PTT Hesap Açma - PTT Bank Hesabı Nasıl Açılır? 2022

PTT hesap açma işlemine dair tüm detayları, ayrıntılı bir şekilde yazımızın devamında bulabilirsiniz.


PTT hesap açma işlemi dakikalar içerisinde gerçekleşen ve sadece nüfus cüzdanı fotokopisi ile gerçekleştirilen bir işlemdir.
PTT hesap açma işlemi için size en yakın PTT şubesine gitmeniz ve sıra numarası almanız gerekir. Sıra numarası alırken bankacılık işlemleri için almayı unutmamanız önemlidir. Ayrıca kimlik fotokopinizi mutlaka PTT şubesine gitmeden önce edinmeniz de gerekir. Hesap açma işlemi sırasında sizden mutlak suretle kimlik fotokopisi talep edilir. Bu talep karşısında kimliğinizi uzatmanız yeterli değildir. Başvuru evraklarınız içerisinde kimliğinizin fotokopisi yer almalıdır. Ayrıca PTT şubelerinden herhangi bir fotokopi hizmeti almanız da mümkün değildir.

PTT hesap açma işlemi kısa süre içerisinde gerçekleşir ve hesabınızı internet bankacılığı üzerinden kullanabilirsiniz. Kartın elinize ulaşması ise hemen mümkün olmaz. Belirli bir süre sonrasında adresinize gönderilir. Hesap açtıktan sonra IBAN numaranız veya hesap numaranız vasıtasıyla hesabınıza ödeme alabilirsiniz. Ayrıca PTT internet bankacılığı üzerinden para transferlerinizi gerçekleştirebilir ve çoğu kurum ödemesini de yapabilirsiniz.

PTT sosyal yardım ödemeleri gibi birçok konuda avantaj sağlamak istiyorsanız da mutlaka PTT hesap açma işlemi yapmanızı önermekteyiz.

PTT Hesap Açma Başvurusu

PTT hesap açma başvurusu ne yazık ki online kanallar üzerinden yapılmaz. Başvuru işlemleri için PTT şubelerine gitmeniz gerekir. Başvuru işlemleri için sizden kimlik fotokopisi istenir ve bu evrak, hesap başvurusu için temel şartlardan biridir.

Kimlik fotokopinizi yetkiliye iletmenizin ardından, yetkili kişiden tarafınıza bir form verilir. Bu formu eksiksiz ve size ait bilgilerle doldurmanız gerekir. Ardından sizden birtakım özlük bilgileri istenir ve sisteme bu bilgiler kaydedilir. Anne kızlık soyadı ve ilkokul adı gibi bilgiler, sisteme güvenlik bilgileri olarak eklenir. İlerleyen süreçte kart şifresi, internet bankacılığı şifresi, hesap bilgileri veya kimlik bilgileri güncelleme gibi durumlar nedeniyle sizden bu bilgiler hem teyit hem de güvenlik amacıyla istenir. Bu yüzden söz konusu bilgileri doğru bir şekilde vermeniz, ilerleyen süreçte de unutmamanız gerekir.

PTT hesap açma başvurusu işlemi sırasında sizden son olarak 2 bilgi daha istenir ve bu bilgiler de diğerleri gibi sisteme işlenir. Öğrenim durumu ve çalışma durumu başvuru işlemi esnasında sizden istenen son bilgilerdir. Başvuru aşamasından sizden talep edilen her türlü bilgiyi, mutlaka başvuru öncesinde netleştirmeniz gerekir. Bu bilgileri doğru olması, hesap güvenliğiniz ve bilgi güncelleme işlemleri gibi birçok konuda yararınıza olur.

Hesap açma işlemi sırasında sizden adres bilgileri de istenir. Bu adres bilgileri hem sistem tarafından zorunlu olduğu için hem de PTT kart alma işleminizde, kartın adresinize gönderilmesi adına talep edilir.

PTT Hesap Açmak İçin Gerekli Belgeler

PTT hesap açmak için gerekli belgeler konusunda, diğer bankaların aksine çok fazla evrak talep etmez. Başvuru işlemleri sırasında PTT’ye iletmeniz gereken tek evrak, kimliğinizdir. Başvuru ve hesap oluşturma süreci içerisinde başka herhangi bir evrak talep edilmez. Tüm süreç kimlik fotokopiniz üzerinden yürütülür.

Eğer hesap açtıktan hemen sonra kredi başvurusu, maaş aktarma ve sosyal yardım ücretleri gibi konularda işlem yaptırmak istiyorsanız, sizden farklı belgeler talep edilir. Bu gibi konularda sizden talep edilecek evraklar veya belgeler, müşteri temsilcileri tarafından size söylenecektir. PTT hesap açma işlemi için ekstra evrak götürmenize gerek yoktur.

PTT Hesap Açma Ücreti

PTT hesap açma ücreti son derece düşük bir rakamdır. 5 TL gibi bir ücret karşılığında hesap açma işleminizi tamamlamanız mümkündür. Söz konusu ücret, hesap açım ücreti olarak tahsil edilmez. Yapılan işlemler, kart basım bedeli vb. birçok kalem adı altında sizden sadece 5 TL’lik bir ücret alınır. Ancak bunun yasal bir adı da vardır: Güven Akçesi.

Ücret karşılığında ise alınan ücretin makbuzu verilir. Makbuzun bir kopyası başvuru evrakları arasına eklenirken, diğer kopyası ise sizde kalır.

PTT Kartı Nasıl Açılır?

PTT kartı nasıl açılır?” sorusu; yardım ücretleri, devlet ödemeleri, para transferi vb. işlemleri PTT hesabı üzerinden gerçekleştirmek isteyen kişilerin ortak sorularından biridir.

PTT kart alma işlemi için öncelikle bir PTT hesabınızın olması gerekir. PTT hesabınızı oluşturduğunuzu varsayarsak, başvuru işlemleriniz esnasında kart başvurusu işlemleri de gerçekleştirilir. Başvuru işleminin hemen ardından adınıza bir kart teslim edilmesi söz konusu olmaz. 7-14 gün içerisinde kart basım işlemleriniz tamamlanır ve kart PTT Kargo ile adresinize gönderilir. Kartın adresinize gönderilebilmesi adına ise PTT hesap açma başvurusu yaparken, kartı almak isteğiniz adresi vermeniz gerekir. Aksi halde kart başvuru yaptığınız şubeye teslim edilir.

PTT Kargo tarafından size teslim evrakları sunulur ve teslim evraklarını doğru bir şekilde doldurup, imzalamanız ardından teslim işlemi tamamlanır. Kart böylelikle elinize geçmiş olur ancak bazı durumlarda belirttiğiniz adreste olmamanız da söz konusu olabilir. Böyle bir durumda ise telefonunuza SMS ile adresinizde olmadığınızdan dolayı, kartın tarafınıza teslim edilemediği, kartın başvuru yaptığınız şubeye bırakılacağı belirtilir.

Başvuru yaptığınız şubeye kimliğinizle giderek, PTT kart alma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Gerek adresinizden aldığınız gerekse şubeden almış olduğunuz kartın şifresi SMS ile belirlenir. Peki, PTT kart şifre alma işlemi nasıl yapılır?

PTT Kart Şifresi Alma

PTT kart şifresi alma işlemi gerek şubelerden gerekse SMS ile kolaylıkla yapılan bir işlemdir. Öncelikle şubeye giderek, müşteri temsilcisi vasıtasıyla PTT kartınız için bir şifre oluşturabilirsiniz. Şubeye gitmeniz durumunda her ne kadar basit bir şifre alma işlemi olsa da sıra numarası almanız ve bir müddet şube içerisinde beklemeniz gerekir. Bunun yerine direkt olarak dakikalar içerisinde SMS ile PTT kart şifre belirleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

PTT kart şifresi alabilmek için sisteme kayıtlı olan cep telefonu numaranızla SMS göndermelisiniz. Telefonunuzun SMS bölümüne girerek, SİFRE boşluk İSTEDİĞİNİZ DÖRT HANELİ KART ŞİFRESİ boşluk PTT KART ÖNÜNDE YER ALAN 7 HANELİ NUMARAYI yazıp, 3290’a göndererek, PTT kart şifresi alabilirsiniz.

Örnek1: SİFRE 1234(KART ŞİFRESİ) 1234567(KARTIN ÖNÜNDE YAZAN 7 HANELİ NUMARA)
Örnek2: SİFRE 4321 7654321

PTT Hesap Sorgulama

PTT hesap sorgulama işlemi, çok kolay bir şekilde yapılan ve oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen bir işlemdir. Peki, neden PTT hesap sorgulamaya ihtiyaç duyulur?
Bazı durumlarda kişilerin yıllar önce PTT hesabı açıp, bu hesabın varlığını unutmaları söz konusu olabilir. İlerleyen süreçte ise çeşitli sebeplerden ötürü PTT hesabı lazım olabilir ve PTT hesabı açmak istenebilir. Böyle bir durumda tekrar bir hesap oluşturup, 5 TL hesap açma ücreti ödemeye ve hesap açma işlemleriyle uğraşmaya gerek kalmaz. Bu tür uğraşlara girmemek adına ise hesap sorgulama işlemi yapılır.

Hesap sorgulama işlemini ise yakınınızda bulunan bir PTT şubesi üzerinden, nüfuz cüzdanınız vasıtasıyla gerçekleştirmeniz mümkündür. Ayrıca telefon bankacılığı üzerinden de sorgulama yaparak, zaman kazanabilirsiniz. 0850 222 1 788 numaralı telefon vasıtasıyla telefon bankacılığı üzerinden hesap sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Hesap Giriş

PTT hesap giriş için ATM veya internet bankacılığı kanallarını kullanabilirsiniz. ATM’ye PTT kartınızı takıp, şifrenizi tuşlamanız durumunda hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Hesap bakiye kontrolü, bilgi güncelleme, para çekme, para yatırma ve daha birçok bankacılık işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

PTT hesabınıza internet bankacılığı üzerinden giriş yapmak istiyorsanız, BURAYA tıklayarak ilgili sayfaya ilerleyebilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden TC kimlik no ya da müşteri numarası ve internet bankacılığı şifreniz ile hesaba giriş yapabilirsiniz. Şubeden yapabileceğiniz işlemlerin büyük bir çoğunluğunu, şubeye gitmeden internet bankacılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.
Kategori:
Etiket:
PTT

Diğer Makaleler