Sanal POS Nedir, Ne İşe Yarar?

Kredi kartından online olarak para transferinin yapıldığı sistem.


Sanal POS, internet üzerinden alışveriş yapılmasını sağlayan bir satış anı / sonrası ödeme yazılımıdır. Bir diğer adı da bu yüzden "Point of Sale" yani "Ödeme Noktası" olarak tanımlanır. Az sonra Sanal POS ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda açıklayacağız. Bunun öncesinde sanal POS'un ne olduğunu biliyosanız ancak sanal POS hatalarını araştırıyorsanız "Banka Sanal POS Kodları Ne Anlama Geliyor?" isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Sanal POS konusunda merak edilenlerle biz konumuza devam edelim.

Sanal POS Nedir?

En basit tanımla sanal POS, işyerlerinde kredi kartı tahsilatı yapılabilmesi için ortaya çıkarılmış bir yazılımdır. Sanal posun amacı kredi kartı bilgilerinin girilmesinin ardından, bilgilerin güvenli bir şekilde bankaya ulaşması ve provizyon alınmasıdır. Yani bu protokol ile internet üzerinden transferi sağlanan bilgiler, SSL şifreleme tekniğiyle uyumlu şekilde çalışarak üçüncü kişilerin eline geçmeyecektir. Güvenli gerçekleşen alışveriş işlemi sonunda bankalar, alışveriş yapan kişinin provizyonu alınmış işlemlerini üye işyeri banka hesabına geçirirler.

Sanal POS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sanal POS başvurusu yapmak için yerine getirilmesi gereken bir dizi prosedür bulunuyor. İstenen belgelerin sağlanması ile başlayalım. Şirketinizin kurulduğunu gösterir Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, imza sirküleri, vergi levhası fotokopisi gibi bir dizi belgeyi hazırlamanız gerekiyor. Bunun yanı sıra başvuru yapacağınız bankanın özelinde yine farklı belgelere de ihtiyacınız olacaktır.

İnternetten İşlem Yapan Firmalar Sanal POS Alabilir Mi?

İnternet üzerinden işleyen bir yapı kurdunuz ve sanal POS almak istiyorsunuz. Ancak bu durumda sanal POS almanız çok kolay olmayacaktır. Zira bankalar kötüye kullanımların Sanal POS vermek için başvuruda bulunulacak olan internet sitesinin tüm bağlantılarının çalışıp çalışmadığını, ürün satış ve teslimat bilgilerindeki tutarlılığı, internet sitenizdeki işleyişin Türkiye’deki kanunlarla uyumluluğu gibi bir dizi kuralı da tetkik ederek sanal POS kullanımıyla ilgili karar veriyorlar.

Hangi Başvurular Kabul Edilir?

Sanal POS başvurusunu yaptıktan sonra bankaların internet sitenizi / internet mağazanızı bir dizi incelemeye tabi tutacağını belirtmiştik. Maddeler halinde bu süreci nasıl atlatacağınızı birlikte inceleyelim.
 • Sanal POS almak için öncelikle sağlam bir SSL sağlayıcı ile anlaşmanız ve sitenizde SSL sertifikası kurulumu gerçekleştirmelisiniz.
 • Web sitenizde / mağazanızda güncel olarak iletişim bilgilerinizin bulunması önemlidir. Firmanın açık adresi, adı, telefon numaraları, e-posta adresi bilgileri doğru olarak verilmelidir.
 • Sitedeki ödeme yöntemlerinin çalıştığından ve sayfaların erişilebilir olduğundan emin olmalısınız.
 • Kredi kartı ile ödeme seçeneğinin aktif olması gerekir.
 • Web sitenizde ve ödeme sayfasında ilgili bankalara ait logoların bulunması oldukça önemlidir. Kullanıcı hangi bankaya ödeme yapacağını mutlaka görmelidir.
 • Alışveriş sepeti mantığını internet mağazanızda uygulamanız gerekir.
 • Ürün kataloğu bulundurmanız daha profesyonel bir görünüm sunacağından sanal POS başvurunuzun kabulünde önemli bir etken olabilmektedir.
 • Dövizle ödeme alınacaksa, internet sitenizde mutlaka günlük döviz paritesini tüketici ile paylaşmalısınız.
 • Gizlilik taahhüdü, güvenlik politikası gibi yazılar internet sitenizde mutlaka bulunmalı. İptal, iade ve teslimat ile ilgili tüm bilgiler anlaşılır olarak tüketiciye sunulmalıdır.
 • Türkiye kanunlarına muhalefet eden bir ürün satışı sitenizde bulunmamalıdır.
 • Faaliyet türüne göre yetkili mercilerden alınan evraklar da başvuru esnasında bankalara sunulmalıdır.
Bu koşullara uygun bir e-ticaret sitesine sahip olduktan sonra bir de şu belgeleri başvurudan önce hazırlamanız lazım:
 • ·         Vergi levhası
 • ·         Nüfus cüzdanı örneği
 • ·         Ticari ortaklık bir firma ise Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • ·         İmza sirküleri
 • ·         Ortaklık sözleşmesi
 • ·         Sanal POS başvuru sözleşmesi ve kullanım sözleşmesi

Belgeleriniz de hazırsa artık başvuru yapabilirsiniz. Sanal POS Başvurunuza minimum 7, maksimum 15 gün sonra olumlu ya da olumsuz bir yanıt gelecektir. 

Sanal POS Ne İşe Yarar?

Sanal POS yazılımları, ödeme alınması noktasında en önemli aracılardır. Günlük yaşamda bir marketten fiziki alışveriş esnasında nasıl ki POS cihazları kanalıyla kredi kartı ödemesi gerçekleşiyorsa, online kanallar üzerinden de sanal POS yazılımları bu ödemelere aracılık ederler. Güvenli bir ödeme sonrasında eğer bir sanal POS hata kodu ile karşılaşılmazsa, bankaya ulaşan bilgiler aracılığıyla provizyon oluşuyor.

Sanal POS Ücretli Mi?

Bu soruya “hayır” yanıtını vermeyi isterdik ancak maalesef Sanal POS ücretlidirBankalar ya da farklı firmalar aracılığı ile aldığınız Sanal POS için belirli bir oranda üyelik aidatı ödemeniz gerekiyor. Ayrıca % 1,5 ila % 2,5 arasında değişen bir oranda komisyon ücreti ödemeniz de gerekiyor. Ancak bazı bankalar Sanal POS’u ücretsiz sunabiliyor.

Sanal POS Çalışma Mantığı Nedir?

Sanal POS çalışma mantığı, tüketici tarafından verilen bilginin bankaya iletilmesi ve bilginin kontrol edilerek provizyon alınmasıdır. Süreç içinde önemli olan konu ise güvenle bu işlem adımlarının gerçekleşmesidir. SSL şifreleme bu açıdan oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkar. Güvenlik konusunda sorun yaşanmamışsa ve bir sanal POS hata kodu dönmemişse, alışveriş tutarları kredi kartı limitinden düşer ve üye işyerine aktarılır. Bununla birlikte belirtmekte yarar var ki bankalar, bu işlemleri aynı anda kaydeder ve raporlamaya hazır olarak tutar.

Sanal POS Avantajları Nelerdir?

Sanal POS ile alışverişlerde önemli avantajlar elde edilebilir. Firmalar ve tüketici açısından ciddi anlamda avantajlar söz konusu olduğundan fiziki alışverişe göre daha fazla tercih edilmesi de şaşırtıcı olmasa gerek. Madde madde avantajları inceleyelim.​

Hızlıca Satış Avantajı

İnternet sitelerinin yalnızca teşhir için değil aynı zamanda bir satış kanalı olarak kullanılmasını sağlayan önemli kanallardır sanal POS yazılımları.

Kontrol ve Raporlama Avantajı: 

Sanal POS ile detaylı kontrol ve raporlama çalışmaları yapılabilir. Satış istatistiklerinden tutun da yapılan işlem ve sipariş inceleme konularına kadar büyük kolaylıklar sunar.

Sürekli Tahsilat Avantajı

Tüm işlemler internet üzerinden gerçekleştiği için internet bağlantısı bulunan her yerden günün 24 saati haftanın 7 günü tahsilat yapabilme avantajı sunar.

Güvenli Tahsilat:

​Gelişmiş alt yapı sistemleriyle bankalar, firmaların tahsilatlarını internet üzerinden hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirmelerini sağlarlar.

Sanal POS’a Alternatif Sistemler Var mı?

İnternet üzerinden ödeme alabilmenizi sağlayan alternatif sistemler var. Bunlardan birini de tercih edebilirsiniz. İşte Sanal POS’a alternatif olabilecek en popüler sistemler:İyzico: 9’dan fazla banka ile hizmet veren “iyzico” popülerliğini uzun süredir koruyor. Halihazırda 6 binden fazla e-ticaret sitesi seçimini bu sistemden yana kullandı.
PayU: Beş binden fazla işletme ile çalışan PayU da sık tercih edilen bir sistem haline geldi. Tek bir sözleşme yapılarak tam 7 markanın sanal POS’una sahip olabilir ayrıca BKM Express’i de sahip olduklarınız arasında ekleyebilirsiniz. 
Free POS: Bu sistem Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından kullanıma sunuluyor. Özellikle bireysel e-ticaret sitesi sahipleri tercihini Kuveyt Türk Katılım Bankası Free POS’tan yana kullanıyor. Çünkü banka bu hizmeti için ücret almıyor.
Garanti POS: Garanti Sanal POS da oldukça yaygın kullanılan sistemlerden biri halini uzun süre önce aldı. Çünkü bu POS ise e-ticaret siteleri Visa, Mastercard, American Express Card ve Diners Club kart sahiplerinden ödeme alabiliyor. Ayrıca  Bonus, Flexi, Miles&Smiles kredi kartı ve American Express Card sahiplerinden de taksitle ödeme alınabiliyor.
POSNET: Alternatif bir sistem olan POSNET de Yapı Kredi Bankası Sanal POS hizmetidir.
İş Bankası POS: İş Bankası  POS hizmeti veren bankalar arasındadır.
TEB POS: Bir diğer alternatif de Türk Ekonomi Bankası Sanal POS Hizmetidir.

Diğer Makaleler