Şekerbank kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Şekerbank kimin bankası? Hisseleri kime ait? Şekerbank devletin bankası mı? Bu soruların ve daha fazlasının yanıtını makalemizde bulabilirsiniz.


“Şekerbank kimin? Şekerbank hisseleri kimin ve sahibi kim?” gidi sorular banka müşterileri ve bankaya yatırım yapmak isteyen yatırımcılar tarafından sıklıkla soruluyor. Aynı zamanda “Şekerbank ortakları kim? Şekerbank çalışan sayısı kaç? Şekerbank’ın kaç şubesi var?” tarzında sorular da yine merak edilen sorular arasında yer alıyor. Bu yazımızda Şekerbank’a dair merak edilen bu soruların yanıtlarını birlikte arayacağız.
 Türk finans sektörünün önemli bankalarından biridir Şekerbank. Sermaye yapısı itibariyle yabancı yatırımcı barındırsa da özel sermayeli bankalar statüsünde yer alır, yabancı banka olarak görülmez. Bankacılık faaliyetlerini sürdürmek için sürekli BDDK denetimindedir ve bu açıdan güvenilir bir bankadır. Ülkemizde çok tercih edilen, şube ve müşteri sayısı fazla olan bankalar arasında Şekerbank da bulunur. Şekerbank’la ilgili merak ettiğiniz noktaları aydınlatmaya devam edelim.

Şekerbank ne zaman kuruldu?

Şekerbank, ilk kez Pancar Kooperatifleri Bankası adıyla kurulduğunda seneler 1953’ü gösteriyordu. O dönemin şeker pancarı üreticilerinin finansman sorununu çözmek amacıyla Eskişehir’de faaliyete başladı. 3 yıl sonra banka merkezi Ankara’ya taşınarak bankanın şimdiki adı ortaya çıktı: Şekerbank. Hisseleri ise 1997 yılında halka arz edildi. Genel Müdürlük binasını ise 2004 yılında Türkiye finansının başkenti olan İstanbul’a taşıdı. “Anadolu Bankacılığı” misyonu ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Şekerbank’ın sahibi kim?

Şekerbank’ın sahibi, Şekerbank çalışanları ve hissesine sahip olan herkestir. Az sonra aşağıdaki başlıkta açıklayacağımız gibi Şekerbank’ın önemli bir hisse adedini elinde bulunduran kurum Şekerbank T.A.Ş. Personeli Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı’dır. Üstelik yine banka hisselerinin büyük bölümü halka arz edilmiş durumda olduğundan bankanın tam olarak yönetimini eline geçiren bir yapı olmamıştır.

Şekerbank hisseleri kime ait? Ortakları kimler?

Şekerbank hisselerinin yüzde 50,99’u halka arz edilmiş durumdadır. Ortaklık sermayesinde imtiyazlı pay bulunmamaktadır. Keza banka hisselerinde yüzde 5’ten büyük paya sahip gerçek kişi yoktur. Kalan hisselerden Şekerbank T.A.Ş. Personeli Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı’na ait oran yüzde 30,51’dir. Ardından dış ortaklardan Samruk-Kazyna Invest LLP’nin oranı yüzde 12.06’dır. Bununla birlikte Şekerbank Türk Anonim Şirket Personel Sosyal Sigorta Sandığı Vakfı’nın oranı da yüzde 6,44 olarak düzenlenmiştir.
 
Şekerbank’ın ortaklıklarını ve finansal duran varlıklarını inceleyecek olursak, Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş, Şeker Finansal Kiralama A.Ş., Şeker Faktöring, Şeker Finansman, Şekerbank Kıbrıs LTD., Şekerbank International Banking Unit LTD., Şeker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. finansal varlıkları ve ortaklarıdır.

Şekerbank ülkemizde hangi statüde çalışıyor? Şekerbank devletin mi?

Şekerbank, sermaye yapısı itibariyle ülkemizde yerleşik bir özel bankadır. Sermayesinde devlete ait bir pay olmadığından ve devlet tarafından kanunla kurulmadığından devlet bankası değildir. Bununla birlikte Kazak bir yatırımcıya da sahiptir ancak bu durum bankayı yabancı bankalar statüsüne de sokmaz. Bankacılık kanunu esasına göre ve BDDK düzenlemelerine göre faaliyetlerini sürdüren banka, krediler verebilir ve mevduatlar toplayabilir. Bankaya ait kredilerle ilgili bilgi almak isterseniz Şekerbank Kredileri sayfamızı, bankaya ait mevduat faiz oranlarını görmek isterseniz de Şekerbank Mevduatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bankanın kredi kartları için bir sorgulama gerçekleştirmek için Şekerbank Kredi Kartları sayfamıza gitmenizi öneriyoruz. Aynı zamanda bankanın iletişim bilgileri için de Şekerbank İletişim Bilgileri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.

Şekerbank çalışan sayısı kaç?

Şekerbank’ta çalışan aktif personel sayısı 3542’dir. Bu personellerin çoğu şubelerde çalışıyor. Şubelerle ilgili ufak bir anekdot vermemiz gerekirse, Şekerbank şubelerinin çoğu yarım asırdır ilk kuruldukları yer hizmet vermeye devam etmektedir. Bunun bir banka politikası olup olmadığını bilmiyoruz ama müşteri açısından markanın tescili böyle bir şey olsa gerek! Türkiye’nin 67 ilinde ve 90 merkez dışı ilçede hizmet veren şubelerinin incelemek isterseniz Şekerbank Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Basit bir arama ile sizin ilinizdeki Şekerbank şubesinin nerede olduğunu da böylece keşfedebilirsiniz.

Şekerbank güvenilir bir banka mı?

Şekerbank, Türkiye’deki 5411 sayılı bankacılık kanunu uyarınca kurulan ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafında faaliyetleri gözetlenen bir yerel bankadır. Yerel bankadan kastımız elbette özel sermayeli bankalar olmaktadır. Şekerbank, denetlenen yapısı ve kurallara uygun formasyonu ile legal ve güvenilir bir banka olarak yıllardır faaliyetlerini sürdürmektedir. Güven mekanizmasının oluşmasında en önemli pay ise şüphesiz Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun denetleme görevinden kaynaklanır.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler