Savaş Ekonomisinin Sosyal Hayata Yansımaları Nelerdir?

Savaş ekonomisinin sosyal hayata yansımaları oldukça ağır ve zor bir durumdur. Savaşın boyutuna göre ilk adımda ülkede enflasyon yaşanırken ilerleyen süreçlerde en temel gıda...
Savaş ekonomisinin sosyal hayata yansımaları oldukça ağır ve zor bir durumdur. Savaşın boyutuna göre ilk adımda ülkede enflasyon yaşanırken ilerleyen süreçlerde en temel gıda maddelerine bile ulaşım imkânsız hale gelebilmektedir.

Savaşın Toplum Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Savaşın tüm toplumları psikolojik yönden etkileme gibi bir özelliği bulunmaktadır. İnsanlar, çıkan çatışma veya savaş durumunda aynı acıların kendi ülkelerinde de olma durumunu düşünerek endişeye kapılırlar. Özellikle ABD’de çok sayıda kişinin savaşlar nedeniyle psikolojisi bozmuştur. Sayıları 15 milyonu bulan bu kişiler çalışmayı kabul etmeyip ABD’nin finansal sistemine dahil olmak istemezler.
Psikolojik etkilerin yanında ekonomik ve en sonunda canına mal olacak etkileri bulunmaktadır. Ekonomik etkiler kendisini ilk başlarda enflasyon olarak gösterir. Tüm ürünlerin fiyatları rekor oranda artar. Alım gücü düşer. Ayrıca birçok ürüne ithalat yasağı konulur. Günümüzde en temel ihtiyaç olarak görülen cep telefonunun bir savaş sürecinde ithalatı durdurulur. Bu ithalat kalemlerinin artması ve savaşın uzun sürmesi en temel gıda maddelerine bile ulaşımı kısıtlar.

Savaş ve Sosyal Hayat

Savaş veya çatışma ortamı sosyal hayatı kısa sürede durduracak etkilere sahiptir. Aynı pandemi gibi bir anda tüm AVM’ler, cafeler, iş yerleri kapatılabilir ve sokağa çıkma yasağı ilan edilebilir. Bu durum ilk başlarda insanlar için anlayışla karşılanabilir ancak zamanın uzaması ile birlikte şikayetler ve yasakların ihlal edildiği durumlarla karşılaşılabilir. Tabi pandemi sürecinde evden çalışmalar, kurye ile ihtiyaçların eve getirilmesi ve tüm işlemlerin internet üzerinden yapılabilmesi gibi durumlar sağlandı. Ancak olası bir savaş anında bu ve bunun gibi tüm hizmetler askıya alınacaktır. En temel sağlık ihtiyacı bile karşılanamaz duruma gelebilmektedir.

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Sosyal Hayat

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş sosyal hayatı oldukça önemli etkilemiş durumda. Bu bakımdan iki örneği de incelememiz durumu özetlemek için yeterli olacaktır.

Ukrayna Örneği

Ukrayna örneği incelendiğinde, sıcak savaşın yaşandığı tüm bölgelerde dükkanlar kapatılmış ve belli saatlerde açılarak sınırlı sayıda satışlara izin verilmektedir. Evlerine kapanan Ukraynalılar, Rus askerlerinin geçişini izlemekte veya kurulan sivil direniş gruplarına katılarak Rus askerleriyle mücadele etmektedirler. Öte yandan eşini ve çocuklarını Ukrayna dışına çıkartan babalar geri dönerek savaşa katılmak durumunda kalmaktadır. Tüm bunlar yaşanırken su, gıda, temizlik ve sağlık ihtiyacı oldukça artmış durumda bunlara ulaşım konusunda büyük zorluklar yaşanmaktadır.
 

Rusya Örneği

Rusya kazancının yüzde 59’unu petrol, doğal gaz ve değerli metallarden karşılıyor. Petrolün ve doğal gazın büyük çoğunluğunu Avrupa’ya satıyor. Yaptırımların ardından Avrupa Birliği, Rus petrol ve doğal gazının alınmaması için çalışma başlattı. İlk etapta Avrupa Birliği, Rusya ile yüzde 30 ticaretini durdurmak istiyor. İlerleyen zamanlarda bu oran yüzde 100’e kadar çıkacak.

Eğer Rusya kısa süre içerisinde petrolü ve doğal gazı için farklı pazarlar bulamazsa ekonomik olarak ciddi sıkıntıya girecek. Bu durum Rus halkını da yakından etkileyecek. Öte yandan savaş ekonomisi ülkelerin ekonomisini çok zorlar. Hem Rus halkı için hem de Rusya hükümeti için zorlu bir süreç olması bekleniyor.

Diğer Makaleler