Savaş Ekonomisinde Öncelikler Açmazı

Savaş Ekonomisinde Öncelikler Açmazı, özellikle liderlerin sıkça karşılaştığı bir durumdur. Savaş birçok konuda ikilem ve çıkmaz doğurur. Bu ikilem ve içinden zor çıkılacak durum...
Savaş Ekonomisinde Öncelikler Açmazı, özellikle liderlerin sıkça karşılaştığı bir durumdur. Savaş birçok konuda ikilem ve çıkmaz doğurur. Bu ikilem ve içinden zor çıkılacak durum sonucunda verilecek karar savaşın kazanılmasına veya kaybedilmesine neden olur. Bu nedenle öncelikler açmazı savaş ekonomisinin en kritik alt başlıklarından birisidir.

Savaş Ekonomisinde Öncelikler Nasıl Belirlenirdir?

Savaş ekonomisi oluşturulurken ilk önce atılacak adım envanter ve kaynak çıkartmaktır. Devletin sahip olduğu malzemeler ve kullanılabilecek kaynaklar belirlenir. Daha sonra devlet karşı devlet ile kıyaslanarak eksiklikler kayıt altına alınır. İşte bu eksiklikler devletin öncelikleridir. Bu eksiklikler asker sayısı olabilir, hava gücü eksiklikleri olabilir, gıda maddeleri eksiklikleri olabilir… Liste uzayabilir ve kısalabilir.

Savaş Ekonomisinin Çıkmaza Girmesi

Hiçbir ülke sınırsız kaynaklara sahip değildir. Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan örnek vermek gerekirse. Rusya devasa bir askeri güç olarak görülebilir ancak ekonomik yaptırımlar bir noktada Rusya’nın planlarını bozmaktadır. Rusya’nın ihracatı düşer ve ithalat için ödediği paralar rekor seviyelere çıkarsa bu Rusya için sonun başlangıcıdır ki öyle olacaktır. Rus parası küresel piyasalarda değer kaybetmektedir. Son çıkan haberler göre hamburger menüler Rusya’da 150 dolara satılmaktadır. Bu durum Rusya’daki enflasyon ve karaborsacılığı göstermektedir. Rusya, bir süre sonra öncelikler açmazına girecektir. Ya askeri ilerlemeyi seçecek yada barış anlaşmasını imzalayarak gerekli şartlara uymayı taahhüt edecektir.

Avrupa’nın Öncelikler Çıkmazı

Rusya-Ukrayna Savaşı ile birlikte Avrupa devletlerinin enerji ithalatı büyük bir krize girmiş durumdadır. Rusya’dan gelen akışı durdurmak isteyen Batı, önemli bir öncelikler açmazına girmiş durumdadır. Bu açıdan diğer alternatifleri deneyecek olan Avrupa’ya bu durum ekstra maliyet olarak yansıyacaktır. Ancak daha çok büyütülerek Avrupa Birliği’ne tehdit edilmek istenmeyen Rusya ile de ticaret kesilmeli ve gücü azaltılmalıdır.

Rusya’nın Öncelikler Çıkmazı

Uzun yıllar kapalı bir kutu olarak varlığı sürdüren daha sonra kapılarını dünyaya açan Rusya, savaş öncesinde dünya ile kanalize olmuş haldeydi. Savaş ile birlikte bu yapı bozuldu. Yaptırımlar ile büyük bir öncelikler çıkmazına giren Rusya ve Rus halkı ya batılı kimliğine devam edecek yada yönünü Asya’ya çevirecek. Büyük ihtimal Asya ile daha yakın ilişkiler kuracak olan Rusya, başta Çin olmak üzere kendisine yeni partner ülkeler konumlandıracak. Ancak bilindiği üzere Rusya halk Batı ile ilişkilerden memnun bu durum Rusya’nın ileriki süreçte öncelikler çıkmazı olarak karşımıza çıkacak.

Diğer Makaleler