Sanal POS Nedir, Ne İşe Yarar?

Kredi kartından online olarak para transferinin yapıldığı sistem.
Teknoloji çağında yaşıyor olmamız, alışverişlerin de artık internetten yapılmasını beraberinde getirdi. Yüksek satış rakamlarına ulaşmanın keyfini süren e-ticaret siteleri ise ödemelerini alabilmek için sanal POS kullanmak zorunda! E-ticaret hayatına yeni adım atacak olanlar ise sanal POS hakkında yeterince bilgi sahibi değil. Onlar için sanal POS dünyasında kısa bir yolculuk yapıyoruz.

Sanal POS Nedir? 

Sanal POS internet üzerinde kullanılabilen ve online olarak kredi kartı ile ödeme yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Site üzerinden alınan ürünün veya hizmetin ücreti kredi kartı ile ödenmek istendiğinde bu sisteme gereksinim olur. Kredi kartı ile müşteriniz ödemeyi yapar ve ödeme bankaya ulaştığında provizyon alınır. Bu ödemeler banka tarafından işyeri hesabınıza aktarılır.

Sanal POS Ücretli Mi?

Bu soruya “hayır” yanıtını vermeyi isterdik ancak maalesef Sanal POS ücretlidir. Bankalar ya da farklı firmalar aracılığı ile aldığınız Sanal POS için belirli bir oranda üyelik aidatı ödemeniz gerekiyor. Ayrıca % 1,5 ila % 2,5 arasında değişen bir oranda komisyon ücreti ödemeniz de gerekiyor. Ancak bazı bankalar Sanal POS’u ücretsiz sunabiliyor.

Sanal POS’a Alternatif Sistemler Var mı?

İnternet üzerinden ödeme alabilmenizi sağlayan alternatif sistemler var. Bunlardan birini de tercih edebilirsiniz. İşte Sanal POS’a alternatif olabilecek en popüler sistemler:
İyzico: 9’dan fazla banka ile hizmet veren “iyzico” popülerliğini uzun süredir koruyor. Halihazırda 6 binden fazla e-ticaret sitesi seçimini bu sistemden yana kullandı.PayU: Beş binden fazla işletme ile çalışan PayU da sık tercih edilen bir sistem haline geldi. Tek bir sözleşme yapılarak tam 7 markanın sanal POS’una sahip olabilir ayrıca BKM Express’i de sahip olduklarınız arasında ekleyebilirsiniz. 
Free POS: Bu sistem Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından kullanıma sunuluyor. Özellikle bireysel e-ticaret sitesi sahipleri tercihini Kuveyt Türk Katılım Bankası Free POS’tan yana kullanıyor. Çünkü banka bu hizmeti için ücret almıyor.
Garanti POS: Garanti Sanal POS da oldukça yaygın kullanılan sistemlerden biri halini uzun süre önce aldı. Çünkü bu POS ise e-ticaret siteleri Visa, Mastercard, American Express Card ve Diners Club kart sahiplerinden ödeme alabiliyor. Ayrıca  Bonus, Flexi, Miles&Smiles kredi kartı ve American Express Card sahiplerinden de taksitle ödeme alınabiliyor.
POSNET: Alternatif bir sistem olan POSNET de Yapı Kredi Bankası Sanal POS hizmetidir.
İş Bankası POS: İş Bankası  POS hizmeti veren bankalar arasındadır.
TEB POS: Bir diğer alternatif de Türk Ekonomi Bankası Sanal POS Hizmetidir.

Sanal POS Nasıl Alınır?

Sanal POS almak İsteyen E-ticaret Siteleri şu kriterlere sahip olmalıdır:
  • Sitede hem alışveriş sepeti hem de ürün katalogu olmalı
  • Sitedeki bağlantıların tümü eksiksiz bir şekilde çalışıyor olmalı
  • Tüketici haklarına dair iade, iptal gibi seçenekler bulunmalı
  • Ürün teslimatı detaylıca anlatılmalı
  • Kullanıcı sözleşmesi, satış sözleşmesi, hizmet sözleşmesi ve gizlilik gibi sayfalar olmalı
  • Satılan ürünün açıklaması olmalı
  • Yasalara uygun ürün satışı yapılmalı
  • SSL sertifikası olmalı
  • Aktif bir satış sayfası ve ödeme alımı olmalı
Bu koşullara uygun bir e-ticaret sitesine sahip olduktan sonra bir de şu belgeleri başvurudan önce hazırlamanız lazım:
·         Vergi levhası
·         Nüfus cüzdanı örneği
·         Ticari ortaklık bir firma ise Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
·         İmza sirküleri
·         Ortaklık sözleşmesi
·         Sanal POS başvuru sözleşmesi ve kullanım sözleşmesi
Belgeleriniz de hazırsa artık başvuru yapabilirsiniz. Sanal POS Başvurunuza minimum 7, maksimum 15 gün sonra olumlu ya da olumsuz bir yanıt gelecektir. 

Diğer Makaleler