Şekerbank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Nedir?

Şekerbank altın endeksli tl mevduat ürününün, Yeni Türkiye Modeli kapsamında yakında aktif olması bekleniyor. Detaylar yazımızda.


Şekerbank altın endeksli TL mevduat ürünü, Merkez Bankası’nın 29 Aralık’ta ortaya çıkardığı altın dönüşümlü TL mevduat hesabı ya da altın endeksli TL mevduat hesabı ürünü için yakında ortaya çıkabilecek bir mevduat ürünüdür. Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında ortaya çıkan altın dönüşümü TL mevduat hesabı yatırımcıya önemli fırsatlar sunuyor. Henüz açıklanmasa da biz, Şekerbank özelinde bu sistemi size anlatmak istiyoruz. Banka yakında bu ürünü yatırımcılarına açacaktır. Şekerbank kur korumalı TL mevduat hesabında olduğu gibi banka yakında ürünü yayınlayacaktır.
 Yazımızda bankanın ürünü nasıl işleyeceğini, altın dönüşüm fırsatlarını yatırımcıya nasıl sunacağını inceleyeceğiz.

Şekerbank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Kimler Açtırabilir?

Şekerbank altın endeksli TL mevduat hesabı için yurtiçi yerleşik gerçek kişiler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında tüzel kişiler başvuru yapamaz. 28 Aralık itibariyle sistemde altın hesabı bulunanlar ile bu tarihten sonra açılacak işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesapları, hesap sahibinin isteği üzerine dönüşüm fiyatı üzerinden TL’ye dönüştürülebilecek. Yatırımcılar için bu önemli bir fırsat olarak nitelenebilir.

Şekerbank altın endeksli TL mevduat hesabı için yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişiler bu sistemden faydalanabilecek. Tüzel kişiler bu sisteme dahil olamazlar.

Şekerbank Altına Dayalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılabilir?

Şekerbank altın endeksli TL mevduat için Merkez Bankası’nın açıkladığına göre 3 ay, 6 ay ve 12 ay sürelerinde hesap açılabilmektedir. Banka bu kuralın dışında, kendisi bir zaman dilimi bildiremeyecek. Orta ve ara vadeler de bu ürün için bankalar tarafından açılamayacak.

Şekerbank Altın Endeksli TL Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Merkez Bankası’nın politika faizi en düşük faiz oranı olarak Şekerbank altın endeksli TL mevduat hesabında kullanılabilecek. Bankanın kur korumalı TL mevduat ürünü için de önce üst faiz limiti konmamıştı. Ancak sonrasında üst sınır olarak Merkez Bankası faizinin 300 baz puan üstü belirtildi. Bu ürün için de aynısı beklenmektedir.

Şekerbank Altın Endeksli TL Mevduat Gram Farkı Ödemesi

Şekerbank altın endeksli TL mevduat hesabına geçtiğinizi düşünelim. Dönüşüm gerçekleştiği gün saat başı; 10’da, 11’de, 12’de, 13’te, 14’te ve 15’te Merkez Bankası’nın ilan ettiği 995/1000 veya 1000/1000 saflıktaki gram altının TL karşılığı kadar gramı hesaplanmak üzere, 250.000 TL ile TL hesabına dönüşüm tamamlanmış olsun. 12 ay vade sonunda, vade bitimindeki saat 11’de ilan edilen satış fiyatı hesaplandığında; gram fiyatı artış göstermiş ve aldığınız faiz bunun altında kalmış kabul edelim. Aradaki fark Maliye Bakanlığınca ödenecek.

Şekerbank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabında Stopaj Uygulanacak Mı?

Şekerbank altın endeksli TL mevduat hesabı için henüz Merkez Bankası’nın bir stopaj uygulanmayacak açıklaması gelmedi. Şekerbank kur korumalı mevduat hesabı için uygulanan bu stopaj affı uygulamasının bu ürün yapılıp yapılmayacağı konusu yakında kesinlik kazanacak.

Şekerbank Altına Dayalı TL Mevduatta Vade Dışında Para Çekilebilir Mi?

Şekerbank altın endeksli TL mevduat ürününde elbette dilediğiniz zaman para çekebilirsiniz. Ancak hesabınız hemen vadesiz mevduat hesabına döndürülecek ve kazandığınız faizler ve gram hesabından kazancınız varsa, bunları alamayacaksınız. 25 Bin TL yatırımınızın olduğunu varsayarsak o an itibariyle de aynı paranız kalacaktır.

Şekerbank Altın Endeksli TL Mevduat En Düşük Yatırım Limiti Nedir?

Şekerbank altın endeksli TL mevduat ürünü için yatırım limiti henüz açıklanmadı. Ancak banka ürünü çıkardığında bu yazımız da güncellenecek.

Diğer Makaleler