PTT İPÇ Şifresi Nedir? İPÇ Şifresi 2022

PTT İPÇ şifresi sayesinde, PTT Bank bankacılık işlemlerinizi şubeye gitmeden, online kanallar üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.


PTT İPÇ şifresi nedir?” sorusunun cevabını, PTT ile para transferi, ödeme ve daha birçok bankacılık işlemini hızlı bir şekilde yapmak isteyen kişiler merak eder.

PTT İPÇ Şifresi Açıklaması Nedir?

PTT ipç (İnteraktif Posta Çeki) olarak bilinen bir kısaltmadır. İpç şifresi alan birçok kişi, PTT Bank işlemlerini sıradan PTT müşterilerine göre çok kolay bir şekilde hallederler. Birçok ayrıcalığı ve avantajı olan interaktif posta çeki şifresinin alınması ise en fazla 10 dakika süren bir işlemdir. PTT şubelerinden alınan bu şifre sayesinde, PTT İnteraktif Müşteri sayfası üzerinden her türlü PTT Bank işlemini gerçekleştirmeniz mümkün olur.
 Özellikle PTT para sorgulama işlemlerini bu sayfa sayesinde şubeden sıra beklemeden ve herhangi bir doğrulama işlemine takılmadan, PTT ipç şifresi ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 
PTT ipç şifresi nasıl öğrenilir? Yeni şifre nasıl alınır? PTT ipç şifresi nereden alınır?

PTT İpç Şifresi Nasıl Öğrenilir?

PTT ipç şifresi nasıl öğrenilir?” şeklinde birçok soru sorulur. Bu soruların amacı, şifreyi bir an önce alıp, şube veya ATM ile uğraşmadan işlemleri kolaylıkla gerçekleştirmektir.
 
PTT ipç şifresi için öncelikle bir PTT şubesine gidilmesi gerekir. Şifrenin herhangi bir şekilde internet üzerinden veya e-devlet üzerinden alınması mümkün değildir. PTT şifre işlemleri sadece PTT şubelerinden yapılan bir işlemdir. Şifre almak için herhangi bir PTT şubesine gittiğinizde, PTT Bank bölümüne giderek veya bu bölüme sıra alarak, sıranız geldiğinde görevliye “PTT ipç şifresi almak istiyorum” demelisiniz.
 
Bu isteğinizden sonra görevli öncelikle PTT hesabınızın olup olmadığını kontrol eder. Hesabınız yoksa PTT hesap açma işlemleri uygulanır ve hemen ardından hesap açmak için gerekli evraklar hazırlanır. Hesap açılış işlemi tamamlandıktan sonra ise ipç şifresi alınabilir. İpç şifresinin alınabilmesi adına sizden 5 TL gibi bir ücret istenir. Ödemenin ardından ise PTT Bank ipç şifreniz oluşturulur. PTT Bank tarafından verilen ipç şifresini kullanabilir veya sonradan bu şifreyi değiştirebilirsiniz.

PTT İpç Şifresi Unuttum/ Güncelleme

PTT ipç şifresi güncelleme işlemi, direkt olarak PTT ipç sayfası üzerinden yapılabilen bir işlemdir. Söz konusu sayfaya girmeniz durumunda, kutucukların hemen alt kısmında yer alan “PTT ipç şifremi unuttum” sayfası ilerleyerek şifre güncelleme veya değiştirme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 
PTT ilk şifre aldığınızda size rastgele bir şifre verir. Bu şifreyi ise biz zarfın içerisinde bildirir. Sonrasında bu şifrenin değişimi yukarıda belirtmiş olduğumuz sayfa vasıtasıyla gerçekleşir. Şifrenin değişimi konusunda birtakım özel bilgiler istenir. İlk etapta TC kimlik numarası ve telefon numaranız talep edilir. Bunun yanı sıra müşteri no ve telefon numarasıyla da şifre değişim işlemleri gerçekleşir. Hemen kutucukların üst kısmında yer alan sekme tuşları sayesinde ister TC kimlik numaranız isterseniz de müşteri numaranızla şifre değişim işlemlerini devam ettirebilirsiniz.
 
Sonrasında ise sizden kartınıza ve kişisel bilgilerinize dair veriler talep edilir. Bu verileri de ilgili kutucuklara doğru bir şekilde girmenizin ardından, telefonunuza gelen SMS doğrulama kodunu da belirtirseniz, şifre güncelleme ekranı karşınıza çıkar. Bu ekranda ise 2 kutucuk yer alır. “Yeni Şifre” ve “Yeni Şifre Tekrar” başlıkları altında olan bu kutucuklar, belirlediğiniz şifrenin doğruluğunu kontrol eder. İlk kutucukla ikinci kutucukta yer alan şifreler birbirleriyle uyuşuyorlarsa şifre güncelleme işlemleri başarıyla gerçekleşmiş olur.

PTT İpç Şifre Bloke Kaldırma

PTT ipç şifre bloke kaldırma işlemi, özellikle sürekli olarak hatalı şifre girişi sonrasında yapılmak istenen bir işlemdir.
 
Bazı durumlarda şifre unutulmasından ötürü art arda hatalı şifre girişi yapılabilir. PTT Bank sistemi ise belirli sayıda hatalı şifre girişine izin verir. Belirli bir sayının üstünde olması durumunda ise sistem otomatik olarak hesaba bloke uygular ve PTT ipç şifresi devre dışı kalır. Hesap ipç erişimine bloke edildiği için bloke kalkmadan herhangi bir şekilde giriş yapılması mümkün olmaz. Bloke kaldırma işlemlerinin yapılabilmesi adına en yakın PTT şubesine gidip, hesabınızda bloke olduğunu ve bu yüzden erişim sağlayamadığınızı söylemelisiniz. Böylelikle görevli, ilgili sistem üzerinden talep edilen bilgileri size iletir ve sizin verdiğiniz bilgileri sisteme girer. Sonrasında ise doğrulama işlemleri gerçekleşir ve hesap blokesi kolay bir şekilde kaldırılır.

Şubeye Gitmeden PTT Müşteri Hizmetlerinden İPÇ Bloke Kaldırma

Şubeye gitme imkanı olmayan PTT müşterileri için farklı bir yöntemin olduğu söylenebilir. Direkt olarak PTT müşteri hizmetleri aranarak, PTT ipç şifre bloke kaldırma işlemleri gerçekleştirilebilir. Bloke kaldırma işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi adına öncelikle 0850 222 1 788 numaralı telefonu aramanız gerekir. Karşınıza çıkan operatör, yapmak istediğiniz işleme göre menüleri sayar ve sizden işlem yapmak istediğiniz menü numarasını tuşlamanızı ister.
 
PTT Bank işlemleri menüsü olan numarayı tuşlayarak, bloke kaldırma işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Genel olarak PTT müşteri hizmetlerini aramanız durumunda 1(bir) numaralı menü, PTT Bank işlemlerinin olduğu bir menü olarak bilinir. Aradıktan sonra bu tuşa basmanız durumunda bloke kaldırma işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilir ve bu işlemler hakkında bilgi alabilirsiniz.

PTT Mobil İpç Şifresi Nasıl Alınır?

PTT mobil ipç şifresi nasıl alınır?” sorusu, genel olarak telefon üzerinden şifre almak isteyen PTT müşterileri tarafından sorulur.
 
PTT ipç şifresi mobil uygulama üzerinden, SMS veya telefonla arayarak alınamaz. Şifrenin alınabilmesi adına bireyin direkt olarak herhangi bir PTT şubesine uğraması gerekir. Hesap güvenliğinin sağlanabilmesi ve maddi anlamda sorun yaşanmamasına adına, şubeye uğramanız şarttır. Sistem üzerinden gerekli doğrulamalar yapılıp, bilgileriniz sisteme girilir ve ipç şifreniz aktifleştirilir. Bu yüzden mobil üzerinden ptt ipç şifresi almak pek mümkün olmaz.

PTT Kart İpç Şifresi Nedir? Ne İşe Yarar?

PTT Kart ipç şifresi nedir?” sorusu, genel olarak PTT Kart şifresi ile PTT ipç şifresi kavramlarını birbirine karıştıran kişiler tarafından çok sorulur.
 
PTT Kart şifresi ile PTT ipç şifreleri birbirinden bağımsız kavramlardır. PTT Kart şifresi, PTT kartınızla ATM’de işlem yapmak istediğiniz kullandığınız şifredir. Aynı zamanda kartınızla yaptığınız alışverişlerde de bu şifreyi kullanırsınız. İpç şifresiyle herhangi bir alakası bulunmaz. PTT ipç şifresinin ise PTT’nin mobil veya internet bankacılığı işlemlerinde kullanılan bir şifre olduğunu söylemek mümkündür.
 
PTT’nin online işlem kanallarına girip, bakiye sorgulama, para çekme, para gönderme, fatura ödeme ve diğer ödeme işlemlerini yapmak istiyorsanız, mutlaka ipç şifresi almanız gerekir. PTT Kart şifresiyle bu işlemleri yapabilmeniz ve PTT’nin herhangi bir online ekranına erişim sağlayabilmeniz söz konusu olmaz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler