PTT Sigorta Nedir? PTT Sigorta Nasıl Yapılır? 2022

"PTT Sigorta Nedir?" sorusu hakkında tüm cevapları ve detayları içeriğimizden öğrenebilirsiniz.


PTT sigorta nedir?” sorusu; aracına, evine, eşyalarına ve daha birçok varlığına sigorta yaptırmak isteyen insanların sıklıkla sordukları sorular arasında yer alıyor. Biz de bu yazımızda "PTT Sigorta Nedir?" sorusuna sizlerle birlikte yanıt arayacağız.
 PTT Sigorta, PTT’nin bünyesinde hizmet veren ve direkt olarak PTT’ye bağlı olan bir güvence hizmetidir. Zorunlu trafik sigortası, araç kasko sigortası, DASK ve konut sigortası gibi güvenceler başta olmak üzere diğer birçok şekilde güvece sağlayan PTT Sigorta, sigorta türüne göre farklı farklı sigorta firmalarıyla çalışır. Örneğin PTT Sigorta’nın zorunlu trafik sigortası konusunda 9 farklı firmayla çalıştığı bilinir. Çalıştığı firmalardan özel olarak sigorta teklifleri alan PTT Sigorta, bu teklifleri ise poliçe satın almak isteyen kişilere sunar. Teklifler arasına her bütçeye uygun teklif seçeneği bulunur ancak fiyat azaldıkça poliçe teminatlarının da daraldığı görülür.
 
PTT sigorta nedir?” sorusu kadar, PTT Sigorta’dan online hizmet alınıp alınamayacağı konusu da önem taşıyan bir başka konudur. PTT Sigorta’dan yalnızca zorunlu trafik sigortası konusunda online hizmet almanız mümkündür. Diğer sigorta hizmetlerinden faydalanabilmeniz adına en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekir. PTT şubelerinde ev, araç veya başka herhangi bir varlığınızı sigortalatmak istiyorsanız, mutlaka sizden istenilen evrakları da götürmeniz gerekir. Sigorta yapılan malın türüne göre götürülmesi gereken evraklar farklılık gösterir.

PTT Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

PTT Zorunlu Trafik Sigortası nedir?” sorusunu genel olarak PTT üzerinden araç sigortası yapmak isteyen kişiler sorar.
 
PTT trafik sigortası, PTT’nin motorlu taşıtlar için sunmuş olduğu bir poliçe hizmetidir. 9 farklı teklif sunar ve aralarından en uygun olan seçerek, aracınızın sigortasını anında yapabilirsiniz. Herhangi bir kaza durumunda suçlu bulunmanız durumunda zorunlu trafik sigortanız, karşı tarafın hasarını karşılar. Böylelikle cebinizden bir ücret ödemeden yüklü miktardaki masrafları çok rahat bir şekilde karşılamanız mümkün olur.
 
PTT trafik sigortası konusunda poliçede yer alan detaylara göz atmak büyük önem taşır. Poliçe teminat bedeli, poliçenin devreye girdiği durumlar, poliçenin karşıladığı hasarlar vb. detaylar, poliçe sözleşmesinde yer alır. Bu detaylar kapsamında aracınıza ve isteklerinize en uygun olan zorunlu trafik sigortası poliçenizi satın alabilirsiniz. Poliçe ücreti arttıkça, poliçenin teminatları ve şartları da genişler. Poliçenin ücretinin artması ve teminatların fazla olması demek, aracınızın birçok açıdan güvence altında olması ve diğer araçlara göre yüksek teminat bedellerine sahip olması demektir.
 
PTT trafik sigortası teklifi al seçeneği sayesinde aracınıza en uygun trafik sigortasını satın alabilirsiniz. İlgili sayfada sizden istenilen bilgileri doğru bir şekilde girmeniz durumunda aracınıza en uygun olan poliçe teklifleri karşınıza çıkar. Poliçeler arasında teklifleri incelemeniz durumunda, aracınız ve istediğiniz teminat bedellerine en uygun olan poliçeyi seçip işleme devam edebilirsiniz. İşlemin devamında ise aracınızın diğer bilgileri istenir. Model yılı, markası, modeli gibi birçok detayı girmenizin ardından, kredi kartıyla ödeme yaparak aracınızın sigortasını gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Kasko Sigortası

PTT Kasko Sigortası, karşı tarafın değil de direkt olarak sizin aracınızın birçok açıdan güvence altında alınmasına yardımcı olur. Zorunlu trafik sigortası yaşamış olduğunuz kaza durumlarında karşı tarafın aracının masraflarına öderken, PTT Kasko Sigortası kaza tek taraflı olsa dahi aracınızda oluşan masrafların cebinizden para çıkmadan ödenmesine olanak sağlar.
 
PTT’nin sunmuş olduğu kasko hizmeti ise geniş kapsamlı güvencelerinin yanı sıra uygun fiyatlarıyla da öne çıkar. Zorunlu trafik sigortasında olduğu gibi kasko sigortasında da durumun aynı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Kasko sigortanızın poliçe bedeli ne kadar artarsa, kaskonun karşılamış olduğu hasarların kapsamı da yine aynı şekilde genişler. Böylelikle aracınızda ne sorun olursa olsun kasko sigortasıyla herhangi bir ücret ödemeden karşılamanız mümkün olur.

PTT DASK ve Konut Sigortası

PTT DASK ve Konut Sigortası iki farklı sigorta türünün tek bir başlık altında toplanmasıyla oluşan bir başlıktır.
 
PTT DASK, PTT üzerinden “Zorunlu Deprem Sigortası” poliçesi satın alabileceğiniz bir hizmettir. Özellikle bazı bölgelerde bu sigortanın yapılması kesinlikle şarttır. Her ev sahibi mutlaka DASK poliçesi satın alır ve böylelikle evini güvence altında tutar. DASK poliçesi ise deprem ve diğer doğal afetlerde hasar gören evrelerin maddi olarak hasarlarının karşılanmasına yardımcı olan bir poliçedir. Evin yapısına, değerine ve diğer birtakım detaylarına göre yapılan incelemeler sonucunda her poliçeye bir teminat bedeli biçilir. Deprem sonrası oluşan hasarlarda ise bu teminat bedeli evde yaşanan hasarı karşılar. Böylelikle doğal afetler sonucunda ekonomik anlamda ciddi zorluklar yaşamadan sorunlarınız çözüme ulaşmış olur.
 
PTT Konut Sigortası ise DASK poliçesinin çok daha kapsamlı bir halidir. DASK poliçesinde doğal afetler sonucunda oluşan hasarlar maddi olarak karşılanırken, konut sigortasında ise doğal afetlerin kapsamı biraz daha genişletilir ve hatta ev içerisinde yer alan eşyalara kadar maddi hasarlar ödenir. Ayrıca hırsızlık, dolandırıcılık vb. sorunlarda da konut sigortasının kapsamında yer alır ve zararınız karşılanır. Tüm sigorta poliçelerinde olduğu gibi PTT DASK ve Konut Sigortası ürünlerinde de poliçe tutarı arttıkça, poliçenin teminatları da aynı oranda artar. Bu nedenle poliçe tutarından tasarruf etmek yerine, poliçe teminatlarının kapsamını arttırmak, yaşayabileceğiniz sorunların maddi anlamda büyük ölçüde önüne geçer.
 
PTT DASK poliçesi ya da konut sigortası poliçesi satın almak istemeniz durumunda direkt olarak PTT şubelerine gitmeniz gerekir. Online kanallar üzerinden veya telefonla söz konusu poliçeleri oluşturmak mümkün olmaz. Ayrıca PTT şubelerine giderken yanınızda mutlaka sahip olduğunuz yapıya ve kendinize ilişkin evrakları da götürmeniz gerekir. Evraklarda yer alan bilgiler sisteme girilir ve sahip olduğunuz yapıya ilişkin incelemeler gerçekleştirilir. İncelemelerin ardından poliçenizin teminat şartları ve teminat tutarı seçilir.  

PTT’de Araç Sigortası Yapılıyor Mu?

PTT’de araç sigortası yapılıyor mu?” sorusu, “PTT Sigorta nedir?” sorusu kadar sık sorulan sorulardan biridir.
 
Söz konusu soruyu soran birçok kişi PTT’nin sigorta hizmetlerinden haberdar olmadığı için böyle bir soru sorar. PTT’nin online kanalları ve PTT şubeleri üzerinden aracınızın zorunlu trafik sigortası işlemlerini gerçekleştirebilmeniz mümkündür. PTT araç sigortası konusunda size 9 farklı teklif sunar. Böylelikle poliçe teminatları ve fiyat anlamında sizin için en uygun olan seçeneği kullanabilmeniz mümkün olur. PTT’de araç sigortası yaptırmanız adına aracınızın ruhsat bilgilerini ve kişisel bilgilerinizi hazırda tutmanız yeterli olur.

PTT Sigorta Nasıl Yapılır?

PTT sigorta nasıl yapılır?” şeklinde bir soru soruyorsanız, alacağınız cevabın sigorta türüne göre değişim göstereceğini söylemek isteriz.
 
PTT Trafik Sigortası yapmak istiyorsanız karşınıza iki farklı seçenek çıkar. İster online kanallar üzerinden isterseniz de PTT şubelerinden aracınızın trafik sigortası poliçesini satın alabilirsiniz. Online kanallar üzerinden yapmak istiyorsanız, PTT Sigorta teklif alma ekranında sizden istenen bilgileri girmeniz gerekir. Sonrasında ise karşınıza teklifler çıkar ve tekliflerden herhangi birini seçip, ardından ödeme işlemlerini gerçekleştirip, poliçenizi yaptırmış olursunuz. Bunun yanı sıra herhangi bir PTT şubesine kimliğiniz ve aracınızın ruhsatı ile gitmeniz durumunda araç sigortanızı yaptırabilirsiniz.
 
PTT sigorta nedir?” sorusunun cevapları içerisinde sadece araç sigortası yer almaz. Kasko, DASK ve konut ve diğer birçok sigorta çeşidi yer alır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta ise sadece trafik sigortasının online işlemlerle yapılmasıdır. Araç sigortası dışında diğer poliçe işlemleri için en yakın PTT şubesine uğramanız gerekir. Diğer sigorta işlemlerinin online kanallar veya telefon üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün olmaz. Telefonla sadece poliçeleriniz hakkında bilgi almanız söz konusu olur.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler