PTT HGS - PTT HGS Alma ve HGS Ücretleri 2022

PTT HGS işlemleri, PTT şubelerinden PTT HGS ücreti ödenerek yapılabilen basit işlemleridir.


PTT HGS, köprüler ve otoyollarda durmaksızın geçiş ücreti ödemenize ve vakit kaybı yaşamamanıza olanak sağlayan bir sistemdir. İlk olarak 17 Eylül 2012 itibariyle uygulanan bu sistem, vakit kaybından ziyade köprü ve otoyollarda oluşan araç trafiklerine de son vermiştir. Gişelerde insan gücüne olan ihtiyacın azalmasına yol açan HGS, aynı zamanda gişelerde oluşan karışıklık ve trafik yoğunluğu gibi ciddi problemlerin de önüne geçmiştir.
 PTT HGS konusunda Türkiye’nin en yetkili kurumlarından biridir. Birçok banka ve kuruluş vasıtasıyla PTT HGS bakiye yükleme veya PTT HGS bakiye sorgulama işlemleri yapılabilir. PTT ise bu işlemlerin yapılırken en çok tercih edildiği kurumlardan biri olarak bilinir.

PTT HGS Nasıl Çalışır?

PTT HGS alma işlemi sonucunda size verilen yapışkanı arabanızın camına yapıştırmanız durumunda direkt olarak geçiş hakkı elde edebilirsiniz. Geçiş yaparken alınacak olan geçiş ücreti direkt olarak HGS hesap bakiyenizden düşer ve bu nedenle ceza yemeniz söz konusu olmaz. HGS almadan geçmeniz durumunda plakanıza direkt olarak ceza yazılır ve normal geçiş ücretinin kat kat üstünde cezai yaptırıma maruz kalmanız söz konusu olur.
 
PTT HGS konusunda etiket ve kart olmak üzere 2 farklı seçenek karşınıza çıkar. Etiket ise son dönemlerde en çok tercih edilen HGS ürünlerinden biri olarak bilinir. Aracın ön kısmına yapıştırılması durumunda ise kameralar otomatik olarak etiketi algılar ve geçiş ücreti HGS hesabınızdan düşer. Etiketin araçtan sökülmesi durumunda ise etiketin artık bir geçerliliği kalmaz ve yeni etiket almak gerekir.
 
 
PTT HGS yükleme, PTT HGS ödeme, PTT HGS iptali, PTT HGS ceza ödeme, PTT HGS bakiye sorgulama ve PTT HGS alma gibi işlemler nasıl yapılır? Bu işlemler yapılırken uygulanan prosedürler nelerdir?

PTT HGS Yükleme

PTT HGS yükleme işlemi birçok kanal üzerinden gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Yükleme işlemleri için PTT şubeleri öne çıkarken, PTT şubelerinin bazılarında HGS bakiye yükleme makineleri yer alır. Bu makinelere araç bilgilerinizi girip, ödeme işlemlerinizi tamamlamanızın hemen ardından yüklemiş olduğunuz bakiye HGS hesabınıza geçer. PTT HGS işlemleri sadece PTT şubelerinden değil, aynı zamanda birçok banka şubesi üzerinden de gerçekleşir. Bankaların HGS ödeme sistemleri sayesinde direkt olarak HGS hesabınızın bakiyesi güncellenir.
 
PTT online işlemler HGS bakiye yükleme işlemi sayesinde de bakiye işlemleri gerçekleştirilebilir. PTT internet bankacılığı veya PTT Cep mobil uygulaması vasıtasıyla, ödemeler kısmında HGS ödemeleri bölümünden istediğiniz tutarı PTT HGS hesabınıza yükleyebilirsiniz. HGS hesabınıza PTT üzerinden yükleme yapmak istiyorsanız, mutlaka nakit para veya hesabınızda bakiye bulundurmalısınız. Özellikle online olarak yapılan PTT HGS işlemleri kesin olarak bakiye gerektirirken, şubeden yapılan işlemlerde ise sizden bir miktar ücret talep edilir.

PTT HGS Ödeme

PTT HGS ödeme konusunda HGS cezası ödeme ve bakiye ödeme gibi işlemler öne çıkar. PTT HGS ceza ödeme konusu, genel olarak gişelerden yapılan kaçak geçişler nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Kaçak geçişlerin cezaları ise normal geçiş ücretlerinin kat kat fazlası olduğu için PTT HGS kartı almak veya kaçak geçiş sonucunda hemen cezasını ödemek, cezanın büyük ölçüde azalmasına yol açar.
 
PTT HGS ödeme konusunda ister online kanallardan yararlanabilirsiniz isterseniz de direkt olarak PTT şubelerinden ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Online işlemler sırasında direkt olarak kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapmak mümkünken, şubelerden yaptığınız işlemleri ise mutlaka nakit parayla gerçekleştirmeniz gerekir.
 
PTT HGS ödeme konusunda direkt olarak HGS ödemesi yapabilir ve hesabınıza bakiye aktarabilirsiniz. Böylelikle köprü geçişlerinde ekstra ücret ve ceza ödemenize gerek kalmaz, köprü geçiş maliyetlerini minimuma indirebilirsiniz. PTT HGS bakiye ödeme ekranı ise bakiye sorgulamanıza ve bakiyeniz yoksa kredi kartı ile ödeme yapmanıza yardımcı olan bir ekrandır. Bu ekranda aktardığınız bakiyeler çok kısa süre içerisinde hesabınıza geçer.
 
Bunun yanı sıra direkt olarak PTT üzerinden bakiye yükleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. PTT HGS bakiye yükleme işlemi için PTT internet bankacılığı üzerinden giriş yapmanız gerekir. Ardından “Ödemeler” sekmesinden, HGS ödemeleri kısmından direkt olarak PTT aracılığıyla bakiye ödeme işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.

PTT HGS Geçiş İhlali Sorgulama

PTT HGS geçiş ihlali sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız da PTT’nin bu konuda sunmuş olduğu ekran üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Bu ekranda aracınıza dair bilgilere girmeniz durumunda direkt olarak aracınızın HGS noktalarından yapmış olduğu geçiş ihlalleri sıralanır. Bu ihlallerin erkenden ödenmesi durumunda ise normal ceza bedelinin çok çok altında bir meblağ ödersiniz. Böylelikle geçiş ücretleri sizin için yükü olmayan, ceza bedeli olarak hesaplanmayan ancak geçiş ücretinden de biraz daha fazla bir ücret haline gelir.
 
PTT HGS geçiş ihlali sorgulama ekranı sayesinde 3 farklı sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Karayolları geçiş ihlalleri sorgulama, Avrasya Tüneli sorgulama, YSS Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu sorgulama işlemleri, PTT HGS geçiş ihlali sorgulama konusunda dair yapabileceğiniz sorgulama işlemleri olarak bilinir. Sorgulama işlemleri sırasında ise sizden sadece araç plakanız istenir. Bu sorgulama işlemleri özellikle PTT HGS kartına sahip olup, gişe geçişinde kaçak geçiş uyarısı yapan kişiler tarafından mutlaka sorgulanmalıdır. Bazı durumlarda gişelerde yer alan kameralar araç camınızda yer alan sticker’i tam olarak okuyamayabilir. Bu nedenle kaçak geçiş uyarısı almanız söz konusu olur.
 
Böyle bir uyarı almanız durumunda ise direkt olarak en yakın PTT şubesine müracaat etmeniz önerilir. Ayrıca 0850 460 60 60 veya 444 1 788 numaralı telefonları kullanarak, PTT HGS müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Yaşadığınız sorunu dile getirmeniz durumunda direkt olarak bakiyenizden düşüş yapılır ve gişeden kaynaklanan bu problem düzeltilmiş olur.

PTT HGS İptali

PTT HGS iptali, artık HGS kullanma ihtiyacı duymayan, HGS gerektirecek yollardan geçmeyecek ve olan bu nedenle iptal ettirmek isteyen kullanıcılar tarafından en sık merak edilen durumlardan biridir. Bunun yanı sıra aracını satan ve uzun bir süre araç kullanmayacak olan bireyler için de PTT HGS iptali büyük önem taşır.
 
PTT HGS iptali için size en yakın PTT şubesine gidip, HGS iptal başvurusu yapmak istediğinizi dile getirebilirsiniz. Görevli iptal için size bir form verir ve bu formda hem size hem de aracınıza dair bilgileri doğru bir şekilde girmeniz gerekir. Formu doldurmanızın hemen ardından aracınız için HGS iptali sağlanır. İptal işlemi için camdaki etiketin de sökülmesi gerekir. Eğer HGS hesabınızda bakiye varsa, kalan bakiye yalnızca 1 ay sonra nakde dönüştürülebilir. Kalan bakiyeyi herhangi bir PTT şubesinden, iptal başvurusundan 1 ay geçtikten sonra direkt olarak alabilirsiniz.

PTT HGS Ceza Ödeme

PTT HGS ceza ödeme işlemleri, ister PTT şubelerinden isterseniz PTT online işlemlerden isterseniz de PTT’nin online alışveriş sitesi olan e-PTT AVM üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Nakit ödeme yapmak istemeniz durumunda direkt olarak PTT şubelerine gidebilmeniz söz konusuyken, hesaptan ödeme yapmak istiyorsanız da PTT online işlemleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca ceza ödeme işlemlerinizde kredi kartı kullanmak istiyorsanız, e-PTT AVM HGS sorgulama ve ödeme sayfasını kullanabilirsiniz.
 
Söz konusu sayfada aracınıza dair detaylar istendikten sonra sorgulama işlemi yapılır. Sorgulama sonrasında ise aracınızın HGS kayıtlarında borcunun veya cezasının olup olmadığı ekranda görünür. Ekranda beliren borçları veya borcu seçerek, direkt olarak ödeme işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olur.

PTT HGS Bakiye Sorgulama

PTT HGS bakiye sorgulama işlemi, aracınızın HGS hesabında ne kadar bakiye kaldığını görebilmenize yardımcı olur. Yapılan yüklemeler, yükleme sonrasında yapılan gişe geçişleri ve bakiye eksilmelerini de görüntülemek mümkün olur. Kısacası, HGS bakiye sorgulama ekranı aracınızın tüm HGS kayıtlarını görüntülemenize olanak sağlar.
 
Sorgulama işlemlerinizi birçok bilgi ile yapmanız mümkündür. Sadece araç plakası veya TC kimlik numaranızla sorgulama yapmanız söz konusu olmaz. Aynı zamanda vergi no, pasaport no ve HGS ürün no gibi diğer bilgilerle de sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. Sorgulama işlemleri sırasında bu bilgilerin doğru olup olmadığından emin olmanız gerekir. Ayrıca sorgulama işlemlerinin sonrasında bakiye yükleme işlemi yapmanız da mümkün olur.

PTT HGS Alma

PTT HGS alma işlemleri için herhangi bir PTT şubesine gidip, başvuru yapmanız gerekir. Ücretli otoyollara girmeden önce gişelerde bulunan PTT şubelerinden de HGS etiketi almak mümkün olabilir. HGS etiketi alırken en çok merak edilen konulardan biri, internet üzerinden HGS alınıp alınamayacağıdır.
 
Ne yazık ki internet üzerinden PTT HGS alma işlemi yapmak mümkün değildir. HGS alma işlemleri için şahsen başvuru yapmanız gerekir. Başvuru işlemleri için PTT şubesine gitmeden önce mutlaka yanınızda nüfus cüzdanı ve araç ruhsatı gibi önemli evrakları da bulundurmanız gerekir. Bu evraklar olmadan başvuru işleminiz kabul edilmez ve gerçekleşmez.
 
PTT’ye giderek, HGS için geldiğinizi söylediğinizde tarafınıza bir form iletilir. Formda araca ve HGS yaptıran kişiye dair bilgiler istenir. Bu bilgileri girmenizin ardından nüfus cüzdanınızı ve araç ruhsatınızı görevliye vermeniz gerekir. Görevli sisteme sizin ve aracınızın bilgilerini girdikten sonra, aracınıza dair daha önce herhangi bir HGS hesabı yoksa başvuru işlemlerinizi tamamlar. Ardından HGS alma işlemleriniz tamamlanmış olur. Size bir adet HGS kartı ve HGS etiketi verilir. Bu etiketi aracınızın ön camına yapıştırmanız gerekir.

PTT HGS Ücreti 2022

PTT HGS ücreti 2022 yılında önceki yıllara göre fazla zamlanmamış ve aynı seviyelerini korumuştur. PTT HGS ücreti 2022 yılı için 15 TL ve 30 TL olarak belirlenmiştir.
 
15 TL’lik ücreti aracınızın camına yapıştırdığınız etiketler için ödemeniz gerekir. Aracınızın camı bu duruma müsait değilse veya motosiklet vb. aracınız varsa bu durumda kart tipi HGS almanız gerekir. Kart tipi HGS ücreti ise 30 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücretlerin içerisinde bakiye dahil değildir. Bu ücretler sadece kart ve etiket ücretleridir. Bakiye yüklemeniz durumunda ilk olarak ödediğiniz tutar farklılık gösterebilir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler