Savaş çıkınca altın fiyatı neden artar?

Savaş çıkınca altın fiyatı neden artar? Sorusunun cevabı, altının “güvenli liman” olmasında saklıdır.
Savaş çıkınca altın fiyatı neden artar? Sorusunun cevabı, altının “güvenli liman” olmasında saklıdır. Altın bir yatırım aracı olduğu için savaş sırasında kağıt paralar değerini kaybedebilir ancak değerli madenler savaş sırasında bile değerlenir alınır satılır.
 Rusya-Ukrayna Savaşı ile birlikte başta petrol olmak üzere altın ve gümüş gibi değerli madenlerin fiyatları rekor kırdı. Herkes panikle altın almaya başladı. Küresel çapta savaş paniği altına yönelimi artırdı. Bilindiği üzere ülkeler savaş sırasında üretimini savaş merkezli hale getirirler (Silah, mühimmat, tank, uçak vb. üretimi). Savaş endüstrisinin haricindeki üretimini daha çok tarıma ve gıdaya kaydırırlar. Ancak günümüzde 2000’li yılların başından beri bu iki maddeye bir üçüncüsü eklendi. Bu üçüncü madde savaşın belirleyeceğini etkilediği gibi savaşın etkilerinden hızlı bir şekilde kurtulmayı da sağlayabiliyor. Bu üçüncü madde günümüzde teknoloji olarak ön plana çıkıyor.

Savaş Altını Nasıl Etkiler?

Günümüzde her şey mekanikten elektroniğe dönüşmüş durumda. Bu dönüşümün temel maddelerini ise altın ve gümüş gibi elementler oluşturuyor. Silahlardan, internete, teknolojik ürünlerden, araçlara kadar her ürünün bordunda veya iletken kısmında altın bulunuyor. Bu nedenle Savaş çıkınca altın fiyatı neden artar sorusunun ikinci cevabı ise savaş sırasında sıklıkla kullanılan ürünlerin içerisinde altının kullanılmasıdır. İlk cevap ise altının bir yatırım aracı olması ve savaş gibi zor durumlarda kullanılmak için bulundurulmasıdır.

Savaş Altın ve İran Örneği

İran, başta ABD olmak üzere birçok ülkenin yaptırım listesinde olan bir Orta Doğu ülkesidir. Yüksek enflasyon ve işsizlik ile boğuşan İran, bakıldığı zaman doğal gaz zengini bir ülkedir. Peki, İran’da neden enflasyon ve işsizlik sorunları yaşanmaktadır. Birçok ülke ABD’nin direktifleri nedeniyle İran ile ticareti kesmiş uygulanan ambargo ile İran’a döviz özellikle dolar girişi düşük seviyede kalmaktadır. Bu nedenle İran ticaretini altın ile yapmakta ve değerli maden olan altın satarak ülkeye döviz sokmaya çalışmaktadır.
Bu yöntem ülkedeki enflasyonun daha da tırmanmaması için tercih edilmektedir. Değeri düşük olan İran parasını sınırlı sayıdaki dış ticarette kullanarak enflasyonu artırmamak, dış ticarette değerli olan doları kullanarak elini güçlendirmek isteyen İran tüm ambargolara karşı bu yöntemi tercih etmektedir.  

Diğer Makaleler