​ PTT İhtiyaç Kredisi | Faiz Oranları ve Başvurusu 2022

PTT İhtiyaç Kredisi ürünü sayesinde nakit ihtiyaçlarınızı kısa süre içerisinde giderebilirsiniz.


PTT ihtiyaç kredisi, bireysel ve emekliler olmak üzere iki farklı tüketici türüne göre de hazırlanmış olan bir kredi ürünüdür. Başvuru işlemleri her ne kadar PTT Bank üzerinden yapılsa da kredi Aktif Bank tarafından kullandırılır.
 Aktif Bank tarafından kullandırılan kredide PTT sadece aracı kurum niteliğine sahiptir. Başvurunuzu alır, gerekli bilgileri sisteme girer ve kredi limitinizi size söyleyerek, onaylanan tutarda kredi kullanabilmeniz mümkün olur. Aktif Bank tarafından onaylanan kredi limitiniz ne kadarsa, ister o limitinizin hepsini isterseniz de talep ettiğiniz kısmını kullanabilirsiniz.
 
Kredi siciliniz PTT ihtiyaç kredisi konusunda büyük önem taşırken, kredi sicilinizin iyi olması durumunda kefilsiz, şartsız ve anında krediyi kullanabilmeniz söz konusu olur.

PTT İhtiyaç Kredisi Başvurusu

PTT ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız, Aktif Bank ve PTT’nin bu konuda şube ile SMS başvurusu gibi kanallar üzerinden başvuru kabul ettiğini belirtmek isteriz.
 
Şube kanalıyla yapmış olduğunuz başvurular, başvurunuzun kredi sicilinize göre çok daha verimli bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur. SMS ile yapılan başvuruda ise direkt olumlu ya da olumsuz sonuç bildirilir. Genel olarak şube kanalıyla yapılan başvurunun olumlu sonuçlanma yüzdesi yüksektir. Tabi bu noktada kredi sicilinizin önemi büyüktür. Kredi siciliniz kötüyse, başvuru kanalının pek bir önemi yoktur.
 
Şube üzerinden yapılan başvuru için kimliğiniz mutlaka yanınızda olmalıdır. Herhangi bir PTT şubesine giderek, ‘gişe işlemleri’ bölümüne sıra alarak, ihtiyaç kredisi başvurusu yapacağınız belirtmeniz durumunda başvuru işlemlerinize başlayabilirsiniz.
 
Size verilen formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurarak, ilgili görevliye vererek, sisteme kredi başvurunuz hakkındaki bilgileri iletmiş olursunuz. Sonrasında ise görevli vermiş olduğunuz bilgileri sisteme girer, kredi seçeneklerinizi belirler ve sistem tarafından verilen cevabı size iletir. Kredi sicil geçmişinizin sorunsuz olması durumunda yüksek bir ihtimalle krediniz onaylanmış olur.

PTT İhtiyaç Kredisi SMS Başvurusu

PTT ihtiyaç kredisi SMS başvurusu da PTT’den kredi kullanmak istemeniz durumunda farklı bir başvuru kanalı olarak karşınıza çıkar. Bu başvuru kanalında şubeye gitmenize gerek kalmaz ve başvuru işlemlerinizi SMS vasıtasıyla gerçekleştirmeniz mümkün olur.
 
PTT Aktif Bank SMS ile ihtiyaç kredisi başvurusu için telefonunuzun mesaj bölümüne gelerek, KREDİ boşluk TC KİMLİK NO yazıp 3050’ye göndermeniz durumunda SMS ile başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. PTT ihtiyaç kredisi başvurusu yazımız sayesinde başvuru işlemleri hakkında çok daha kapsamlı bir bilgiye sahip olabilirsiniz.
 

PTT İhtiyaç Kredisi Faizleri

PTT ihtiyaç kredisi faizleri konusunda bireysel ve emekli müşterilerine farklı imkanlar sunar. Her iki taraf için de faiz oranlarının, günümüz ihtiyaç kredi faiz oranlarına göre yüksek olduğu görülse de bu konuda tercih tamamen tüketiciye kalmıştır.
 
Kredinin tutarı ve tercih edilen vade sayısı, faiz oranını etkileyen temel unsurlar arasında yer alır. Aynı zamanda kredi siciliniz de faiz oranının değişmesine neden olan unsurlardan biridir. PTT ihtiyaç kredisi faizleri sürekli değişkenlik gösterdiğinden tüm hesaplamalar için dilerseniz Aktifbank kredileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kredi kullanmadan önce mutlaka bu faiz maliyetlerini de göz önünde bulundurmanız ve diğer seçenekleri de göz önünde bulundurarak krediyi kullanmanız önerilir.
 

PTT İhtiyaç Kredisi Hesaplama

PTT ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken vade seçenekleri, faiz oranları ve kredi tutarı gibi 3 temel detay öne çıkar. Vade sayınız ne kadar düşükse, faiz yükünüz de aynı ölçüde hafifler. Buna karşın aylık ödeme tutarınız ise yükselir. Aylık bütçenizin el verdiği şekilde ödemeniz ve ödemelerinizi aksatmamanız, PTT ihtiyaç kredisi konusunda hesaplama yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlardır. Ödemelerinizin aksaması, kredi sicilinizin son derece olumsuz etkilenmesine yol açacaktır. Bu yüzden faiz yükünü azaltmaya çalışırken, aylık ödeme yükünü ağırlaştırmak, aslında ilerleyen süreçte daha çok faiz maliyeti altına girmenize yol açar.
 
PTT ihtiyaç kredisi hesaplama şablonları için aşağıdaki tablolara göz atabilirsiniz. (Bu tablo örnek olarak verilmiştir. 2022 yılında bu faiz oranları, vade sayısı ve geri ödeme tutarları farklılıklar göstermektedir.
Kredi Tutarı (TL) Faiz Oranı (%) Vade Sayısı Aylık Geri Ödeme Tutarı (TL)
10.000 2,69 60 379,16
30.000 2,69 60 1.137,48
40.000 1,89 60 1.226,58
50.000 1,59 60 868.83
 

Aktif Bank PTT İhtiyaç Kredisi

Aktif Bank PTT İhtiyaç Kredisi, Aktif Bank ve PTT arasında imzalanan ortak protokol neticesinde ortaya çıkmış bir kredi ürünüdür. Kullanmış olduğunuz kredide başvuru, başvuru sonucu, para çekme vb. her türlü işlem PTT üzerinden yürütülür.
 
Aktif Bank, PTT müşterilerine emekli ve normal ihtiyaç kredisi olmak üzere iki farklı şekilde kredi verir. Bu ürünlerin maksimum kredi tutarları, faiz oranları ve vade seçenekleri değişim gösterebilir. Normal bir tüketici için tanımlanan kredi hakları ile emekliler için kredi hakları ve şartları farklılaşabilir. Aktif Bank PTT İhtiyaç Kredisi ürünün kullanmak istiyorsanız, yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi şube ve SMS kanallarından yararlanabilirsiniz.
 

Emeklilere Özel PTT İhtiyaç Kredisi

PTT, emeklilere gerek ihtiyaç kredisi gerekse emekli promosyonu gibi birçok imkan tanır. Özellikle PTT’den maaşını alan emekliler, bu imkanlardan daha kolay yararlanırlar. Siz de emekli maaşınızla kredi kullanmak isterseniz, emeklilere özel PTT ihtiyaç kredisi ürününe başvurabilirsiniz. 
 
PTT şubeleri üzerinden gerçekleştirilen başvurular ile söz konusu üründen anında faydalanabilirsiniz. Kredi sicilinizin pürüzsüz olması durumunda kefilsiz ve şartsız olarak kredi başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 
PTT-Aktif Bank Emekliye İhtiyaç Kredisi ürünü, PTT tarafından sadece emekliler için düzenlenen bir kredi ürünüdür.
 

PTT İhtiyaç Kredisi Kimler Alabilir?

PTT İhtiyaç Kredisi kimler alabilir?” sorusu, PTT’den ihtiyaç kredisi almayı düşünen ancak şartlar hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından sıklıkla sorulan sorulardan biridir.
 
PTT ihtiyaç kredisi ürününü kullanabilmek adına bazı temel şartları taşımanız gerekir. Öncelikle belirtmek isteriz ki PTT, ihtiyaç kredisi konusunda kefil veya ipotek gibi taleplerde bulunmaz. Kredinizin olumsuz sonuçlanması durumunda, bu güvencelerle başvuru yapmak isteseniz dahi başvuru işleminiz gerçekleşmez. Bu nedenle kredi notunuzun iyi bir durumda olması ve kredi sicilinizde geçmişe dair herhangi bir pürüz bulunmaması gerekir. Karşılamanız gereken en temel şart budur.
 
Kredi notu şartını yanı sıra düzenli bir gelirinizin olması da kredi kullanabilmeniz konusunda önemli bir detaydır. Düzenli ve belgelenebilir bir gelirinizin olmaması, kredi limitinizin düşük veya hiçbir şekilde kredi limitinizin olmamasına yol açabilir.
 
PTT ihtiyaç kredisini alabilmek adına başvurunuzu direkt olarak yapmanız ve vekaletle ya da başka şekillerde başvuru işlemleri için vekil göndermemelisiniz. PTT, ihtiyaç kredisi başvurularında sadece kişinin kendisini ister. PTT’den kredi alabilmek adına önem taşıyan bir başka şart ise yaşınızdır. Yaşınızın 85 ve üzeri olmaması, ayrıca 18 altı olmaması, aranan en önemli özelliklerdendir. Tüm bu şartları karşılayan her tüketici, PTT ihtiyaç kredisi ürününden kolaylıkla faydalanabilir.
Kategori:

Diğer Makaleler