanız gerekir. PTT kredi kartı ödemeleri, kredi ödemeleri, para yatırma ve çekme işlemleri gibi daha birçok işlem için farklı farklı bankalar ile anlaşmıştır. Yaşadığınız bölgede PTT olmadığı veya PTT'ye erişimin zor olduğu bölgelerde son derece kolay bir şekilde PTT Bank, bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Anlaşmalı Bankalar Para Çekme

PTT anlaşmalı bankalar para çekme işlemi için PTT ile anlaşması olan herhangi bir bankanın ATM'sini kullanmanız gerekir. Anlaşmalı bankalar dışında yaptığınız para çekme işlemlerine banka tarafından bir miktar komsiyon uygulanır. Bu komisyon oranı ise bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Üstelik komisyon oranı çektiğiniz paradan değil, direkt olarak hesabınızdan yapılır.

Örneğin; hesabınızda 100 TL varsa ve siz 100 TL çekmek istiyorsanız, komisyon ücreti bu para üzerinden tahsil edilmez. Mutlaka hesabınızda o bankanın para çekme ücretini karşılayacak olan ekstra bir tutar yer almak zorundadır. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız da mutlaka 90 TL çekip, kalan 10 TL'den komisyon ücretini tahsil etmesini sağlayabilirsiniz.

PTT anlaşmalı bankalar para çekme konusunda ise böyle bir sorun yaşamanız söz konusu olmaz. Direkt olarak ücretsiz olarak veya son derece düşük maliyetlerle para çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta ise para çekme işlemlerini PTT hesabınızla değil, başka banka hesabıyla yapabiliyor olmanızdır. Örneğin; Akbank hesabınızdan para çekmek istiyorsanız, herhangi bir PTT Bank ATM'si sayesinde oldukça uygun maliyetlerle para çekme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Maliyetler direkt olarak para çekme işlemleri sırasında size sunulurken, para çektiğiniz tutara göre farklı komisyon ücretleri çıkabilir.

Üstelik PTT anlaşmalı bankalar para çekme işlemlerini sadece PTT Bank ATM'si üzerinden değil, aynı zamanda PTT şubeleri üzerinden de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Nüfusz cüzdanınız vasıtasıyla herhangi bir PTT şubesinden, istediğiniz bankadaki paranızı çekebilirsiniz. Böylelikle ATM olmayan bir yerde, direkt olarak herhangi bir PTT şubesi üzerinden para çekme işlemlerinizi yapabilir, zaman kaybının ve ATM arama sorununun önüne geçebilirsiniz.
 
PTT Bank Para Çekme Anlaşmalı Bankalar Listesi:
 • Garanti Bankası,
 • Burgan Bank,
 • Citibank,
 • Aktifbank,
 • Akbank,
 • PTT Bank Şubesi

  NOT: Aktif Bank müşterisiyseniz, her türlü bankacılık işlemlerinizi direkt olarak PTT üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün olur.
   

PTT Kredi Anlaşmalı Bankalar

PTT kredi anlaşmalı bankalar, PTT ile kredi anlaşması olan herhangi bir bankadan, PTT aracılığıyla kredi kullanabilmenize yardımcı olur. Örneğin; ING Bank'tan kredi kullanmak istiyorsanız, PTT ile ING Bank arasında bir anlaşma varsa herhangi bir PTT şubesinden ING Bank kredisi kullanabilirsiniz.
 
PTT kredi anlaşmalı bankalar konusunda sadece Aktif Bank işle çalışır. PTT’nin Aktif Bank dışında herhangi bir bankayla kredi anlaşması bulunmamaktadır. PTT ihtiyaç kredileri 2022 yılı için Aktif Bank tarafından verilirken, PTT Aktif Bank İhtiyaç Kredisi veya PTT Aktif Bank Emekli Kredisi ürünlerinden herhangi birini, PTT şubeleri üzerinden kullanmanız mümkün olur. Herhangi bir PTT şubesine giderek başvuruda bulunabilir ve sistem tarafından size onay verilen limitten kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca kredi skorunuz, yaşınız, kredi tutarı ve istediğiniz vade seçeneklerine göre kredi şartları değişim gösterebilir. Başvuru işlemleri sadece PTT Bank şubeleri üzerinden gerçekleştirilir. PTT internet bankacılığı vasıtasıyla başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkün değildir.
 
Başvuru işlemlerini yapabilmeniz adına yalnızca şahsen müracaat kabul edilir. Nüfus cüzdanınızla şubeye giderek başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Vekaletle PTT Aktif Bank kredi başvurusu yapılması mümkün olmaz. 

PTT Kredi Kartı Ödemeleri Anlaşmalı Bankalar

PTT kredi kartı ödemeleri anlaşmalı bankalar ile kredi kartı ödemelerinizi ATM aramadan, banka şubesi aramadan ve diğer uğraşlara girmeden yapabilirsiniz.

Anlaşmalı bankalar listesinde yer alan herhangi bir bankadan kredi kartı kullanıyorsanız, ödemelerinizi direkt olarak PTT şubelerinden yapabilirsiniz. Bilindiği üzere bazı il ve ilçelerde bankaların şubeleri ve hatta ATM’leri bile yer almayabilir. Bu gibi durumlarda söz konusu bankalarla işlem yapmanız, borç ödemeleriniz ve hesaba para yatırmanız gibi işlemleri yapmanız büyük sorun teşkil eder. Bu sorunun önüne geçilebilmesi adına PTT çoğu bankayla anlaşma yapar. PTT hemen hemen her il ve ilçede aktif olarak hizmet verir. Hatta PTT şubesi olan köylerin de olduğu bilinir. Bu nedenle ödemelerinizi kolay bir şekilde banka şubesi ve ATM aramadan gerçekleştirmeniz mümkün olur. Peki, hangi bankaların kredi kartı ödemelerini PTT şubeleri üzerinden yapabilirsiniz?

PTT kredi kartı ödemeleri anlaşmalı bankalar listesi:
 • Denizbank,
 • Akbank,
 • TEB,
 • Vakıfbank,
 • Yapı Kredi,
 • Fibabanka,
 • Akbank,
 • Alternatifbank,
 • Bankpozitif,
 • Burganbank,
 • QNB Finansbank,
 • Halk Bankası,
 • ING Bank,
 • İş Bankası,
 • Kuveyt Türk,
 • Garanti Bankası,
 • HSBC,
 • Odeabank,
 • Şekerbank,
 • Türkiye Finans,
 • ICBC Turkey Bank,

PTT Anlaşmalı Bankalar Nakit Yatırma ve Ödeme İşlemleri

PTT anlaşmalı bankalar nakit yatırma ve ödeme işlemleri, PTT’nin anlaşma imzalamış olduğu bankalardaki hesaplarınıza para yatırmanıza olanak sağlar. Aynı zamanda bu bankalarda yer alan başka hesaplara da para yatırmanız mümkün olur.
 
Hesabınıza veya başka bir hesaba para yatırmak istiyorsanız, ATM veya şube bulamıyorsanız PTT şubeleri tam olarak bu noktada imdadınıza koşarlar. Para yatırma veya başka hesaba para gönderme işlemleri için hesap bilgilerinizi veya karşı tarafın bilgilerini bilmeniz şarttır. IBAN no, hesap no, ad-soyad gibi bilgiler kesinlikle talep edilen bilgilerdir.
 
Citibank için sadece kurumsal para yatırma işlemi yapabilmeniz söz konusuyken, Akbank müşterileri ise sadece MNG kargo bayileri olmaları durumunda kurumsal para yatırma işlemi gerçekleştirebilirler. Aynı zamanda HSBC UPS kargo bayileri de yine aynı şekilde kurumsal para yatırma işlemlerini PTT şubelerinden gerçekleştirebilirler.
 
Bunların dışında;
 • Aktifbank,
 • Yapı Kredi,
 • Burganbank,
 • Türkiye Finans,
müşterileri de TL cinsinden para yatırma işlemleri yapabilirler.
 
Ayrıca;
 • Citibank,
 • Garanti Bankası,
 • Burganbank,
Müşterileri de EURO ve USD cinsinden para yatırma işlemlerini gerçekleştirebilirler.
 
Bunların yanı sıra İş Bankası ve Albaraka Türk Katılım Bankası müşterileri de TL cinsinden para yatırma işlemi gerçekleştirebilirler. Söz konusu banka müşterilerinin yaptıkları para yatırma işlemleri anında karşı hesaba veya kendi hesaplarına geçer. İş Bankası hesaplarına para yatırma masraflarına göz atıp, sonrasında para yatırma işlemi yapabilirsiniz.
 
PTT Bank şubeleri üzerinden yapacağınız para çekme işlemleri için PTT’nin anlaşma sağladığı tek banka Aktif Bank olarak bilinir. Diğer bankalarla böyle bir anlaşması yoktur. Bu nedenle PTT şubeleri üzerinden Aktif Bank hesabınıza para yatırabilir veya çekebilirsiniz. Ayrıca USD ve EURO cinsinden de para yatırma ve çekme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Para Transferi İşlemleri Anlaşmalı Bankalar

PTT para transferi işlemleri anlaşmalı bankalar ile son derece kolay bir şekilde yapılabilir. PTT bu konuda müşterilerine iki farklı seçenek sunar. Bunlardan birincisi PTT Paraposta işlemi olarak bilinirken, ikincisi ise PTT UPT işlemidir. UPT ile yurt dışına para göndermeniz söz konusuyken, PTT Paraposta ile yurt içinde herhangi bir banka hesabına para transferi işlemi yapabilirsiniz.
 
PTT Paraposta ve UPT ile yaptığınız para transferi işlemleri son derece hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu hizmetin hızının yanı sıra en çok dikkat çeken noktalarından biri de ücretleridir. Para gönderme işlemleri sırasında birtakım ücretler ödeyerek para transferi işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün olur.
 
Söz konusu para transferi işlemlerini sabah 08:30, akşam 16:55’e kadar gerçekleştirebilirsiniz. Yarım günlerde ise bu süreler sabah 08:30, öğlen 12:00 olarak belirlenir. Maksimum gönderebileceğiniz tutar ise 50.000 TL’dir.

PTT Anlaşmalı Bankalar Bireysel Kredi Ödemeleri

PTT anlaşmalı bankalar bireysel kredi ödemeleri, anlaşmalı olunan banka müşterileri için büyük bir nimettir.
 
Bilindiği üzere bireysel kredi ödemeleri her ayın farklı günlerinde olabilir. Bu ödemeler ise müşterilere göre farklılık gösterir. Kredi ödemelerinizin olduğu dönemlerde, kredi kullandığınız bankaya yakın olmayabilir veya bu bankanın hizmet vermediği noktada bulunuyor olabilirsiniz. Ayrıca yaşadığınız yerde kredi kullanmış olduğunuz banka da bulunmuyor olabilir. Bu gibi durumlarda panik yapmanıza gerek kalmaz ve kredi ödemeleriniz de sarkmaz. PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar sayesinde bireysel kredi ödemelerini anında gerçekleştirmeniz mümkün olur.
 
PTT bireysel kredi ödemeleri konusunda anlaşmalı bankalar listesi şu şekildedir:
 • Aktifbank,
 • Alternatifbank, Bank Pozitif,
 • Burgan Bank,
 • Fibabanka,
 • ICBC Turkey Bank,
 • ING Bank,
 • Kuveyt Türk,
 • Nurol Bank,
 • Odeabank,
 • TEB
Ayrıca PTT üzerinden kullanmış olduğunuz anlaşmalı banka kredilerini de yine PTT şubelerinden ödemeniz mümkündür.

PTT Kredi İşlemleri Anlaşmalı Bankalar

PTT kredi işlemleri anlaşmalı bankalar vasıtasıyla yapılabilir. PTT 2022 yılında Aktif Bank ile çalışmaktadır ve PTT’ye yapmış olduğunuz tüm kredi başvuruları, söz konusu banka sistemi tarafından değerlendirilir.

80.000 TL’ye kadar kredi kullanmanız mümkündür. %1,99’dan başlayan faiz oranları, %1,79’a kadar düşebilir. Söz konusu faiz düşüşünün yapılabilmesi adına kredi tutarı ve kredi skoru gibi detaylar büyük önem taşır. Kredi başvuru işlemleri sadece PTT şubeleri üzerinden yapılır. PTT’nin online kanalları vasıtasıyla başvuru işlemleri yapılmaz. Ayrıca PTT müşteri hizmetleri üzerinden de kredi başvuru işlemlerinin yapılmadığı söylenebilir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler