Sanal Kart Nedir? Sanal Kredi Kartı Ne İşe Yarar?

Sanal kart nedir, ne işe yarar, limitleri nasıl belirlenir gibi sorulara bu yazımızda yanıt veriyoruz.


Sanal kart ya da sanal kredi kartı, asıl karta bağlı olarak limiti ayarlanabilen ve dilerseniz günlük limit tanımlayarak güvenle alışveriş yapabileceğiniz bir sanal kart çözümüdür. İnternetten alışveriş yapmak istiyorsunuz ama kredi kartı bilgilerinizi verecek kadar kendinizi güvende hissetmiyorsunuz: Sanal Kart tam sizin için. Sanal Kart isminden de anlaşılacağı gibi nesnel bir kart değil; mevcut kredi kartı numaranızdan farklı bir kart numarası olan sanal bir karttır. 
Sanal kart nedir, nasıl alınır, güvenli midir, normal kartlardan farkı nedir gibi merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bu yazımızda sizlere sunacağız.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Sanal Kart oluşturmak için öncelikle fiziki bir kredi kartına sahip olmanız gerekiyor. Kredi kartınız olmadan (tek istisna, aşağıda açıklanan Garanti Sanal Kart) sanal kart alamazsınız. Zaten sanal kartın işleyişi, mevcut kredi kartınıza bağlı olarak oluşturulmaktadır. Kredi kartınızın olması da yetmiyor, kredi kartınızın İnternet şubesine tanımlı olması ve bankanızın İnternet Bankacılığı sistemini kullanıyor olmanız gerekmektedir. Bankanızın İnternet Bankacılığı ile online olarak sanal kart oluşturabilirsiniz. Mevcut bir kredi kartınızın olması, bu kartınızın internet bankacılığına tanımlı olması ve internet bankacılığını kullanıyor olmanız sanal kart alabilmeniz için yeterli şartlardır.

Banka Hesabına Bağlı Sanal Kart Hangi Bankalarda Var?

Sanal Kartın kredi kartına bağlı olarak oluşturulduğunu açıklamıştık. Peki kredi kartına bağlı olmadan Sanal Kart veren banka yok mu? Vadesiz hesapla sanal kart veren sadece Garanti Bankası. Garanti Sanal Kart ile herhangi bir hesabınızdan Sanal Kartınıza istediğiniz kadar para transferi yapabiliyorsunuz. Garanti Sanal Kartınıza 300 TL transfer ettiniz ancak alışverişiniz 250 TL oldu; bu durumda kalan 50 TL'yi Garanti Sanal Kartınızdan normal hesabınıza geri transfer edebiliyorsunuz. Garanti Sanal Kart ücreti: Normal vadesiz hesabınızdan kesilen yıllık hesap işletim ücreti dışında ilave bir ücret ödemiyorsunuz.

Kredi kartınız yoksa ve SMS ile kredi kartı başvurusu yapmak istiyorsanız "SMS ile Kredi Kartı Başvurusu 2022" konumuzu incelemenizi öneriyoruz. Bankaların kredi kartı ürünleri ile ilgili bilgi almak isterseniz sitemizde bulunan Kredi Kartları sayfamızı inceleyebilir, kredi kartı kampanyalarını incelemek isterseniz de Kredi Kartı Kampanyaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bankalar, kredi kartı ürünlerine bağlı sanal kart açmanıza izin verdiği için çalıştığınız hemen her bankada sanal kart tanımlamanız mümkün.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Online olarak satın almak istediğiniz ürünün veya hizmetin fiyatını öğrendikten sonra kredi kartını kullandığınız banka ile internet üzerinden ya da telefon ile çağrı merkezinden ulaşıyorsunuz. Satın almak istediğiniz ürün veya hizmetin ücretini sanal kartınızın limiti olarak belirliyorsunuz. Ardından alışverişinizi güvenle gerçekleştiriyorsunuz. Yaptığınız bu harcama kredi kartınızın limitinden düşmektedir. Ancak farklı bir kart numarasında bu alışverişiniz görünmektedir. Alışverişinizi gerçekleştirmenizin ardından sanal kartınızın limiti yeniden sıfırlanmaktadır.

Sanal Kartın Limiti Ne Kadar?

Sanal kartınızla kredi kartınızın limitini aşmayacak kadar limiti kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Kredi kartınızın limiti 3.000 TL ise Sanal Karttan daha yüksek tutarlı alışveriş yapamıyorsunuz. Diğer yandan, intertten yapacağınız alışveriş 200 TL ise Sanal Kart için belirleyeceğiniz limiti 200 TL olarak ayarlayabiliyor ve kendinizi riske atmıyorsunuz.

Kartınızdaki harcamalar, kartınızın bağlı olduğu asıl kartın hesap kesim tarihinde asıl karta aktarılmaktadır.

Sanal kartın hesap kesim ve son ödeme tarihleri, Kredi Kartı'nızla aynıdır.

Sanal Kart Ücreti Var Mı? Sanal Kart Ücreti Ne Kadar?

Sanal kart kullanmak için bankanıza herhangi bir ödeme yapmanız gerekmemektedir. Sanal Kartın kredi kartlarında olduğu gibi yıllık kart aidatı ya da ücreti de yoktur.

Sanal Kredi Kartının Normal Kredi Kartından Farkı Nedir?

Sanal kredi kartının adından da anlaşılabileceği gibi sisteminde kullanılan kart tamamen sanaldır. Kredi kartı kullanmaya gerek bırakmadan online olarak ödemenin yapılmasını sağlayan sanal kart, bankaların kredi kartı sistemlerinde reel bir kartmış gibi işlem görmektedir. Ancak kredi kartlarında olduğu gibi kişisel bilgilerin kullanımına gerek kalamadan ödemenin yapılması mümkün olmaktadır. Sanal kartın bir diğer farkı da reel hayatta kullanılamıyor olmasıdır. Bir restoranda ya da mağazada ödemenizi bu kart ile yapamazsınız. Sadece internette kullanılabilen bir karttır. Sanal kart, kartın POS cihazından fiziki olarak geçmesi gereken (mağaza, restoran gibi) yerlerde kullanılamaz.

Sanal Kart Güvenli Mi?

Sanal kartın faydaları nedir, dendiğinde ilk akla gelen cevap "güven"dir. Hatta Sanal Kartın varoluş sebebi güvenli ve risksiz olmasıdır. Kullandığınız kredi kartından farklı bir kart numarası olan sanal kartla, sadece o alışverişiniz için belirlenen limit kadar kullanım yapabileceğinizden alışveriş sonrası Sanal kartta bakiye kalmayacaktır. Böylelikle sanal kart bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçmiş olsa bile bakiyenizde para olmayacağı için kartınızdan işlem yapamayacaktır. 

Sanal Kartla Taksitli Alışveriş Yapılabilir Mi?

Sanal kartla taksitli alışveriş yapılabilir. Burada doğru anlaşılması icap eden nokta, taksit tutarının bir kısmının değil tüm bakiyenin sanal karta tanımlanmasıdır. Süreç fiziki kredi kartınızla aynı doğrultuda işleyeceğinden tüm bakiyenin alışveriş esnasında tanımlanması önemlidir.

Diğer Makaleler