QNB Finansbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

QNB Finansbank kur korumalı, döviz endeksli TL mevduat hesabı hakkında merak ettiğini tüm soruları makalemizde yanıtladık.


Ülkemizdeki döviz tevdiat hesabı sayısının artması ve yatırımcının yabancı paraya kayması üzerine döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat ürünü Yeni Türkiye Ekonomik Modeli kapsamında devreye alındı. QNB Finansbank kur korumalı TL mevduat ürünü de bankanın müşterileri için açıklandı. Banka, kur korumalı TL mevduat ürününü çıkarırken dilerse Merkez Bankasının sunduğu faizin yanında kendi faiz oranını da yatırımcısına sunabilir.
Bu mevduat ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.

QNB Finansbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kimler Açabilir?

QNB Finansbank kur korumalı TL mevduat hesabı yalnızca gerçek ve tüzel kişilerin katılımına açık bir ürün olarak bankanın enstrümanları arasında yer alacak. Merkez Bankasının sonradan getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir. Tüzel kişilik olan firma ve kurumlar, bu avantajlı üründen en başta yararlanamadılar. Sonrasında ise Ocak 2022'de alınamn bir kararla tüzel kişiler de kur korulamalı TL mevduat hesabı ürünü açtırabilir ve yatırım yapabilir duruma geldi. Zira bu mevduat ürünün ortaya çıkmasındaki amaç, döviz tevdiat hesabındaki döviz mevduatının kur korumalı TL mevduat hesabına kayması. Bu yolla da Türk lirası bazlı varlıkların değerlerinin belirlenmesinin kolaylaşması. 

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

QNB Finansbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

QNB Finansbank döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabı, normal vadeli mevduat hesapları gibi bankanın kendi vadelerini belirleyebildiği bir mevduat ürünü değil. 3 aylık, 6 aylık, 9 aylık ve 12 aylık vadeler halinde seçenekler sunulabilir. Bir başka deyişle, 92 günlük, 181 günlük, 272 günlük ve 366 günlük vadeler kur korumalı TL mevduat ürününde geçerli olabilir. Normal durumlarda bankaya ait mevduat hesaplarının vadelerini banka kendisi belirleyebilir. Ancak belirttiğimiz üzere, devletin şartlarına göre bu hesaplar vadelendirilir.
 
Kur korumalı TL mevduat ürünü QNB Finansbank’ta hizmete sunulduğunda sadece banka şubelerinden açılabilecektir. Bankaya giderek QNB Finansbank enflasyon korumalı, döviz endeksli TL mevduat hesabı açtırmak isterseniz, QNB Finansbank Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilir ve il ilçe bilgilerinizi yazarak arama yapabilirsiniz.

QNB Finansbank Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

QNB Finansbank kura endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabındaki faiz oranlarını banka kendisi de belirleyebilir. Açıklanan politika faizi üzerinde faiz sunarak yatırımcıdan daha fazla mevduat toplamak isteyebilir. Fakat en düşük faiz oranını Merkez Bankasının açıkladığı politika faizi olarak sunması da zorunlu bir durumdur. Bankalar, özelde de QNB Finansbank, politika faizi üzerinden bir faiz vererek nemalandırma yapabilir. QNB Finansbank halka açık bir faiz bilgilendirmesi yapmıyor. Mobil bankacılık üzerinden ya da direkt olarak banka şubelerine uğrayarak faiz oranı ile ilgili bilgi alabilirsiniz. En yakın QNB Finansbank şubesi için QNB Finansbank Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 
Mevduat ürünün ne zaman çıkacağını merak ediyorsanız ya da faiz oranlarının ne olacağı hakkında bilgi almak isterseniz bankayı arayabilirsiniz. QNB Finansbank İletişim sayfamızda bulunan bilgiler yardımıyla banka ile iletişime geçebilir, merak ettiğiniz detayları sorabilirsiniz.

QNB Finansbank Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Kur Farkı Ödemesi

QNB Finansbank kur korumalı TL mevduat hesabındaki gelirinizi vade sonunda kur oranındaki yaşanan hareketlilik de yakından ilgilendiriyor. Bunun için baz alınacak kur tutarı ise Merkez Bankasının her gün altı kere saat başı açıklayacağı kur tutarı olacak. Saat 10’dan 15’e kadar saat başı açıklanacak kur tutarı açılışta alış fiyatı olarak kullanılacak. Biraz detaya inmemiz gerekirse, kur korumalı TL mevduat hesabını açtığınız günkü bu alış kuru, vade sonunda da vade sonuna denk gelen günün saat 11’de açıklanan satış kuru kazanabileceğiniz ek geliri hesaplayacaktır. Vade başlangıcında döviz alış kuru 1 TL ise vade sonunda aynı döviz kuru 2 TL olursa, aradaki fark Hazinece karşılanacak. Şimdi dilerseniz aşağıda bir örnekle de durumu izah edelim.
 
Bir yatırımcının yüzde 14 faiz ile 190 bin TL tutarındaki parasını, 6 aylık vade ile kur korumalı TL mevduat hesabına yatırmış olduğunu hayal edelim. Vade başlangıç tarihinde dolar kuru 10 TL olsun. 6 aylık vade tamamlandığında, dolar kurunun 11,41 TL olduğu gözlemlensin. Burada, yatırımcının kur korumalı TL mevduat hesabında toplamda 216 bin 600 TL’si olduğunu hesaplarız. Fakat dolar kurundan da anlayacağımız gibi bir mevduat hesabına yatırmak yerine yatırımcı 190 bin TL’si ile vade başlangıcındaki alış kuruyla 19.000 dolar alsaydı, vade sonundaki satış kuruyla 216 bin 790 TL’si olacaktı. Aradaki bu 190 TL’yi döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabında Hazine üstleniyor.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir. 20 Aralık 2021’de ya da öncesinde açtırdığınız döviz tevdiat hesaplarınızın da dönüşümü sağlanmaktadır.

QNB Finansbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

QNB Finansbank kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı 10 bin Türk lirası olarak belirlenmiştir.

QNB Finansbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Stopaj Olacak Mı?

QNB Finansbank kur korumalı TL mevduat hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından QNB Finansbank’ta bulunan döviz endeksli TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

QNB Finansbank Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduattan Vade Dışında Para Çekmek

QNB Finansbank kur korumalı TL mevduat hesabında kazanç sağlayabilmek açısından vade sonunu beklemelisiniz. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz mevduat hesabına dönecek ve faiz hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, yukarıdaki örneği dikkate alırsak; 190.000 TL olan yatırımınız 190.000 TL olarak kalacaktır.

QNB Finansbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

QNB Finansbank kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 

Diğer Makaleler