Rotatif Kredi Nedir? Avantajları Nelerdir?

Rotatif kredi hakkında merak ettiğiniz konuları bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.


Kısa süreli nakit ihtiyacının karşılanması amacı ile belirli bir limit ile beraber hesap sahiplerine imza karşılığı para çekme yetkisi veren kredi türüne rotatif kredi denmektedir. Firma büyüme hızınızı arttırmak için tercih edeceğiniz kredi türü aynı zamanda ticari faaliyetlerinizi de desteklemektedir. Birçok avantajının yanında kasa kolaylığı sağlaması finansal bütçelere esneklik ve rahatlık sağlamaktadır. Aynı zamanda faiz yükünüzü azalmak için kullanabileceğiniz bu kredi türünde nakit teslimatı yolu ile veya teminatlarınızı nakde dönüştürebilmenize olanak tanımaktadır.

Bankaların firmalara açtığı limitler dahilinde kullandırdıkları rotatif kredilerin faizlerine aynı zamanda dönem sonu faizi de denmektedir. Rotatif kredi faizi ise ilgili dönem (Mart ayı sonu, Haziran ayı sonu, Eylül ayı sonu ve Aralık ayı sonu) sonunda ödenmektedir. Rotatif kredilere seyyal kredi de denebilmektedir. Firmalar bu krediyi ihtiyaçları doğrultusunda kısa süreli ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilmektedir.
Kısa süreli nakit ihtiyacınız için Rotatif Kredi;

Belirlenmiş olan vade ve limit içerisinde serbest bir şekilde kullanabildiğiniz, faiz oranı para piyasasındaki gelişmelere göre değişen ve nakit akışına göre vadesinden önce kapatılabilmek imkanı sağlayan rotatif kredinin faizi üçer aylık dönemlerde ödenebildiği gibi anaparanızı vade içerisinde istediğiniz tarihlerde ödeyebilirsiniz. En büyük avantajlarından biri nakit akışı belirsiz olan firmaların kısa süreli finansmanlarını rahatlıkla karşılaması ve limitler dahilinde serbest bir şekilde para çekmenize imkan sunmasıdır. Vadeyi bekleme zorunluluğu olmaması her iki taraf içinde avantajlıdır. Teknik olarak banka erken kapama isteyebileceği gibi şirket de elindeki atıl fon ile kapama yoluna gidebilmektedir.

Özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bankaların günlük faiz işlettiği rotatif kredileri çok sık bir şekilde tercih etmeye başladılar. Diğer kredi türlerine göre 3-4 puan daha yüksek olan bu kredi türü faizlerin sabit kaldığı dönemler ile inişe geçtiği dönemlerde çok daha cazip olmaktadır. Aynı zamanda kredinizi elinizdeki çekleri, senetleri, menkul değerlerinizi veya vadeli mevduatlarınızı teminat göstererek kredinizi alabilirsiniz. Bu sırada yürütmüş olduğunuz satışı veya işi bitirerek teslim ettiğinizi ve ücreti aldığınızı düşünelim, çekmiş olduğunu krediyi bir hafta sonra bile tamamıyla kapatabilirsiniz.

Türkiye’de bankaların kullandırdığı kredilerin %25’i rotatif kredi olmaktadır. Hem acil ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılamaları, hem de inşaat, makine, gıda, tekstil, ticaret sektörüne hitap etmeleri bu kadar sık tercih edilmesinin nedenlerinden bazılarıdır. Aynı zamanda diyelim ki 200 bin TL’lik bir kredi aldınız. İlk yarısı olan 100 bin TL’yi ilk 5 gün içinde ödediniz bu sırada sizden ilk 5 günün içindeki süre kadar faiz ödemiş oluyorsunuz. Ardından kalan 100 bin TL’lik kısmı 10 gün sonra ödediniz burada anapara değil kalan miktarın faizi işlemekte ve 15 gün değil sadece 10 günlük süreyi kapsıyor.

Bankalar kredi verirken teminata alınacak çeklerin kontrollerini yapmaktadır. Teminat alınmaya uygun görürlerse krediye onay vermektedirler. Eğer çek müşterilerinin geçmiş performanslarında kötü kayıtlar bulunuyorsa firma ortaklarının geçmiş performanslarında olumsuz bazı durumlar varsa çeklerin değiştirilmesi talep edilmektedir. Bunun yanında banka çeklerde marj uygulaması da yapabilmektedir. Kullanılacak çeklerin kredi tutarlarında %20 oranında daha fazla çek talep edilebilmektedir. Teminat açığı olmaması için başvurulan bu yollar tedbir amaçlı olmaktadır. Bunun yanında çekler parçalı yani dağınık olmalıdır. Tek bir kişinin çeki veya birkaç firmaya ait çekler teminat olarak kabul görmemektedir.

Rotatif Kredilerin Avantajları

Kolay kullanım en büyük avantajıdır. Kredi limiti ve vadesi ile istenilen zaman veya miktarda para çekmeye olanak tanımaktadır.  Kolay geri ödeme diğer büyük avantajlardan biridir. İstediğiniz zaman riski sıfırlayarak kredinin tamamını kapatabilirsiniz. Nakit yönetimi ise kısa vadeli nakit ihtiyacınızı karşılamanıza olanak sağlar. En büyük farklardan bir diğeri ise kullanım çeşitliliğidir. TL, döviz veya dövize endeksli olarak da kullanabilmekte olacaksınız.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler