PTT Para Sorgulama | PTT Para Sorgulama 2022

PTT Para Sorgulama işlemi sayesinde hesabınıza, adınıza veya TC kimlik numaranıza yatan parayı sorgulayabilirsiniz.


PTT para sorgulama işlemi, pandemi süreci başta olmak üzere, ayın belirli günleri ve yardım ödemeleri gibi birçok konuda gündeme gelen bir konudur.

 
Pandemi sürecinin hayatımıza etkili bir şekilde girmesiyle devlet, “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adında bir destek süreci başlatmıştır. Bu destek sürecinde ise birçok kişiye çeşitli başlıklar altında ödemeler yapılmıştır. PTT para sorgulama işlemi de işte tam olarak bu dönemde daha fazla dikkat çektiğini söylemek mümkündür. 
Devlet tarafından yatırılan yardım paraları, kişi herhangi bir IBAN ya da banka talebinde bulunmadıysa direkt olarak PTT’ye yatar. Kişinin PTT’de herhangi bir hesabı bulunmuyor olsa bile TC üzerinden para yatırma işlemi gerçekleşir. Yatan destek paralarının kişinin TC kimlik numarasına yatırıldığı bilinir. Haliyle PTT para sorgulama TC ile yapılmak istenen bir işlem haline gelir.
 
Sorgulama işlemi sayesinde hesabınızda ne kadar bakiye olduğunu öğrenmeniz mümkün olur. Sorgulama işlemlerinin belirli aralıkla yapılması önerilir. Adınıza veya TC’nize yatan bir paradan haberdar olabilmek adına, sorgulamaların düzenli yapılması gerekir. Hesabınıza yatan bir para, 10 yıl hesapta bekledikten sonra bakiyeniz sıfırlanır ve hesabınız kapatılır. Bunun yanı sıra TC kimlik numaranıza yatan bir paranın ise belirli bir süre işlem görmemesinin ardından tekrar devlete aktarıldığı bilinir.
 
İster PTT müşterisi olun isterseniz de olmayın, mutlaka düzenli aralıklarla sorgulama işlemi yapmanız önemlidir.

PTT Para Sorgulama Ekranı

PTT para sorgulama ekranı, PTT müşteri olsun olmasın birçok kişinin sıklıkla araştırma yaptığı ve aradığı ekranlardan biri olarak bilinir.
 
PTT müşterisi olanlar genel olarak internet bankacılığı üzerinden aslında para sorgulamalarını yapabilirler. Zaten PTT müşterisi olan kişilerin “PTT adıma para sorgulama” veya “PTT TC kimlik ile para sorgulama” gibi işlemler yapmalarına gerek kalmaz. PTT müşteri olan bir bireyin, adına veya TC kimlik numarasına yatan para, direkt olarak hesabına aktarılır. Bu yüzden PTT müşterisi olan bireylerin düzenli bir şekilde internet bankacılığı üzerinden hesap bakiyelerini kontrol etmeleri, ekstra bir para sorgulama ekranına ihtiyaç duymalarına gerek kalmadığı anlamına gelir.
 
PTT para sorgulama ekranı konusunda PTT müşterisi olmayan kişilerin ise ne yazık ki internet bankacılığı üzerinden sorgulama yapamayacaklarını söylemek mümkün olur. PTT’nin sitesinde, PTT müşterisi olmayan kişiler için herhangi bir sorgulama ekranı yer almaz. Sorgulama ekranının bulunduğu ekstra bir bölüm de yoktur. Zaten böyle bir ekranı hiçbir bankanın sunmadığı bilinen bir gerçektir.
 
PTT müşterisi olmayan ve PTT para sorgulama işlemi yapmak isteyen kişilerin, para sorgulama işlemleri için şubeye gitmeden izleyebilecekleri yollar mevcuttur. Bu yolların başında ise telefon bankacılığı gelir. Alo PTT para sorgulama yöntemi sayesinde TC kimlik numaranıza veya adınıza yatan para hakkında bilgi alabilirsiniz. Peki, PTT telefonla para sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Alo PTT Para Sorgulama – PTT Telefonla Para Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Alo PTT para sorgulama – PTT telefonla para sorgulama işlemi nasıl yapılır?” sorusu, devletten yardım alan, pandemi sürecinde destek alan, çiftçi parası alan ve daha birçok başlık altında TC kimlik numarasına veya adına para yatan kişilerin ortak sorularından biridir.
 
Alo PTT para sorgulama işlemleri için tek yapmanız gereken, PTT müşteri hizmetleri numarası üzerinden PTT ile irtibat halinde olmaktır. 444 1 788 numaralı telefon vasıtasıyla PTT müşteri hizmetlerine erişim sağlayabilirsiniz. Engelli vatandaşlar için farklı bir hat mevcuttur. Bu hat sayesinde müşteri hizmetlerine çok daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Engelli vatandaşlar, “Engelli Dostu Numaralar” projesi kapsamında ortaya çıkarılan 0312 309 59 12 numaralı telefona SMS göndererek, müşteri hizmetleriyle iletişim kurabilirler.
 
PTT telefonla para sorgulama işlemleri için 444 1 788 numaralı telefonu aramanız durumunda karşınıza çıkan operatör size tuşlamanız gereken menü numaralarını sıralar. Menüler içerisinde PTT Kargo, kayıp-çalıntı işlemleri, e-PTT AVM gibi birçok menü karşınıza çıkar. PTT para sorgulama işlemi için yapmanız gereken 444 1 788 numaralı telefonu aradıktan sonra 1(bir) tuşuna basmaktır. 1 numaralı menü, adınıza veya TC kimlik numaranıza yatan “Sosyal destek ödemeleri, devlet ödemeleri, kişiye özgü devlet desteği ödemeleri, özel durum devlet desteği ödemleri” gibi birçok ödemeyi sorgulayabileceğiniz bir menüdür.
 
Bu menü aynı zamanda PTT Bank işlem menüsü de olduğu için gerek hesabınıza gerekse adınıza veya TC kimlik numaranıza yatan para hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün olur.

PTT Para Sorgulama 2022

PTT para sorgulama 2022 yılında teknolojinin bu denli gelişmesine rağmen halen daha internet üzerinde yapılmamaktadır.
 
PTT para sorgulama işlemleri konusunda birçok kişi internet bankacılığı veya PTT para sorgulama ekranı gibi online hizmet talebinde bulunur. Devlet desteği alan, alma ihtimali olan veya başvuru yapan birçok kişi, böyle bir ekranın var olması durumunda bu ekran sayesinde sorgulama işlemlerini yapabilirler. Bu ekran, kişilerin PTT’ye gitmeden ve PTT şubelerinde herhangi bir yoğunluğa sebep olmadan sorgulama işlemi yapmalarına yardımcı olur.
 
Pandemi sürecinde olsun, devlet ödemelerinin TC kimlik numaralarına yattığı ayın belirli günleri olsun ve daha birçok ödeme dönemi olsun, PTT şubelerinde sürekli bir yoğunlukla karşılaşılır. Özellikle pandemi sürecinde bu yoğunluk, çok daha ciddi sorunlara yol açabilir. Direkt olarak çalışanların veya toplum sağlığı risk altına girer. Halbuki PTT para sorgulama ekranı sayesinde tüm bu sorunların önüne geçilebilir.
 
Her ne kadar PTT para sorgulama 2022 yılı içerisinde internet üzerinde yapılmıyor olsa da 444 1 788 numaralı telefon üzerinden kolaylıkla yapılabilir. Bu durum ise şubeye gitmeden sorgulama işlemlerinin kolay bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca PTT hesabınız varsa yine şubeye gitmenize gerek kalmaz. PTT Bank ATM’si veya anlaşmalı herhangi bir ATM’ye PTT kartınızı takmanız durumunda, hesabınıza para yatıp yatmadığını kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

PTT Para Sorgulama Numarası

PTT para sorgulama numarası, TC kimlik numarası üzerinden, devletten birçok şekilde yardım alan kişilerin en çok aradığı numaralardan biridir.
 
Bu konuda toplumda yanlış bir algı söz konusudur. Birçok kişi PTT’nin para sorgulama veya PTT bakiye sorgulama işlemleri için ayrı bir müşteri hizmetleri numarası açtığını düşünür. Halbuki PTT bu şekilde herhangi bir hizmet vermez. PTT’nin para sorgulama işlemleri için herhangi bir numarası yoktur. Konumuzun üst kısımlarında da belirttiğimiz gibi PTT bakiye sorgulama işlemlerini 444 1 788 numaralı telefondan gerçekleştirebilirsiniz.
 
Bu numarayı aradığınız zaman karşınıza çıkan operatörün saymış olduğu birçok menü içerisinde 1(bir) numaralı menüyü seçmelisiniz. Bu menü, “Sosyal Destek Ödemeleri ve PTT Bank İşlemleri” menüsü olduğu için para sorgulama işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Adıma Para Sorgulama

PTT adıma para sorgulama işlemi de PTT para sorgulama numarası konusu kadar yanlış anlaşılan bir işlemdir. Birçok kişi PTT’ye gelen destek ödemelerinin adlarına yattığı yanılgısına kapılır. Halbuki devlet, yapılan PTT üzerinden yapılan ödemeleri hiç kimsenin adına yapmaz.
 
Devlet tarafından PTT üzerinden yapılan ödemelerin tamamı bireyin TC kimlik numarasına yapılır. Bu nedenle PTT adıma para sorgulama işlemi, son derece yanlış ve toplum arasında da doğru bilinmeyen bir işlemdir. PTT Bank hesabınızın olmaması durumunda devlet tarafından yatırılan parayı, TC kimlik numaranızla sorgulama yaparak alabilirsiniz. Ayrıca şube veya telefon fark etmeksizin TC kimlik numaranızı belirtme zorunluluğunuz vardır. Şube üzerinden yapılan PTT para sorgulama işlemlerinde mutlaka nüfus cüzdanınızı götürmeniz gerekir. Aksi halde gişe görevlileri gizlilik nedeniyle herhangi bir sorgulama işlemi yapmazlar.

PTT Para Sorgulama TC

PTT para sorgulama TC kimlik numarası vasıtasıyla yapılan bir işlemdir. PTT üzerinden çeşitli sosyal yardım veya destek alan kişiler, genel olarak yatan paraların, adlarına yattığını düşünürler. Halbuki paralar direkt olarak TC kimlik numarasına yatar.
 
Bazı destek ödemelerinin IBAN verilmesi durumunda direkt olarak banka hesabına yattığı görülürken, sisteme IBAN bilgisi vermeyen kişilerin ödemeleri ise TC kimlik numarasına yatırılır. Devlet tarafından TC kimlik numarasının bir IBAN numarası olarak değerlendirildiği söylenebilir. PTT para sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız da yine TC kimlik numaranızı belirtmeniz gerekir. PTT para sorgulama işlemi sadece ad ve soyad bilgisi ile yapılmaz.
 
Herhangi bir PTT şubesin üzerinden veya PTT müşteri hizmetleri üzerinden sorgulama işlemleri kolaylıkla yapılabilir. Sorgulama işlemleri PTT şubesi üzerinden yapıyorsanız, ezbere bir şekilde TC kimlik numaranızı vermeniz, sorgulama işleminin yapılmasına olanak sağlamaz. Aynı zamanda görevliye nüfuz cüzdanınızı da vermeniz gerekir. Kişisel bilgilerin güvenliği için böyle bir uygulama söz konusuyken, her bireyden mutlaka nüfus cüzdanı talep edilir. Böylelikle kişi ile vermiş olduğu TC kimlik numarasının uyuşup uyuşmadığı görülür.

PTT Asker Para Sorgulama

PTT asker para sorgulama işlemi, askere gidecek olan, askerliğini yapan ve askerden dönen birçok kişinin yaptığı bir işlemdir.
 
Hemen hemen her askerin bu parayı aldığı söylenebilir. Bu para iki farklı şekilde ve başlık altında yatar. İlki, asker yol parası olarak bilinirken, ikincisi ise görev parası olarak bilinir. Yol parasında, askerin ikamet ettiği ilden askerlik yapacağı ile seyahat ettiği sırasında kaç km yol gittiği baz alınarak hesaplama yapılır. Görev parasında ise askerin görev yaptığı bölgeye göre aylık belirli bir miktar para ödenir.
 
Yol parası için tutarın 20 TL’den başlayıp, 60 TL’ye kadar çıktığı bilinir. 0-600 km arasında yapılacak yolculuk için farklı, 601-1200 km arasında farklı ve 1201-1800 km yolculuklar için farklı ücretler ödenir. 0-600 km arasında yol yapan bir asker 20 TL’lik yol parasına hak kazanır. 601-1200 km arasında bir yol yapan asker ise 40 TL’lik bir yol parası yardımı alır. 1201-1800 km arasında yol yapan bir asker için 60 TL’lik bir ödeme yapılır.  Bu ödemeler PTT üzerinden gerçekleştirilir ve askerin TC kimlik numarasına aktarılır.
 
Herhangi bir PTT şubesine giderek, nüfus cüzdanınızla yol parası sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 
PTT asker para sorgulama konusunda yapılan bir diğer ödeme ise görev parası olarak bilinir. Görev parası genel olarak doğuda askerlik yapan askerlere yatırılır. Üstelik askerlerin bu para için herhangi bir IBAN numarası belirtmelerine gerek kalmaz. Direkt olarak yatan para TC kimlik numarasına aktarılır. Paranın yatırılma sebebi ise askerin çıkmış olduğu operasyonlardır. Her operasyon için farklı bir tutar belirlenir ve askerlik sonunda bu para PTT üzerinden TC kimlik numarasına yatırılır.
 
Söz konusu askerlik parasını sorgulamak istiyorsanız, direkt olarak PTT’nin herhangi bir şubesine askeri kimliğinize gerek kalmadan, nüfus cüzdanınız ile sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Yardım Parası Sorgulama

PTT yardım parası sorgulama işlemi, devletin çeşitli kurumlarından yardım alan birçok kişinin en çok yapmak istediği işlemlerden biridir.
 
Yardım parası alan kişiler, genel olarak yardım parası alacaklarını bilirler ancak bu paraların ne zaman hesaba aktarılacağı konusunda net bir bilgiye sahip olamazlar. Kurumlar tarafından verilen tarihler farklı olabilirken, PTT ile kurumlar arasında yapılan anlaşma sonucunda paraların hesaba yatma tarihleri farklı olabilir. Kesin bir tarih olmaması nedeniyle de birçok kişi sürekli olarak PTT para sorgulama işlemi yapmak zorunda kalır.

PTT Pandemi Parası Sorgulama

PTT pandemi parası sorgulama, devletin “Ekonomik İstikrar Kalkanı” desteği sonrasında en çok merak edilen konulardan biridir.
 
Pandemi paralarının birçok başlık altında bireylerin TC kimlik numaralarına, normal banka hesaplarına veya PTT hesaplarına aktarıldığı söylenebilir. Kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödemesi, pandemi sosyal yardım parası ve daha birçok başlık altında vatandaşlara ödemeler yapılır. Ödemelerin genelinin ise PTT üzerinden yapıldığı görülür. Özellikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödemelerin, PTT üzerinden fazlasıyla gerçekleştirildiği görülür.
 
Ödemelerin bireylere aktarılması ise şu şekilde gerçekleşir: Öncelikle pandemi sürecinde devletten çeşitli şekillerde yardım parası alan bireylerin, sisteme veya başvuru esnasında ilgili evraklara herhangi bir IBAN numarası belirtip belirtmediklerine bakılır. Sonrasında ise IBAN belirten vatandaşlar bir veri havuzunda, IBAN belirtmeyen vatandaşlar ise bir veri havuzunda tutulur. IBAN belirten vatandaşların ödemeleri, belirtmiş oldukları IBAN numarasına ve banka hesabına yatar. IBAN belirtmeyen vatandaşların ödemeleri ise direkt olarak PTT üzerinden yatırılır.
 
IBAN belirtmeyen vatandaşların yardım ödemeleri, TC kimlik numarasına yatar. TC kimlik numarasının son hanesine göre belirli günlerde pandemi parası çekilebilir. PTT pandemi parası sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, nüfus cüzdanınızla herhangi bir PTT şubesine uğramanız gerekir. Nüfus cüzdanınız üzerinden TC kimlik numaranıza bakılır ve sistem üzerinden sorgulama yapılır. Eğer para TC kimlik numaranıza aktarılmışsa pandemi ödemelerini çekebilmeniz mümkün olur. Parayı sadece bireyin kendisi veya hesap sahibinin vekalet verdiği bir kişi çekebilir. Bu şartların dışında para çekme işlemi mümkün olmaz.

PTT Kart Para Sorgulama

PTT Kart para sorgulama işlemi ise yine devlet yardımı alan, PTT hesabı olup, herhangi bir yerden ödeme bekleyen veya ödemelerini düzenli bir şekilde PTT üzerinden alan birçok kişinin yapmak istediği bir sorgulama türüdür.
 
PTT Kart para sorgulama işlemi direkt olarak ATM üzerinden yapılabilir. Kartınızı herhangi bir PTT ATM’sine takıp, “Bakiye Sorgulama” veya “Para Çekme” menüleri girerek, kartınızda ne kadar para olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Üstelik bu işlemi yapmak için PTT’de veya telefon bankacılığında sıra beklemeniz gerekir. ATM’de ise bekleyeceğiniz sıranın son derece kısa olduğunu söylemek isteriz. PTT’nin kartına sahip olan bireylerin devlet desteği veya devletten yardım ödemesi almaları durumunda da sorgulamaları ATM üzerinden yapabilmeleri mümkün olur.
 
PTT Kart sahibi olan bireylerin akıllarına en çok takılan soru ise devlet yardımının hesaba mı yoksa TC kimlik numarasına mı yatacağıdır. PTT Kart sahibi olmanız durumunda, devletten PTT üzerinden yardım parası alıyorsanız, yardım paralarının direkt olarak PTT hesabınıza yattığını söylemek isteriz. Bu yüzden herhangi bir şekilde TC ile PTT para sorgulama işlemi yapmanıza gerek kalmaz. ATM’ye kartınıza taktığınızda, eğer devletten beklediğiniz yardım parasının günü geldiyse, bu parayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 
PTT Kart sahibi değilseniz, PTT üzerinden bir hesap açtırıp, 10 gün içerisinde bir PTT Kart sahibi olabilirsiniz. PTT hesap açma işlemi son derece kısa süren bir işlemdir. Bu sayede PTT üzerinden almış olduğunuz yardım ve destek ödemelerini, çok daha iyi bir şekilde takip edebilmeniz söz konusu olur.
Kategori:
Etiket:
PTT

Diğer Makaleler