Savaş Ekonomisi ve İç Politika

Savaş ekonomisi ve iç politika konuları birbiri ile iç içe olan ve birbirleriyle paralel ilerlemesi gereken iki konudur. Savaş ekonomisinin dış yansımaları olduğu gibi iç...
Savaş ekonomisi ve iç politika konuları birbiri ile iç içe olan ve birbirleriyle paralel ilerlemesi gereken iki konudur. Savaş ekonomisinin dış yansımaları olduğu gibi iç yansımaları da bulunmaktadır. Bu iç yansımaları savaş ekonomisi sürecinde iç politikayı oluşturmaktadır.
 Savaş durumunun yaşanmadığı zamanlarda siyasetçilerin gündemi daha çok iç politika konularıdır. Ancak olası bir savaş ve çatışma anında iç politika yerini dış politikaya bırakmaktadır. Ülke liderleri savaşın etkilerini ve savaşın sonucunu değiştirmek için diğer devlet yöneticileriyle görüşür. Ürün eksikliği veya silah alımı olacaksa savaş sürecinde, savaşın olmadığı süreçlerden daha fazla ülke liderleri bir araya gelirler. Ancak bu yoğun gündem iç politikadaki sorunların ve sıkıntıların devlet yöneticileri tarafından unutulmasına neden olabilir. Bu ve bunun gibi durumlarda halkın huzursuzluğu artar. Eylemler, sokak gösterileri bir anda şiddet olaylarına sebebiyet verebilir. Bu da savaş ekonomisinin günlük hayata etkilerini ortaya çıkaracaktır. "Savaş Ekonomisinin Sosyal Yansımaları Nelerdir?" isimli yazımızda durumu daha detaylı olarak sizlerle paylaştık.

Savaş Sırasında İç Politika yönetimi  

Savaş esnasında ortaya konacak iç politika yönetimi yöneticiler tarafından dikkatle yönetilmelidir. Savaş durumu halkları psikolojik yönden etkileyeceği için bu süreçte devlet liderlerinin sert açıklamalardan ve fevri uygulamalardan kaçınması gerekir. Soğukkanlılığını koruyan liderlerin bu gibi kriz dönemlerinden daha kolay kurtulacağı bilinmektedir. Öte yandan ekonomik olarak iyileştirme hamleleri hızlı olarak yapılmalı ve bu konularda köklü adımlar atılmalıdır. Örneğin, Türk hükümetinin yağ konusunda hızlı karar alması ve yağ ithalatını yasaklayarak, ayçiçek ekimine teşvik vermesi önemli bir hamledir. Bunun yanında İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye'nin ortaya koyduğu "orta yol siyaseti" ülkeyi savaşa girmekten korumuş ve savaş sonrası çıkarlar açısından önemli bir köşenin tutulması sağlanmıştır.

Ülkelerin savaş durumlarındaki tarafsızlıkları konusunda "Savaş Ekonomisi ve Tarafsız Devlet" içeriğimize göz atmanızı öneriyoruz.

Savaşların İç Politikalara Etkileri

Savaş sürecinde alınan iç politika kararlarının çoğu aslında savaş ekonomisi veya savaş planlaması adına atılan adımlardır. Bu nedenle bu kararlar zorlayıcı ve baskı uyandırıcı kararlar olabilir. Öte yandan savaş sürecinde olası bir halk ayaklanmasını engellemek için çok sert uygulamalar yapılmamalıdır. Bu süreçte enflasyon ve karaborsacılığı engelleyici adımların atılması halk tarafından devlete olan desteği artıracaktır.

Diğer Makaleler