PTT Emekli Promosyonu | PTT Emekli Promosyonu 2022 Başvuru Formu

PTT emekli promosyonu, PTT tarafından 3 senede bir defa emeklilere tahsis edilen bir haktır. PTT emekli promosyonu için PTT'ye emekli maaşınızı taşımanız yeterlidir.


PTT emekli promosyonu, maaşını PTT’den alan emeklilere belirli zaman dilimlerinde ödenen bir ücrettir.
Not: 2022 yılında pek çok banka emekli promosyonunda artırma yapmışken PTT için henüz bu durum söz konusu değildir. 

3 yılda bir defa PTT tarafından belirlenen tarihte yapılan ödemeler, emeklilerin PTT Bank bünyesinde açtırmış oldukları hesaplara yatırılır. Emekliler ise en çok “PTT emekli promosyonu ne kadar?” sorusunu cevabını merak ederler. PTT emekli promosyonlarının miktarı ise ödemelerin yapıldığı yıla göre değişim gösterir. Ayrıca promosyon tutarı, maaş tutarına endekslidir. Maaş tutarı ne kadar yüksek olursa, yatırılan promosyon da aynı oranda fazla olur.
 
PTT emekli promosyonuna hak kazanmak istiyorsanız, PTT ile bir protokol imzalamalı ve bu protokole 3 yıl boyunca uymalısınız. Söz konusu protokolde ana şart, maaş şartı olarak bilinirken, 3 yıl boyunca maaşınızı PTT’den alma taahhüttü vermelisiniz.  İmzalanan bu protokol sonucunda ise PTT 1 defaya mahsus hesabınıza emekli promosyonunuzu yatırır. 3 yıl içerisinde maaşınızı başka bankaya taşımak isterseniz de sözleşme fesih bedeli adı altında bir ücret ödemeniz gerekir. Bu nedenle de PTT emekli promosyonu 3 yılda bir defa ödenir. Diğer bankalarda ödeme aralıkları değişim gösterebilir.
 
 PTT maaşını kendi bünyesinden alan emeklilere promosyon ödemesini 3 yılda bir defa yaptığı için emekliler 3 yıl sonunda ödeme alıp almayacaklarını merak ederler. Normal şartlarda PTT emekli promosyonu sözleşmesinin hem kurum hem de hesap sahibi tarafından yenilenmesi gerekir. 2022 yılı için PTT emekli promosyonu sözleşmesi yenilenmesine gerek yoktur. Pandemi nedeniyle PTT, 2022 yılında sözleşmeleri otomatik olarak yenilemiştir ve bu sayede emeklilerin PTT şubelerine gitmesine gerek kalmaz.

PTT Emekli Promosyonu Ne Kadar?

PTT emekli promosyonu ne kadar?” sorusu, PTT’den emekli promosyonu almak veya alacak olan emekliler tarafından en fazla merak edilen soruların başında yer alır.
 
3 yılda bir defa emeklilere PTT tarafından yatırılan promosyon tutarı yıldan yıla farklılık gösterir. PTT emekli promosyonunun ilk olarak 2017 yılında hesaplara yatırıldığını bilinir. İkincisi ise 2020 yılında yatırılmıştır. Bu yüzden ücretlerin yatırıldığı yıla göre yatırılan tutarlarda değişim meydana gelebilir. Yıllara göre PTT emekli promosyonu ücreti ise şu şekilde yatırılmıştır:
 
2017 yılında; maaşı 1000 TL’nin altında olan emekliler için ödenen promosyon ücreti 300 TL’dir. Maaşı 1000 TL ve 2000 TL arasında olan emekliler için 375 TL promosyon ödenmiştir. Emekli maaşı 2000 TL ve üzerinde olan emekliler için ödenen promosyon ücreti ise 450 TL olarak kayıtlara geçmiştir.
 
NOT: Bu ödeme 2017-2020 dönemini kapsar. 2020-2023 ödeme tutarı farklıdır.

PTT Emekli Promosyonu 2022 Ne Kadar?

PTT emekli promosyonu 2022 ne kadar?” şeklinde bir soru, emekliler tarafından hem en çok araştırılan hem de en çok merak edilen sorulardan biridir.
 
2022 yılında PTT Genel Müdürü Hakan Gülten tarafından yapılan açıklamada, 2022 yılında PTT tarafından yapılan promosyon ödeme ücretleri yukarıda da belirttiğimiz gibi maaşa endekslidir. 2022 yılında emekli promosyon ücretleri ise şu şekildedir:
 
2022 yılında; emekli maaşı 1500 TL’nin altında olan emekli vatandaşlara ödeme promosyon ücreti 500 TL’dir. Aylığı 1500-2500 TL arasında olan emekliler için de emekli promosyonu 625 TL’dir. Emekli maaşı 2500 TL ve üzeri olan emekli vatandaşlar için ödenen toplam promosyon 750 TL olarak belirlenmiştir. (Burada verilen bilgiler PTT tarafından güncellenebilir, değiştirilebilir. Bu nedenle de lütfen gerekli bilgileri PTT'den almaya özen gösterin.)
 
2020-2023 dönemi için yapılacak ödeme tutarı bu şekildeyken, 2023-2026 yılında yapılacak ödeme tutarı ise daha yüksek veya daha düşük olabilir. Bu yüzden emekli promosyon ücretlerinin sabit olmadığı kesin olarak söylenebilir.

PTT Emekli Promosyonu Nasıl Alınır?

PTT emekli promosyonu nasıl alınır?” sorusu, yeni emekli maaşı alan veya PTT’nin emekli promosyonu avantajlarından haberdar olan emeklilerin ortak sorudur.
 
PTT emekli promosyonunu alabilmek için öncelikle emekli maaşınızın PTT’den yatıyor olması veya yeni PTT’ye taşımış olmanız gerekir. Maaşınızı PTT’den alıyorsanız veya yeni taşıdıysanız, herhangi bir PTT şubesine giderek, emekli promosyonu başvurusu yapmanız gerekir. Başvuru için sizden birtakım kişisel bilgiler istenir ve bu bilgileri bir form eşliğinde alınır. PTT emekli promosyonu 2022 başvuru formu içerisinde kişisel bilgileriniz, emeklilik bilgileriniz, adres bilgileriniz ve daha birçok bilgi talep edilir. Promosyonu alabilmek adına bu bilgileri hem eksiksiz hem de doğru bir şekilde ilgili bölümlere doldurmanız gerekir.
 
Ayrıca başvuru sırasında kimliğinizin de mutlaka yanınızda olmalıdır. Kimlik fotokopiniz söz konusu formun içine eklenir ve gerekli imzalar atıldıktan sonra başvuru işlemleri tamamlanmış olur. Başvuru yapıldıktan sonra 3 iş günü içerisinde promosyon tutarı hesabınıza aktarılır. Eğer emekli maaşınızı PTT’ye taşımadan önce herhangi bir bankadan emekli promosyonu aldıysanız PTT emekli promosyonundan yararlanamazsınız.

PTT Emekli Promosyonu 2022 Başvuru Formu

PTT emekli promosyonu 2022 başvuru formu, PTT’den emekli maaşı alan kişilerin, promosyon talepleri doğrultusunda kendilerine iletilen bir formdur.
 
Form içerisinde PTT emekli promosyonu şartları hakkında kapsamlı bilgilendirmeler yer alır. Maddelerce bilgilendirmelerin yanı sıra evrak içerisinde kişisel bilgilerinize ilişkin alanlar da bulunur. Bu alanlara ise kişisel bilgilerinizi girmeniz ve bu bilgilerin hatasız olmasına özen göstermeniz gerekir. Ad-soyad gibi bilgiler başta olmak üzere, TC, adres, emekli maaşı bilgisi, emeklilik tarihi, diğer nüfuz cüzdanı bilgileri vb. birçok bilgi, form içerisinde yer alır. Ayrıca emekli promosyonunuzun kaç TL olacağı hakkındaki bilgiler de yine formda bulunur.
 
Formu doldurup, görevliye iletmeniz durumunda, görevli ilgili bilgilerin doğruluğunu kontrol eder ve herhangi bir sıkıntı yaşanmazsa, promosyon talebiniz alınmış olur. Başvurunuz onaylandıktan 3 iş günü sonrasında promosyon ücreti hesabınıza aktarılır.

PTT Emekli Promosyon Başvurusu İnternetten Nasıl Yapılır?

PTT emekli promosyon başvuru internetten nasıl yapılır?” sorusu, maaşını henüz PTT’den almayıp, PTT’ye taşımayı düşünen emekliler başta olmak üzere, internet üzerinden promosyon başvurusu yapmak isteyen emekli PTT müşterilerinin en çok merak ettiği soruların başında yer alır.
 
Öncelikle belirtelim ki PTT emekli promosyonu için internet üzerinden başvuru kabul edilmez. Başvuru işlemleri yalnızca PTT şubeleri aracılığıyla yapılır. PTT’ye giderek, emekli promosyonu almak istediğinizi belirtirseniz, doldurmuş olduğunuz form sonucunda başvuru işlemleriniz tamamlanır ve promosyon yatırma işlemi en fazla 3 iş günü içerisinde gerçekleşir. Bu yüzden internet üzerinden herhangi bir başvuru kanalı aramanıza gerek yoktur.
 
PTT emekli promosyonu konusunda internet üzerinden yapılan başvuru, emekli maaşının PTT’ye aktarılması başvurusudur. Eğer emekli maaşınızı PTT’den almıyorsanız ve PTT’ye taşıyarak, emekli promosyonu almak istiyorsanız, maaş aktarma işlemini internet üzerinden yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, e-Devlet’e şifrenizle girip yapıp, arama ekranına “banka ve adres değişikliği” kelimelerini yazıp, sorgulama yapmaktır. Karşınıza çıkan sonuçlarda SGK türünüze göre (4A-4B-4C) seçim yapıp, maaşınızı PTT’ye taşıma işlemini tamamlayabilirsiniz. Taşıma işleminden sonra ise başvurunuzu gerçekleştirip, promosyon ücretini alabilirsiniz.

E-Devlet kapısı üzerinden de maaşınızı PTT'ye taşıyabilir ve aynı zamanda PTT emekli promosyonu başvurusu da yapabilirsiniz.

PTT Emekli Promosyonum Yatmadı

PTT emekli promosyonum yatmadı ne yapmam gerekiyor?” sorununuz çözmek istiyorsanız, aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.
 
Öncelikle PTT telefon bankacılığı vasıtasıyla PTT ile iletişime geçerek, promosyon ücretinizin neden yatmadığı konusunda bilgi almaya çalışabilirsiniz. 444 1 788 numaralı telefon ile PTT ile iletişime geçebilirsiniz. Sorununuzun çözümü veya detayları hakkında tam bilgi almak istiyorsanız, PTT Genel Müdürlüğü’ne de erişim sağlayabilirsiniz. 0312 509 50 00 numaralı telefon üzerinden genel müdürlükle iletişime geçebilirsiniz.
 
Maaşınızın neden yatmadığı hakkında kapsamlı bilgi almak istiyorsanız da PTT şubelerine giderek hem maaşınızın neden yatmadığını hem de yatması için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Şubelere gitmeden önce, yakın zamanda PTT dışında başka bir bankadan emekli promosyonu almadığından emin olmalısınız.
Kategori:
Etiket:
PTT

Diğer Makaleler