Satın Alınacak Evin Gerçek Değeri Nasıl Tespit Edilir?

Konut satın almadan önce konutun mevzu bahis gerçek değerini öğrenebilmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.


Satın almayı düşündüğünüz eve ödeyeceğiniz fiyatın evin gerçek değerini yansıtıp yansıtmadığını öğrenmek istiyorsanız bazı önemli detaylara dikkat etmeniz gerekiyor.
 

Aylık Kira Bedeli Üzerinden Hesaplama

 Aylık kira  bedeli bir değerinin belirlenmesi için ilk dikkat edilmesi gereken noktadır. Herhangi bir evin fiyatı, o evin ilerleyen yıllarda sahibine kazandırabileceği paranın bugünkü değerleri göz önünde bulundurularak hesaplanır.
 
Evinizin kira bedeli, önünüzde senelerde alınacak olan toplam kiranın belirli çarpanlarını kullanarak düzenlenir. Daha basit bir şekilde ifade etmek gerekir ise, kira bedelinin yüksek olması o evin değerinin daha yüksek, kira bedelinin düşük olmasının ise evin değerinin düşük olmasını sağlar.
 
Kira bedelleri araştırılırken dikkat edilmesi gereken konu yüksek değerli olan evlerde çarpanların artabilmesi ihtimali olmalıdır. Değeri milyonları bulunan evlerin kira çarpanları 30 ile 40 yıla kadar yükseltilebiliyor.
 
Genel kabul gören süreler ise iş yerleri için 14 ile 16 yıl, konutlar için ise 18 ile 21 yıl arasında oluyor. Bu duruma göre 214 aylık kira bedelinin evin gerçek fiyatını yansıttığını söyleyebiliriz. Örneğin satın almak istediğiniz evin muadili bir evin kirası 1.500 TL ise, bu hesaba göre evin piyasa değerinin 321.000 TL olması doğal olacaktır.
 

Aynı Konumdaki Evler ile Kıyaslama Yöntemi

 
Tek başına yeterli olmayan ancak en çok kullanılan yöntemlerden birisi budur. Evin konumu, o evin fiyatını belirleyen en önemli unsurdur. Satın almak istediğiniz evin aynı ya da benzer yakın mesafelerdeki konumunda yer alan diğer evlerin emlak fiyatlarını da araştırmanız gerekebilir. Bu araştırma sayesinde evin benzerlerinin ortalama fiyatlarını ortaya çıkartmış olursunuz. Yöntemin daha işlevsel hale gelebilmesi için satın almak istediğiniz evlerin benzer özelliklere de sahip olması gereklidir.
 
Evin merkezi konumda yer alması, ulaşım yerlerine yakınlığı, yeni bir bina olması, dairenin ön cepheye bakıyor oluşu, binadaki asansör, havuz ve iyi bir manzara gibi ufak noktalar konutların daha değerli olmasını sağlayan ek özelliklerdir.
 

Emlak Ofisi ve Emlak Sitelerini Araştırmak

 
Satın almak istediğiniz evin etrafındaki benzer evleri metrekare başına hesaplayarak fiyatlarını tespit etmeyi deneyebilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda gayrimenkul değerleme uzmanlarının da en sık başvurduğu yöntemdir. Gayrimenkul değerleme uzmanları üç emlak ofisinde yer alan benzer özellik ve konumdaki konutların metrekare başına fiyatlarını tespit eder ve değerini ölçmeye çalıştıkları ev hakkında daha keskin bilgilere sahip olurlar.

Diğer Makaleler