PTT Bloke Kaldırma | PTT SİM Kart - Hesap Bloke Kaldırma 2022

PTT bloke kaldırma işlemi yapmak istiyorsanız, hangi bloke işlemini nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.


PTT bloke kaldırma işlemi, çeşitli nedenlerden ötürü hareketleri kısıtlanmış olan bankacılık işlemleriniz için yapmanız gereken bir blokaj kaldırma işlemidir.

Bloke kaldırma işlemi yapmadan, kısıtlanan bankacılık işlemlerinizin herhangi birini yapmanız mümkün olmaz. Bazı durumlarda yanlışlıkla uygulanan bloke durumları bazı durumlarda ise yasal prosedürler gereği uygulanabilir. Örneğin, telefonunuzun SIM kartı değiştiyse, yani başka bir operatöre geçiş yaptıysanız, PTT online işlemler konusunda çoğu işlemi yapamazsınız. Hesap, SIM kart blokesi statüsünde kalır ve güvenliğiniz için PTT’ye müracaat edene kadar bu şekilde devam eder. PTT şubesine uğrayıp blokeyi kaldırmanız durumunda sorun çözülür.
 PTT bloke kaldırma konusunda sıkça görülen bir diğer durum ise hesap blokesidir. İcra, taahhüt vb. nedenlerden ötürü hesabınıza bloke konulabilir. Bloke konulması durumunda ise hesabınıza para gelir ancak bu paranın harcanması mümkün olmaz. Bunun yanı sıra devlete olan borçlarınız veya başka bankalara olan borçlarınız nedeniyle de PTT bloke işlemiyle karşı karşıya kalırsınız. Emekli maaşınızın blokesi, normal maaşınızın blokesi ve daha birçok neden ötürü bloke uygulanabilir.
 
Söz konusu blokelerin kaldırılması adına birtakım şartların oluşması gerekir. PTT bloke kaldırma işlemi yapmadan da hesabınızda uygulanan hiçbir blokenin kaldırılması söz konusu olmaz. Bloke kaldırma işlemleri için direkt olarak PTT şubesine müracaat etmeniz şarttır. Bir başkasının sizin adınıza vekaleti olmadan bloke kaldırma işlemi yapması mümkün olmaz.
 
Bloke kaldırma işlemlerinin bazı durumlarda dakikalar içerisinde gerçekleştiği bazı durumlarda ise saatleri aldığı görülebilir. Bloke kaldırma tamamıyla, oluşan blokenin nedenine ve bu blokenin kalkması için gerekli şartlara bağlıdır.

PTT Kart Bloke Kaldırma

PTT kart bloke kaldırma işlemini yapmanız gerekiyorsa, aşağıdaki durumlardan biri başınıza gelmiş olabilir:
 • Kartın şifresini art arda hatalı girmek,
 • Kartın sistem tarafından çeşitli nedenlerden ötürü devre dışı kalması,
 • Karta yasal prosedürler gereği bloke konulması durumu,
 • Kartınızın kaybolduğuna dair bildirim yapmanız,
 • Kartınızın çalındığına dair bildirim yapmanız,
gibi birçok durum, PTT kart bloke uygulamasıyla karşı karşıya kalmanıza yol açabilir. Kartınıza bloke konulması durumunda ise herhangi bir şekilde kartınızla işlem yapmanız mümkün olmaz. Kartınızla alışveriş yapmak istemeniz durumunda dahi bloke nedeniyle kartınız işlem yapmaz. Ayrıca kartınızı ATM’ye takıp para çekmek istemeniz durumunda da ATM tarafından kartınıza el konulur. Kartınızla internet alışverişi yapmanız ve diğer işlemlerde kullanmanız söz konusu olmaz. Öncelikle kart blokesinin kaldırılması gerekir.
 
PTT kart bloke kaldırma işlemi için öncelikle PTT şubelerine gitmeniz gerekir. PTT şubelerinde kartınızla ilgili yapılan inceleme sonucunda kartınıza neden bloke konulduğu görülür. Böylelikle blokeye neden olan sorun çözülür ve sonrasında bloke kaldırma işlemi yapılır. Ayrıca PTT şubelerine gitmeden, direkt olarak 444 1 788 numaralı telefondan da bloke kaldırma işlemi yapmanız mümkün olur. Bazı durumlarda telefonla bloke kaldırma işlemi yapılamayabilir. Bunun nedeni ise bilgilerinizin ve hesabınızın güvenliği için şahsen müracaat gerektiren durumlardır. Bu tür durumlarda sisteme direkt olarak kimlik bilgilerinizin girilmesi gerekir. Haliyle kimliğinizin size ait olduğunu doğrulayabilmek adına şahsen başvuru gerekliliği doğar. Bu yüzden bazı PTT kart blokelerinin şubeden bazı PTT kart blokelerinin ise şubeden yapıldığını söylemek mümkün olur.

PTT Hesap Bloke Kaldırma

PTT hesap bloke kaldırma işlemi sadece PTT şubelerinden yapılabilen bir işlemdir. Telefonla PTT müşteri hizmetlerini arayıp, hesap blokesini kaldırmak istediğinizi söylemeniz yeterli olmaz. Zaten PTT müşteri hizmetlerinin de hesap blokesinin kalkması konusunda herhangi bir yetkileri bulunmaz. Bu nedenle hesap blokesinin şahsen müracaat ile kalkması gerekir. Peki,  PTT hesap blokesi neden konulur? Hesap blokesinin sebepleri nelerdir?
 
PTT hesap blokesi işleminin genel sebepleri şunlardır:
 • PTT veya başka bir bankaya kredi borcunuz varsa bu borcun ödenmemesi durumunda PTT hesabınıza bloke uygulanır.
 • PTT kredi kartınız veya başka bir banka kartınızın borcunu ödemediyseniz, bu borç için haciz işlemleri başlatıldıysa PTT hesabınıza bloke konulur.
 • Trafik cezası, işyeri vergi borçları, kişisel vergi borçları ve devlete olan her türlü borçtan ötürü, borcun takibe girmesi durumunda PTT hesabı bloke altına alınır.
 • Banka hesaplarınızla şüpheli işlemler yaptıysanız, haberiniz olmadan yapıldıysa veya bu konuda bankaya ihbarda bulunduysanız PTT hesabınıza bloke konulur.
 • Vergi kaçakçılığı yaptığınız ispatlanırsa, böyle bir şüphe varsa PTT hesabınız bloke işlemiyle karşı karşıya kalabilir.
 • Karışmış olduğunuz herhangi bir suç nedeniyle PTT hesap blokesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Kaçak bir şekilde yurt dışına çıkmanız ve bu durumun tespit edilmesi durumunda bloke işlemi uygulanabilir.
 • Bazı durumlarda banka tarafından otomatik olarak veya sistemsel hatalardan ötürü PTT hesap blokesi uygulanabilir. Bu hatalara personel hataları da eklemek mümkün olabilir.
Tüm bu durumlar karşısında PTT hesap bloke kaldırma işlemi yapmadan, hesabınızı herhangi bir şekilde kullanamazsınız. Hesabınızın para yatırma, çekme ve gönderme işlemleri tamamıyla kapalı olur. Hesabınızda bakiye varsa bu bakiye olduğu gibi durabilir ancak çekilmesi veya başka bir hesaba aktarılması mümkün olmaz. Bazı durumlarda ise hesabınızdaki bakiye direkt olarak alıkonulabilir.
 
PTT hesap bloke kaldırma işlemi için direkt olarak PTT şubesine müracaat etmeniz gerekir. Nüfus cüzdanınızla yapmış olduğunuz müracaatta PTT Bank görevlisi hesabınızı inceler. Bloke nedenini açıklar ve nasıl kalkacağı konusunda size bilgi verir. Bazı blokeler direkt olarak kalkabilirken bazı blokelerin ise belirli şartlar oluşması durumunda kalktığı bilinir.
 
PTT Bank görevlisi, bloke kaldırma işlemi için hangi şartların oluşması gerektiğini açıklar ve bu şartları sağlamanız durumunda hesabınızın blokesi kaldırılır.

PTT Maaş Bloke Kaldırma

PTT maaş bloke kaldırma işlemi yapmadan önce PTT hesabınıza yatan maaşınızın neden bloke altında olduğunu öğrenmeniz daha iyi olacaktır.
 
PTT hesabınıza devlet yardımı, emekli maaşınız, mesleki maaşınız ve daha birçok maaş türü yatabilir. Bir müddet sonra ise bu maaşların kesintili bir şekilde yattığı veya hiç yatmadığı görülür. Bunun nedeni ise PTT hesabınıza yatan maaşın bloke edilmesidir. Kredi veya kredi kartı borçlarınız, vergi borçlarınız, kurum veya kuruluş borçlarınız gibi daha birçok durum, maaşınızın bloke edilmesine yol açar. Borcunuzun elden veya çeşitli şekillerde tahsil edilememesi durumunda kurumlar hacze başvururlar. Böylelikle mali durumunuz ve SGK siciliniz incelenir. İncelemeler sonucunda ise herhangi bir gelirinizin olduğu tespit edilirse bu gelirle, borcunuzun tahsil edilmesi kararı uygulanır.
 
Uygulanan bu durum neticesinde PTT hesabınıza yatan maaşınız bloke edilmiş olur. PTT maaş bloke kaldırma işlemi için direkt olarak borcunuzun ödenmesi gerekir. Borcunuzun ödenmemesi durumunda herhangi bir şekilde bloke kaldırma işlemi uygulanmaz. Bu işlemi uygulanabilmesi adına bazı durumlarda “BORÇ YOKTUR” kağıdı da istenebilir. Özellikle kredi veya kredi kartı ödemelerinizin gecikmesi gibi durumlarda bu sorunun sıklıkla yaşandığı görülür.
 
Bazı durumlarda “BORÇ YOKTUR” kağıdı da istenmeyebilir. İlgili kuruma borcunuzu ödemeniz durumunda bloke otomatik olarak kalkar. Otomatik de olsa borcun ödenebilmesi adına mutlaka öncelikle bir PTT şubesine giderek, şahsen müracaatta bulunmanız gerekir. PTT maaş bloke kaldırma işlemleri için PTT şubesine uğramanız şarttır.

PTT Sim Kart Bloke Kaldırma

PTT sim kart bloke kaldırma işlemi genel olarak hat değişimi sonrasında yapılmak istenen bir işlemdir. Çeşitli nedenlerden ötürü operatör değişikliği yapmanız durumunda PTT online işlem yetkileriniz bloke edilir. Hesabınızın güvenliği için yapılan bu bloke işlemi, yalnızca ATM üzerinden veya PTT şubeleri üzerinden yapılan bir işlemdir.
 
Çoğu kişi PTT müşteri hizmetleri vasıtasıyla PTT sim kart bloke kaldırma işleminin yapılacağını düşünür ancak çoğu PTT bloke kaldırma işlemi gibi sim kart bloke kaldırma işlemi de müşteri hizmetleri vasıtasıyla yapılmaz. Bu nedenle 444 1 788 numaralı telefonu arayarak vakit kaybetmeyip, size en yakın PTT şubesine veya ATM’sine gitmeniz gerekir. PTT ATM’sine gidip, PTT kartınızı takıp şifrenizi girmelisiniz. Hemen ardından “Diğer İşlemler” sekmesine ilerleyerek, “PTT sim kart bloke kaldırma” seçeneğine tıklamalısınız. Ardından telefon numaranızı tuşlamalı ve telefonunuza gelen SMS’si ekrana girmelisiniz. Tüm bu işlemlerin ardından PTT sim kart bloke kaldırma işlemi tamamlanır ve artık hesabınızla online işlemlerin hepsini yapabilirsiniz.
PTT sim kart bloke kaldırma işlemi yapmamanız durumunda ise PTT’nin online kanallarından herhangi bir işlem yapamazsınız. Ayrıca çoğu bankacılık işlemini de yapmanız mümkün olmaz.

PTT İnternet Bankacılığı Bloke Kaldırma

PTT internet bankacılığı bloke kaldırma işlemi birçok nedenden ötürü ihtiyaç duyulan bir işlemdir. PTT hesaplarınızla şüpheli işlemler yapıldıysa, PTT internet bankacılığı yetkileriniz kısıtlanır. Bunun yanı sıra internet bankacılığına girerken ardı ardına hata yapmanız durumunda da internet bankacılığı blokesiyle karşı karşıya kalırsınız. Telefonunuzda operatör değişikliği söz konusuysa da internet bankacılığı blokesi uygulanır.
 
PTT internet bankacılığı bloke kaldırma işlemi yapmak istiyorsanız, direkt olarak 444 1 788 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Ayrıca bloke kaldırma işlemleri için herhangi bir PTT şubesine uğramanız da mümkün olabilir. PTT sim kart bloke kaldırma işlemleri yalnızca ATM’den yapılırken, diğer internet bankacılığı bloke kaldırma işlemleri şube üzerinden gerçekleştirilebilir.

PTT Bloke Kaldırma E Devlet

PTT bloke kaldırma e devlet üzerinden yapılabilen bir işlem değildir. Birçok kişi halk arasında kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgiler neticesinde e devlet üzerinden PTT hesaplarına, kartlarına ve sahip olduğu PTT unsurlarına uygulanan bloke işleminin e devlet üzerinden kalkabileceğini düşünür.
 
Ne yazık ki PTT Bank ve E-devlet, bu konuda herhangi bir hizmet sunmazlar. Bloke kaldırma işlemleri, uygulanan blokeye göre müşteri hizmetleri, PTT ATM ve PTT şubeleri üzerinden gerçekleşir. E-devlet üzerinden böyle bir ekran aramak, sadece zaman kaybı olur.

PTT Emekli Maaşı Bloke Kaldırma

PTT emekli maaşı bloke kaldırma işlemi yapabilmek adına öncelikle PTT’nin veya herhangi bir bankanın emekli maaşınıza neden bloke uyguladığını öğrenmeniz gerekir.
 
Emekli maaşlarına genel olarak bloke uygulanması pek söz konusu olmaz ancak borcunuzun uzun süre boyunca ödenmemesi durumunda emekli maaşınız bloke altında kalabilir. Bu tür durumlarda yapmanız gerek tek şey PTT’ye veya diğer bankalara olan borcunuzu ödemektir. Borcunuzu ödememeniz durumunda maaşınızın bir kısmı bloke altına alınır. Bu yüzden de emekli maaşınızın eksik yatması söz konusu olur.
 
PTT emekli maaşı bloke kaldırma işlemleri için yapmanız gereken, direkt olarak size en yakın PTT şubesine nüfuz cüzdanınızla birlikte gidip, durumu anlatmaktır. Görevli, emekli maaşınıza neden bloke konulduğu hakkında bilgi verir ve bu blokenin kalkması için yapmanız gerekenleri anlatır. Yapmanız gerekenleri yerine getirmeniz durumunda ise PTT hesabınıza emekli maaşınız tam tutar üzerinden yatırılır. Yapmanız gerekenleri yerine getirmezseniz de borç nedeniyle uygulanan bloke işlemi, borcunuz bitene kadar devam eder.
 
PTT müşteri hizmetleri veya PTT internet bankacılığı üzerinden uygulanan bloke işlemlerinin kaldırılması söz konusu olmaz.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler