PTT Bank kimin? Hisseleri kime ait? 2022

PTT Bank kimin, hisseleri kimin? Bu yazımızda PTT Bank ile ilgili her türlü merak edilen sorunun yanıtını sizlere sunmaya çalıştık.


“PTT Bank kimin? PTT Bank sahibi kim? Banka hisseleri kim ya da kimlere ait? PTT bank devletin mi yoksa özel sektörün mü?” gibi sorularla birlikte “PTT Bank kurucusu kim? Ortakları var mı” tarzında sorular kullanıcılar tarafından soruluyor. Biz de bu yazımızda bir PTT hizmeti olan PTT Bank’ı sizlere anlatmaya çalışacağız. PTT bank kimin, sahibi kim ve hisseleri kime ait gibi sorularının yanıtlarını bu makalemizde bulacaksınız.
 PTT Bank, ülkemizin en önemli kurumlarından biri olan PTT’ye bağlı bir hizmet olarak çalışır. Esasen PTTKart sahiplerinin veya Posta Çeki hesabı olan kullanıcıların kullanımında olan bir hizmettir. Devamını makalemizin kalanında bulabilirsiniz.

PTT Bank ne zaman kuruldu? Kurucusu kim?

PTT Bank, PTT teşkilatı bünyesinde 2004 yılında kuruldu. Kurucusu ise Posta Telefon Telgraf teşkilatı olarak bilinen PTT’dir. PTT Bank’ın kuruluş amacı ise kabaca tahsilat bankacılığı faaliyeti yürütmektir. Bununla birlikte mevduat bankacılığı hizmeti vermeden yani ellerinde sıcak para tutmadan bir bankacılık hizmeti sunarlar. Bilinen klasik bankacılık işlemleri PTT Bank’ta yok.
 
PTT Bank yerine diğer bankalar, mevduat hesapları ile size hizmet verecektir. Eğer kredi ihtiyacınız varsa yine farklı bankalardan bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Krediler konusunda PTT Bank’ın bazen düzenlediği kampanyalar olabiliyor. Bu yazımızı takip ederek PTT Bank kredi kampanyaları konusunda bilgi almaya devam edebilirsiniz.

PTT Bank sahibi kim?

PTT Bank kurulalı çok olmadı ama PTT Bank’ın hamisi PTT, 1840 yılında Postahane-i Amire olarak kuruldu. PTT Bank, hamisi PTT ile anılmalıdır. Zira PTT’nin bir nevi tahsildarlığı görevindedir. Öyle ki PTT Bank direk olarak bankacılık faaliyeti dahi yürütememekte ve Aktif Bank ile çalışarak Aktif Bank üzerinden bankacılık faaliyetleri sunmaktadır. PTT’nin sahibi de PTT’nin sahibi olan Türkiye Varlık Fonu’dur.

PTT Bank ile neler yapılabilir?

PTT Bank, bizzat kendisi kredi veremese bile Aktif Bank üzerinden krediler kullanmanızı sağlayabiliyor. Hatta bazı kredi kampanyalarını bile daha önce görmüş olabilirsiniz. Kredi kullandırmak dışında kredi kartları da sunabilir. Bunun için bir adet PTTKart’ınızın olması da gerekiyor. PTT Bank’ın en önemli avantalarından biri de emekliler içindir. Emeklilere özel kredi kampanyaları düzenleyerek, emeklilerin uygun faizlerle düşük komisyon oranlarıyla kredi almalarına öncü oluyor.
 
PTT Bank’ı kullanmak için PTTKart sahibi olmanız gerektiğini belirtmiştik. İnteraktif Posta Çeki numarası alarak PTTKart sahibi olabilirsiniz. Bunun için de PTT şubelerine uğramanız gerekiyor. Bir de PTT Kredisi Veren Bankalar isimli makalemizi de okumanız PTT kredileri konusunda sizleri bilgilendirecektir.

PTT Bank hisseleri kimin?

PTT Bank hisseleri kimi sorusu biraz eksik bir soru. Aslında PTT Bank’ın tamamı PTT’nindir. PTT de Varlık Fonu’na bağlı faaliyetler yürüttüğünden mütevellit PTT Bank’ın hisseleri de Varlık Fonu’nun elindedir.

PTT Bank devlet bankası mı?

PTT Bank, bir mevduat bankası gibi çalışmaz. Daha çok PTT’nin bir tahsilat bankası görevini üstlenir. PTT 1840 yılında kurulmuş bir Türk girişimi olduğu için de PTT Bank da yerel bir banka sayılabilir.

PTT Bank şubelerine nasıl ulaşabilirim?

PTT Bank şubelerine PTT Bank Şubeleri sayfamızdaki arama bölümüne şehrinizi ve ilçenizi girerek ulaşabilirsiniz. Bu bölümde PTT Bank’a ait her türlü bilgiye erişebilirsiniz.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler