QNB Finansbank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Nedir?

QNB Finansbank altın endeksli TL mevduat hesabı ile altın yatırımlarını TL'ye dönüştürenler kazanacak. Detaylar yazımızda.
QNB Finansbank altın endeksli TL mevduat, Yeni Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında ortaya çıkan, Merkez Bankası tebliği ile öğrendiğimiz bir mevduat ürünü. Banka henüz altına endeksli ürün açmadı ancak açması bekleniyor. Bu nedenle gerekli detayları sizlere sunmak istedik. QNB Finansbank kur korumalı TL mevduat hesabında olduğu gibi özelliklerin aynı olduğunu belirtmemiz gerekiyor.
 Yazımızda bankanın ürünü nasıl işleyeceğini, altın endeksli TL mevduat fırsatlarını yatırımcıya nasıl sunacağını inceleyeceğiz.

QNB Finansbank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Kimler Açtırabilir?

QNB Finansbank altın endeksli TL mevduat hesabı için yurtiçi yerleşik gerçek kişiler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında tüzel kişiler başvuru yapamaz. 28 Aralık itibariyle sistemde altın hesabı bulunanlar ile bu tarihten sonra açılacak işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesapları, hesap sahibinin isteği üzerine dönüşüm fiyatı üzerinden TL’ye dönüştürülebilecek.
 
QNB Finansbank altın endeksli TL mevduat hesabı için yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişiler bu sistemden faydalanabilecek. Tüzel kişiler bu sisteme dahil olamazlar.

QNB Finansbank Altına Dayalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılabilir?

QNB Finansbank altın endeksli TL mevduat için Merkez Bankası’nın açıkladığına göre 3 ay, 6 ay ve 12 ay sürelerinde hesap açılabilmektedir. Orta ve ara vadeler de bu ürün için bankalar tarafından açılamayacak.

QNB Finansbank Altın Endeksli TL Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Merkez Bankası’nın politika faizi en düşük faiz oranı olarak QNB Finansbank altın endeksli TL mevduat hesabında kullanılabilecek. (Şu anda bu oran yüzde 14 politika faizidir) Bankanın kur korumalı TL mevduat ürünü için de önce üst faiz limiti konmamıştı. Sonrasında üst sınır olarak Merkez Bankası faizinin 300 baz puan üstü belirtildi. Bu ürün için de uygulamanın geçerli olduğunu belirtelim.

QNB Finansbank Altın Endeksli TL Mevduat Gram Farkı Ödemesi

QNB Finansbank altın endeksli TL mevduat hesabına geçtiğinizi düşünelim. Dönüşüm gerçekleştiği gün saat başı; 10’da, 11’de, 12’de, 13’te, 14’te ve 15’te Merkez Bankası’nın ilan ettiği 995/1000 veya 1000/1000 saflıktaki gram altının TL karşılığı kadar gramı hesaplanmak üzere, 150.000 TL ile TL hesabına dönüşüm tamamlanmış olsun. 3 ay vade sonunda, vade bitimindeki saat 11’de ilan edilen satış fiyatı hesaplandığında; gram fiyatı artış göstermiş ve aldığınız faiz bunun altında kalmış kabul edelim. Aradaki fark Maliye Bakanlığınca ödenecek.

QNB Finansbank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabında Stopaj Uygulanacak Mı?

QNB Finansbank altın endeksli TL mevduat hesabı için henüz Merkez Bankası’nın bir stopaj uygulanmayacak açıklaması gelmedi. QNB Finansbank kur korumalı mevduat hesabı için uygulanan bu stopaj affı uygulamasının bu ürün yapılıp yapılmayacağı konusu yakında kesinlik kazanacak.

QNB Finansbank Altına Dayalı TL Mevduatta Vade Dışında Para Çekilebilir Mi?

QNB Finansbank altın endeksli TL mevduat ürününde elbette dilediğiniz zaman para çekebilirsiniz. Ancak hesabınız hemen vadesiz mevduat hesabına döndürülecek ve kazandığınız faizler ve gram hesabından kazancınız varsa, bunları alamayacaksınız. 250 Bin TL yatırımınızın olduğunu varsayarsak o an itibariyle de aynı paranız kalacaktır.

QNB Finansbank Altın Endeksli TL Mevduat En Düşük Yatırım Limiti Nedir?

QNB Finansbank altın endeksli TL mevduat ürünü için yatırım limiti henüz açıklanmadı. Fakat net olan şudur ki vade sonunda bu hesap için vade uzatma işlemi yapılamayacak.
 

Diğer Makaleler