PTT Para Gönderme | PTT Para Gönderme Ücretleri 2022

PTT para gönderme işlemi için yapılması gerekenler nelerdir? PTT para gönderme ücreti 2022 yılında ne kadar?


PTT para gönderme konusunda en ideal kuruluşlardan biridir. PTT isme para gönderme ve PTT TC kimlik numarasına para gönderme gibi seçenekler sayesinde; hesap numarası, IBAN numarası ve diğer banka bilgilerine ihtiyaç duymazsınız.

Para gönderme işlemleri için hesap numarası ve IBAN numarası gibi bilgiler sıkça kullanılıyor olsa da isme veya TC’ye para göndermeniz, PTT şubelerinde mümkündür. Özellikle öğrenci, asker ve mahkumlara para gönderme konusunda PTT’nin ayrıcalıklarının son derece fazla olduğu bilinir. Asker, öğrenci ve mahkum statüsünde olan kişilerin IBAN numaraları veya hesap numaraları olmayabilir. Bu gibi durumlarda ise isme ya da TC’ye para göndererek, banka hesabı olmasa da para karşı tarafa ulaştırılabilir.
PTT para gönderme işlemleri konusunda maliyet anlamında da oldukça avantajlıdır. Diğer bankalarla para göndermeniz durumunda yüksek bedeller ödemeniz gerekirken, PTT ile yaptığınız para gönderme işlemlerinde yüksek maliyetler ödemeniz gerek kalmaz. PTT para gönderme işlemi sayesinde Türkiye’nin her yerine ve hatta yurt dışında dahi para göndermeniz mümkün olur.

Üstelik PTT para gönderme işlemlerini alıcının evinde de sonuçlandırabilirsiniz. PTT ile gönderdiğiniz bir parayı, alıcının evine kadar ulaştırabilirsiniz. Şu an için 5.000 TL ve üzeri para gönderme işlemlerinde bu durum geçerli olarak bilinirken, herhangi bir PTT şubesinde bu işlemi yapabilmeniz mümkündür.

PTT para gönderme işlemi kadar, PTT para gönderme ücreti veya ücretleri de sıkça merak edilen konular arsında yer alır. Peki, PTT ile para gönderirken ne kadar ücret ödersiniz? PTT yurt içi para gönderme işlemleri ne kadardır?

PTT Para Gönderme Ücreti 2022

PTT para gönderme ücreti 2022 yılında güncellenmiş fiyatlarla para göndermek isteyen kişilerin karşısına çıkar.

Fiyatların diğer bankaların havale veya para gönderme ücretlerine göre son derece uygun olduğu görülürken, sizden talep edilen ücret haricen kesilir. Para gönderirken, göndermek istediğiniz tutarı bildirmeniz durumunda, sisteme belirtilen tutar girilir. Sonrasında ise bu tutar karşılığında sizden ne kadar komisyon ücreti kesileceği hesaplanır.

Siz örneğin; 100 TL gönderiyorsanız, yine misal olarak komisyon ücreti 10 TL olarak hesaplandıysa, toplamda 110 TL ödemeniz gerekir. Gönderdiğiniz ücretten komisyon kesilmesi söz konusu olmaz. Böyle bir işlem için göndereceğiniz tutar ile komisyonu birlikte hesaplatmanız daha sağlıklı bir işlem olacaktır. PTT para gönderme ücreti 2022 yılında şu şekilde belirlenmiştir:
 • 1 TL ile 100 TL arasında yapacağınız para gönderme işlemlerinin ücreti PTT şubelerinden 12.00 TL, PTT Cep veya PTT İnternet Bankacılığı üzerinden 6,00 TL’dir.
 • 100,01 TL ile 250 TL arasında yaptığınız PTT para gönderme işlemlerinin ücreti PTT şubelerinden 24.00 TL, PTT Cep veya PTT İnternet Bankacılığı üzerinden 12,00 TL’dir.
 • 250,01 TL ile 500 TL arasında para göndermek istiyorsanız, PTT para gönderme ücreti PTT şubeleri üzerinden 26.00 TL, PTT Cep veya PTT İnternet Bankacılığı üzerinden 13.00 TL’dir.
 • 500,01 ile 1.000 TL arasında yapacağınız para gönderme işlemlerinin ücreti PTT şubelerinden 39.00 TL, PTT İnternet Bankacılığı veya PTT Cep üzerinden 19.50 TL’dir.
 • 1.000,01 TL ile 5.000 TL arası para transferi işlemleriniz için ödeyeceğiniz tutar PTT şubelerinden 46.00 TL, PTT İnternet Bankacılığı veya PTT Cep üzerinden 23.00 TL’dir.
 • 5.000,01 TL ile 10.000 TL arası para transferi işlemleriniz için ödemeniz gereken tutar PTT şubelerinden 65.00 TL, PTT Cep veya PTT İnternet Bankacılığı 32.50 TL’dir.
 • 10.000,01 TL ile 30.000 TL arasında yapacağınız PTT para gönderme ücreti 2022 yılı için PTT şubelerinden 98,00TL, PTT Cep veya PTT şubelerinden 49.00 TL’dir.
PTT para gönderme ücreti 2022 yılı için döviz konusunda farklılık gösterir. EURO veya USD PTT para gönderme ücretleri için 25.00 TL ile 55 TL arasında fiyatların değiştiği söylenebilir. Göndermiş olduğunuz döviz tutarına göre komisyon bedeli değişir. Para tutarı yükseldikçe, komisyon tutarı da yükselir.

PTT döviz para gönderme ücretleri 2022 yılı için şu şekildedir:
 • 1-100 EURO ve USD gönderimleri için ödenecek olan komisyon tutarı 35,00 TL'dir.
 • 101-250 EURO ve USD gönderimler için ödenecek olan komisyon tutarı 40,00 TL'dir.
 • 250,01-500 EURO veya USD gönderimleri için ödenecek olan komisyon tutarı 49.00 TL’dir.
 • 500,01-1000 EURO veya USD PTT döviz para gönderme ücretleri için komisyon ücreti 60.00 TL’dir.
 • 1000,01-2000 EURO veya USD için para gönderme tutarı 70.00 TL’dir.
 • 2000,001-3000 EURO veya USD gönderileri için ödenen komisyon tutarı 77.00 TL’dir.

PTT Para Gönderme Nasıl Yapılır?

PTT para gönderme nasıl yapılır?” sorusu da sıkça sorulan, başta karışık gözüken aslında çok cevabı çok basit olan sorulardan biridir. PTT para gönderme işlemlerini hemen hemen her para cinsi için aynı şekilde yapmanız mümkün olur. Bunun yanı sıra PTT şubeleri, para gönderme konusunda size gerekli evrakları sunar ve işlemlerle ilgili yönlendirmeleri detaylı bir şekilde anlatır. Haliyle para gönderme işlemlerini son derece kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün olur.

PTT para gönderme formu 2022 yılında da bir önceki yıllara göre aynıdır. Bu form içerisinde sizden birtakım bilgiler talep edilir ve bu bilgiler sisteme görevli tarafından işlenir. Görevli tarafından işlenen bilgiler ise bir müddet sonra arşivlenir. Form içerisinde parayı alan kişi, hesap, göndereceğiniz para tutarı, kişisel bilgileriniz ve daha birçok detay yer alır.

Formu eksiksiz bir şekilde doldurmanızın ardından veriler sisteme girilir ve PTT para gönderme ücreti 2022 listesi çerçevesinde gönderdiğiniz para karşılığında ne kadar komisyon ödeyeceğinizin bilgisi size sunulur. Bu ücret göndermiş olduğunuz para tutarından değil, ekstra olarak sizden talep edilir. Para gönderme işleminin ardından görevli tarafından imzalanmış makbuz size teslim edilir ve para transferi işlemi tamamlanmış olur.

PTT para gönderme konusunda PTT İnternet Bankacılığı veya PTT Cep mobil uygulamasından da yararlanabilirsiniz. Para göndermek için “İşlemler” > “Para Transferleri” > “Hesaba ya da IBAN numarasına para gönderme” seçeneklerinden birini seçip, bu adımları izlemeniz durumunda, karşı tarafın bilgilerini ilgili kutucuklara girerek, para gönderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Para gönderme işlemi sırasında sizden karşı tarafın ad-soyad, hesap numarası ile para gönderecekseniz hesap numarası, IBAN numarası ile para göndereceksiniz IBAN numarası bilgileri istenir.

Peki, PTT şubesinden para göndermek istediğiniz zaman nasıl bir PTT para gönderme formu ile karşılaşırsınız. Güncel, PTT para gönderme formu 2022 yılında ne gibi bilgiler talep eder ve hangi alanların doldurulması gerekir?

PTT Para Gönderme Formu Örneği

PTT para gönderme formu örneği, PTT ile hesaba, ada, IBAN numarasına, TC kimlik numarasına ve diğer bilgilere para gönderirken, forma ne gibi bilgileri gireceğinize dair önbilgiler verir. Böylelikle PTT şubesine gitmeden önce istenilecek bilgiler hakkında bilgi sahip olup, o bilgileri edinerek gidip işlemleri kısa süre içerisinde halledebilirsiniz. Forma girilmesi gereken bilgileri önceden öğrenirseniz, PTT şubesine boşa gitmemiş ve eksik bilgi nedeniyle para yatırma işlemini yarıda bırakmamış olursunuz.

PTT para gönderme formu örneği 2022 yılı güncel haliyle şu şekilde doldurulabilir:
 • Öncelikle formun sol üst köşesinde yer alan işlem türleri arasında mutlaka “PTT para gönderme” seçeneğini işaretlemelisiniz.
 • Online bölmesi içerisinde işaretlemeniz gereken seçenek ise “Merkezde Şube ödemesi” seçeneğidir.
 • Ardından sıra para göndereceğiniz ve para gönderen kişinin bilgilerine gelir. Bu bilgileri hem eksiksiz hem de doğru bir şekilde doldurmanız büyük önem taşır. Gönderen kişinin adı-soyadı, adresi, TC Kimlik Numarası gibi bilgiler istenir. Alıcının bilgileri ise adı-soyadı, adres, TC Kimlik Numarası gibi kişisel bilgilerdir. Bu bilgilerden herhangi birinin eksik olması, para gönderme işleminin olumsuz bir şekilde sonuç vermesine yol açar.
 • Kişisel bilgiler bölümünün hemen ardından ise gönderilecek paranın cinsi seçenekleri yer alır. Dolar, TL ve EURO seçeneklerinden, hangi para birimi ile gönderim yapacaksınız, o para birimini işaretlemeniz gerekir.
 • Bir alt kısımda ise göndereceğiniz tutarı girmeniz gereken alan yer alır.
 • Son olarak göndermiş olduğunuz parayı yazı ile yazmanız durumunda PTT para gönderme işleminiz tamamlanır ve dakikalar içerisinde para karşı tarafın hesabına geçmiş olur.
Yukarıda yer alan PTT para gönderme formu içerisinde sizden istenen bilgileri eksik bir şekilde edinmeniz durumunda, Türkiye içerisinde istediğiniz alıcıya kısa süre içerisinde para gönderme işlemini tamamlamış olursunuz.

PTT Para Gönderme Online

PTT para gönderme online işlemler üzerinden yapılabilir. Üstelik online para gönderme işlemlerinde çok daha az para gönderme ücreti ödemiş olursunuz. PTT’nin mobil uygulaması veya PTT İnternet Bankacılığı üzerinden para gönderme işlemleri kolaylıkla yapılabilir.

PTT İnternet Bankacılığına veya PTT Cep şubesine girmeniz durumunda, işlemler ve para transferleri kısmından para gönderme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. PTT para gönderme online işlemler üzerinden yapılırsa, IBAN ve hesap numarası gibi bilgileri mutlaka sisteme girmek zorundasınız. Aksi halde para gönderme işleminiz gerçekleşmeyebilir.

PTT ile Cezaevine Para Gönderme

PTT ile cezaevine para gönderme en çok merak edilen konuların başında yer alır. Cezaevinde mahkumların maddi ihtiyaçlarını karşılamak isteyen mahkum yakınları, mahkumlara nasıl para ulaştıracaklarını düşünürler.

İlk etapta son derece karışık görünen bu durum aslında PTT ile son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilir. PTT para gönderme konusunda her türlü seçeneği sunarken, mahkumlara da para transferi yapmanıza olanak sağlar. Cezaevine para göndermek istediğiniz kişinin tüm bilgilerini biliyor olmanız, PTT ile cezaevine para gönderme konusunda önem taşıyan noktalardan biridir. Size en yakın PTT şubesine gidip, cezaevine para göndermek istediğinizi belirtmeniz gerekir. Görevli ise sizden şu bilgileri talep eder:
 • Para gönderen kişinin adı ve soyadı,
 • Para gönderen kişinin adres bilgileri,
 • Para gönderen kişinin telefon numarası,
 • Para gönderen kişinin TC kimlik numarası,
 • Mahkumun hangi cezaevinde ve hangi koğuşta kaldığı,
 • Mahkumun adı-soyadı,
 • Mahkumun TC kimlik numarası,
 • Varsa mahkumun PTT Bank hesap ya da IBAN numarası,
bu bilgileri PTT ile cezaevine para gönderme işlemi yaparken mutlaka ilgili görevliye bildirmek durumdasınız. Aksi halde para gönderme işlemi gerçekleşmez. Para gönderirken bir miktar komisyon ücreti çıkar ve komisyon ücreti para göndereceğiniz tutara göre farklılık gösterir.

PTT İsme Para Gönderme

PTT isme para gönderme yıllardır PTT tarafından gerçekleştirilen ve birçok kişinin sıkça kullandığı havale şekillerinden biridir. Bilindiği üzere bazı kişilerin IBAN numarası veya hesap numaraları olmayabilir. Özellikle asker, öğrenci ve cezaevi mahkumlarına para gönderirken bu tür sorunlar sıklıkla yaşanır. Bu tür sorunların önüne geçebilmek adına PTT isme para gönderme seçeneği sunar.

PTT isme para gönderme için size en yakın PTT şubesine gidip, görevliye isme para göndereceğinizi belirtmeniz gerekir. Görevli ise size bir form uzatır ve bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız önemlidir. Formda sizden istenen bilgiler ise şu şekildedir:
 • Adınız-soyadınız,
 • TC kimlik numaranız,
 • Adres bilgileriniz,
 • Telefon numaranız,
 • Paranın çekileceği PTT şubesinin ismi
 • Parayı çekecek olan kişinin adı-soyadı,
 • Parayı çekecek olan kişinin TC kimlik numarası,
 • Parayı çekecek olan kişinin adresi,
 • Parayı çekecek olan kişinin telefon numarası,
 • Gönderilecek tutarın bilgisi(hem sayı hem de yazıyla),
 • Para gönderilen PTT şubesinin ismi,
gibi bilgiler forma işlenir ve karşı tarafa PTT isme para gönderme işlemi tamamlanmış olur.

PTT isme para gönderme işlemini ATM’den veya internet bankacılığı üzerinden göndermeniz mümkün olmaz. Direkt olarak PTT şubesinden bu işlemi yapmanız gerekir. Ayrıca karşı tarafın bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde bilmeniz gerekir. Aksi halde para transferi gerçekleşmez. Bunun yanı sıra PTT isme para gönderme ücreti de gönderim işlemi sırasında karşınıza çıkan bir başka detay olacaktır. Bu ücret, gönderdiğiniz paranın tutarına göre hesaplandıktan sonra sizden ayrı olarak talep edilir.

PTT ile İş Bankası’na Para Transferi

PTT ile İş Bankası’na para transferi, PTT ile İş Bankası arasında yapılan anlaşma sayesinde İş Bankası müşterilerine kolaylıkla para göndermenize olanak sağlar.

Özellikle banka hesabı olmayan, İş Bankası hesabı olmayan, sadece PTT ile çalışan kişi veya kurumlar için PTT ile İş Bankası hesaplarına para göndermek, bu protokol sayesinde çok daha kolay bir hale gelir. Üstelik göndermiş olduğunuz para anında karşı tarafın hesabına geçer. Böylelikle zaman kaybetmeden para transferi sağlamanız mümkün olur. PTT ile İş Bankası’na para transferi yapmak istiyorsanız, öncelikle bir PTT şubesine gitmeniz gerekir. Ardından görevliye, İş Bankası hesabına para transferi yapmak istediğinizi belirtmelisiniz. Belirttikten sonra ise sizden hesap numarası veya IBAN numarası talep eder. Bu bilgiler olmadan para gönderme işlemi yapmak mümkün olmaz. Mutlaka bu bilgileri ilgili görevliye vermeniz gerekir. Aksi halde para gönderme işlemi gerçekleşmez ve isme ya da TC’ye para gönderme gibi bir durum da İş Bankası protokolünde söz konusu olmaz.

IBAN veya hesap numarası gibi bilgileri vermenizin ardından parayı görevliye iletmeniz durumunda para direkt karşı tarafın hesabına geçer. PTT ile İş Bankası’na para transferi konusunda yapabileceğiniz maksimum para transferi tutarı 50.000 TL’dir. Bu üst limit sadece tek işlem için geçerlidir. Farklı bir işlem açtırarak bir 50.000 TL daha gönderebilmeniz söz konusudur.

PTT Para Gönderme Ücretleri

PTT para gönderme ücretleri konusunda birçok seçeneğin olduğunu söylemek mümkündür. Bu yüzden para gönderme seçeneğine göre ücretler farklılık gösterebilir. Örneğin; PTT isme para gönderme veya PTT TC’ye para gönderme gibi para gönderme seçeneklerini kullandığınızda, gönderim ücreti diğer para transferlerine göre farklıdır. Bunun yanı sıra PTT cezaevine para gönderme ile PTT hesaba para gönderme gibi işlemlerin de ücretleri farklı olabilir.

Yapılan para transferi seçeneklerine göre PTT para gönderme ücretleri şu şekildedir:
PTT Para Gönderme Tutarı (TL) PTT Para Gönderme Ücreti:
1-100 9 TL
100,01-250 17 TL
250,01-500 19 TL
500,01-1.000 25 TL
1.000,01-5.000 30 TL
5.000,01-10.000 32 TL
10.000,01-20.000 39 TL
20.000,01-50.000 46 TL
 
PTT şubelerinden banka hesaplarına para göndermeniz durumunda yukarıda yer alan işlem ücretleri karşınıza çıkar.
 
Günlük Haftalık Aylık
Müşteri Tipi Adet Tutar Adet Tutar Adet Tutar
Gerçek Kişiler 5 15.000 TL 10 30.000 TL 20 60.000 TL
Tüzel Kişiler 5 50.000 TL 20 500.000 TL 50 1.000.000 TL
PTT online para gönderme işlemi yapıyorsanız, transfer işlemleri için yukarıda yer alan işlem ücretleri uygulanır. İşlemler yalnızca 08:30-16:50 saatleri arasında gerçekleşir.

Normal banka hesaplarına PTT internet bankacılığı veya PTT Cep mobil uygulaması üzerinden PTT para gönderme işlemleri için de aşağıda yer alan tablodaki ücretler geçerlidir:
PTT para gönderme tutarı (TL) PTT para gönderme ücreti
1-500 2 TL
500,01-1.000 4,50 TL
1.000,01-20.000 7 TL
 
Kategori:
Etiket:
PTT

Diğer Makaleler