Şekerbank Gece Gündüz Hesabı

Şekerbank gece gündüz hesabı, vadeli ve vadesiz hesaplar arası işlem geçişlerinde müşteriye kolaylık sağlayan önemli bir hesaptır.


Şekerbank gece gündüz hesabı pek çok kişi için pratik kullanımlı bir hesap türüdür. Bu hesapta vade bekleme derdi yoktur. Kişiler istedikleri gibi para yatırıp para çekerek hesap üzerinde hareket edebilirler. Hesapta kalan para faiz işletilmeye devam edilirken, müşteriler de paraya ihtiyaç duyduklarında istedikleri gibi nakit çekebilirler. Bunun pek çok avantajlı nokta Şekerbank gece gündüz hesabı için ifade edilebilir.

Şekerbank Gece Gündür Hesabı Nedir?

Şekerbank gece gündüz hesabı nedir sorusuna yanıt olarakbir tür günlük vadeli hesap” cevabı verilebilir. Ancak bu hesap türü, tıpkı vadesiz hesaplar gibi para çekilip yatırılmaya her an müsaittir. Yani hesap sahipleri hem vadesiz hesap kullanır gibi para akışlarını yönetirler, hem de paralarına faiz işletirler. Üstelik söz konusu hesap sadece Türk Lirası için değil, Dolar ve Euro para birimleri için de kullanılabilir. Şekerbank gece gündüz hesabı kullananlar tüm bu fırsatlardan yararlanabilirler ve paralarını en doğru şekilde değerlendirebilirler.

Şekerbank Gece Gündüz Hesabı Avantajları Nelerdir?

Şekerbank gece gündüz hesabı avantajları arasında en çok göze çarpan detay, avantajlı gecelik faiz oranlarıdır. Üstelik hesabın ilk açıldığı sırada avantajlı tanışma faiz oranlarından da yararlanılır. Gerek hesabın açılışındaki bu avantajlı oranlar gerek ise hesabın normalinde sunulan oranlar oldukça yüksektir.

Döviz üzerinden faiz işler

Hesaba dair bir başka avantajlı konu, yukarıda da belirtildiği üzere döviz üzerinden faiz işletilebilmesidir. Pek çok gecelik ya da günlük vadeli hesaba göre bu özellik son derece faydalıdır. Çünkü müşteriler her daim Türk Lirası yatırımı yapmak yerine Dolar veya Euro yatırımlarında da bulunabilirler. Bu nedenle de Şekerbank gece gündüz hesabı ile USD ve EUR para birimlerine de faiz uygulanabilir.

Esnek ve hareketlidir

Bir başka avantajlı nokta, hesabın esnekliği ve kullanılabilirliğidir. Bankacılık işlemlerinde vadeli ve vadesiz hesapların arasındaki geçişler kimi zaman müşterileri yorar. Bu işlemler pek çok işlem kalabalığını ve karmaşayı beraberinde getirir. Fakat gece gündüz hesabı doğrudan her türlü işlem için kullanılabilir. Hareket kabiliyeti vadesiz hesaplar gibi olan bu hesap, faiz getirisi ile de vadeli hesap işlevi görür. Günlük bankacılık işlemleri bu sayede tek hesaptan yürütülür.

Havale ve EFT olanağı

Tüm bu avantajlara ek olarak, söz konusu gece gündüz vadeli hesabı ile her türlü havale ve EFT işlemi yapılabilir. Otomatik ödeme işlemleri buradan sağlanabilir ve kredi kartı ödemeleri de yine bu hesaptan gerçekleştirilebilir. Otomatik ödeme talimatları bu hesaba bağlanabilirken bireysel kredi ödemeleri de bu hesap aracılığıyla yapılabilir.
 Öte yandan, aynı anda birden fazla gece gündüz hesabı da açılabilir. Buradaki tek koşul, aynı para birimi için tek bir hesap açılabilir olmasıdır. TL, USD ve EUR hesapları birer tane olabilir.

Şekerbank Gece Gündüz Hesabı Özellikleri Nelerdir?

Şekerbank gece gündüz hesabı özellikleri hesabı açmadan önce mutlaka bilinmelidir. Bu özellikler arasında ilk sırada hesabın tatil günlerindeki fonksiyonu gelir. Tatil günlerinde vadesiz hesaptan para çekilebilirken, vadeli hesaptan para çekimi yapılamamaktadır. Ayrıca, tatil günlerinde bu hesaba para yatırılırsa söz konusu miktardan faiz geliri elde edilemez. Tatil günlerinin gece gündüz hesabı içerisinde bu tarz bir özel durumu söz konusudur. Yani tatil başladığı andan itibaren sadece işlem günlerinde yatırılan paralar faiz getirisi sağlar.
 
Hesaba dair bir başka özellik hesabın sıfır bakiye ile açılabilmesidir. Hesabı açmak için hesapta açılış bakiyesi olması gibi bir şart bulunmaz. Eğer müşteriler açılış bakiyesi oluşturmak isterlerse üst limitler 500,000 TL ya da 250,000 USD / EUR olarak belirlenmiştir.

Şekerbank Gece Gündüz Hesabı Faiz Oranı

Şekerbank gece gündüz hesabı faiz oranı elbette ki merak edilir. Her ne kadar merkez bankasının faiz kararlarına göre bazen bu oranlar oynasa da genel rakamlardan bahsedilebilir. TL mevduatları göz önüne alındığında standart faiz oranları %5,25 ile %7,25 arasında değişir. Bu oranlar hesaptaki para miktarına bağlıdır. Örneğin 1,000 TL için uygulanan standart faiz oranı %5,25 olarak yansıtılır. Ancak 100,000 TL için uygulanan standart faiz oranı %6,75 bandındadır.

Avantajlı Faiz Oranları

Daha önce bahsedildiği gibi standart faiz oranları dışında bir de avantajlı faiz oranları vardır. Bu oranlar, hesap açılışlarında ilk tanışma için verilir. Söz konusu avantajlı faiz oranı %8 olarak belirlenmiştir. Ana para ne olursa olsun bu oran değişmez ve aynı kalır.
 
Dolar bazlı gece gündüz hesabı oranları dikkate alındığında da standart faiz oranı ile avantajlı faiz oranı yine karşımıza çıkar. Bu defa ana para miktarı ne olursa olsun standart faiz oranı %0,30 olarak belirlenir. Dolar bazlı hesaba uygulanan avantajlı faiz oranı ise %0,40 olarak görülür.
 
Euro para birimi yatırılan Şekerbank gece gündüz hesabı oranları da farklı faiz oranları ile dikkat çeker. Bu hesaplara uygulanan standart faiz oranı %0,01 iken avantajlı faiz oranı ise %0,15 olmaktadır. Şekerbank gece gündüz hesabı kullananlar ister TL ister EUR ister USD para birimli vadeli hesaplarını kullanabilirler.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler