Risk Raporu Nedir? Kredi Notuna Etkisi Olur mu?

Risk raporu ve kredi notuna olan etkisi beş ayrı temel unsur göz önünde bulundurularak hesaplanır.
Kredi notları, finansal hayatının aktif olup olmadığının belirlenmesi ve insanların gündelik hayatları içerisindeki alım ve satım işlemlerinin takip edilmesi açısından önemlidir. Kendileri için belirlenmiş olan aralıklarda hareket edebilen kredi notu sistemi risk seviyeleri göz önünde bulundurarak kişilerin mali profillerini ortaya çıkartır. Bankalar ile kredi ve kredi kartı kullanımına yönelik işlemler başladığı andan itibaren her kişinin özel kredi notu oluşturulmaya başlanır.
1 ile 1900 arasında olan kredi notu puanlama sisteminde, kredi notu 1400 puanın altında olan kişilere riskli olarak bakılmaktadır. Kredi notunuz ile ilgili elde edilen bilgiler beş yıl boyunca saklanarak olumlu ve olumsuz değerlendirmeler yapılırken tekrar ortaya çıkartılırlar. Geçmiş dönemlere ait ödenmemiş borçlarınız ise 10 yıllık süre içerisinde bankalar tarafından saklanmaktadır.

Bu belirlenmiş olan süreler dolmadan kayıtlarınız herhangi bir şekilde silinmemektedir. Risk raporu, kredi notunun verilerini grafiksel olarak sunum şeklinde ortaya çıkartmaya yarar. Kredinin gelecek yıl içerisindeki ödenebilirlik durumu da risk raporu sayesinde ortaya çıkartılır.

Risk Raporu Bileşenleri Nelerdir?

Risk raporlarının bileşenleri temel olarak beş ayrı kısımda incelenmelidir. Bu kısımlar findeks kredi notu, not trendi, kredili ürün dağılımı, açık ürün bilgileri ve kapatılmış ürün bilgileridir.
Finansal hayatınızın ne şekilde ilerlediğinin belirlenmesi findeks kredi notu ile ortaya çıkartılır.

Kredi notu risk raporunun içinde de bankalar tarafından bulundurulmaktadır. Kişiler ve kurumlar bu verileri baz alarak hareket etmektedirler. Değerlendirme konusunda findeks kredi notu büyük bir paya sahiptir.

Kredi notunuzda dönemsel olarak inişler ve çıkışlar yaşanıyor ise not trendi ile bu iniş ve çıkışlar kontrol edilebilmektedir. Böylelikle gelecek dönemlerde kişi ile alakalı ortaya çıkabilecek olan tüm riskler önceden tespit edilebilmektedir.

Kredili Ürün Dağılımı ve Açık Ürün Bilgisi Nedir?

Bankalar ve finansal kuruluşlardan kredi temin ettiğiniz zaman bu kredilerin çeşitliliğinin ortaya konulması ve bu kredilere yönelik grafiksel verilerin çıkartılabilmesi için kredili ürün dağılımı işlemi uygulanır.

Açık ürün bilgisi ise mevcut olarak kullanılmakta olan kredi ve kredi kartlarına ait olan bilgilerin yer aldığı bölümdür. Daha önce kullanılan ancak kapatılan krediler ve kredi kartları ise kapatılmış ürün bilgisi ile sizin adınıza bankalar tarafından kayıtlı bir şekilde tutulur. Kapatılmış ürün bilgisi kredi başvurularınızda ve kredi kartı başvurularınızda tekrar inceleme altına alınarak sizin hakkınızda olumlu veya olumsuz karar verilir. Bunun sonucunda ise kredi notunuzda düşme ve yükselme görmeye başlarsınız.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler