Şekerbank Sözünde Duran Mevduat

Uzun vadeli yatırım ve yüksek getiri için Şekerbank Sözünde Duran Mevduat Hesabı
Şekerbank sözünde duran mevduat ile uzun vadeli yatırım yapmak ve yüksek oranlı getiriler sağlamak mümkündür. Şekerbank’ın müşterilerine sunduğu bu vadeli hesap pek çok yönden olumlu yanlarıyla dikkat çeker. Örneğin hesabın vadeli mevduat özelliği taşıması ve aynı zamanda ihtiyaç halinde para çekme imkânı vermesi önemlidir.

Şekerbank Sözünde Duran Mevduat Hesabı Nedir?

Şekerbank sözünde duran mevduat hesabı tasarruflarını uzun süreli faizlerle değerlendirmek isteyenlerin tercih edeceği bir hesap türüdür. Fakat bu hesabın tek niteliği bu değildir. Faiz oranlarını bozmadan ve faiz hakkını kaybetmeden para çekmek de bu hesapta mümkündür. Yani hesap hem vadeli gibi para kazandırır hem de vadesiz gibi pratik kullanıma elverişlidir.

Kısa Vadede Şekerbank Sözünde Duran Mevduat

Parasını özgürce kullanmayı seven, uzun vadelere para bağlamak istemeyenler Şekerbank sözünde duran mevduat tercihinde bulunabilirler. Bu kişilerin kullanmadıkları para miktarı da bir yandan faiz görmeye devam eder. Zaten hesabın en cazip tarafı da budur. Acil bir para ihtiyacında bu hesaptan para çekilebilir ve ihtiyaç görülür. Fakat paranın dokunulmayan kısmının uzun vadeli faiz oranından işlem görmeye devam etme hali sürer.

Şekerbank Sözünde Duran Mevduat Hesabı Özellikleri

Şekerbank sözünde duran mevduat hesabı özellikleri işlem yapmaya başlamadan önce iyice öğrenilmelidir. Söz konusu özelliklerin arasında ilk sırada hesabı kimlerin açacağı konusu gelir. Bu hesap gerçek ya da tüzel kişiler fark etmeksizin herkes tarafından açılabilir. Üstelik hesap sadece TL bazlı değil, farklı para birimleri ile de açılabilir. Örneğin USD, EUR, CHF, GBP, NOK, DKK ve CAD bu dövizler arasındadır.
Her vadeli hesapta olduğu gibi bu hesapta da belli bir vade süresinden söz edilebilir. Sözünde duran mevduat hesabı vadesi 366 gün olarak belirlenebilir. Kişiler bu vadeye göre planlamalarını yaparlar ve alınacak faiz oranı buna göre hesaplanır. Hesap açılırken belli bir alt limit de vardır. Bu alt limit tüm para birimlerinde 2000 birime karşılık gelir. Yani gerek 2000 TL ile gerek 2000 USD ile hesap açmak mümkündür.

Vadeli hesaplarda uygulanan faizler bazı kriterlere göre kesinleşir ve gerçekleşir. Bu hesapta da başlangıç bakiyesi ve döviz kuru bazlı olarak faiz oranları ortaya çıkar. Başlangıçta belirlenen ana para üzerinden hesaplar yapılırken, vade süresince bu paraya para ilavesi yapılamaz. Hesaba dair pek çok farklı işlem ise Şekerbank şubelerinden yapılabilir.

Şekerbank Sözünde Duran Mevduat Hesabı Avantajları

Şekerbank sözünde duran mevduat hesabı avantajları dendiğinde akla ilk gelen unsur, bu hesaptan nakit para çekilebilmesidir. Herhangi bir vadeli hesaptan nakit çekmek mantıklı olmaz. Fakat bu hesap para çekildikten sonra vadeyi ve faiz oranını bozmadığı için bu anlamda fazlası ile avantaj sağlar. Hesaptan para çekildiği andan itibaren kalan tutara aynı faiz oranı işlemeye devam eder. Bununla beraber kişinin çektiği tutar o güne kadarki faizini de alarak çekilir. Herhangi bir hak kaybı ya da zarar bu anlamda yaşanmaz.

Hak Kaybına Uğramadan Faiz Getirisi Kazanın

Benzer bir avantaj olarak vade dolmadan hesap kapatılırken o güne kadarki faiz getirileri alınabilir. Hesabın bu şekilde erken kapatılması bile müşterilerin hak kaybına ortam oluşturmaz. Burada sadece bazı kritik hususlara dikkat edilmesi gerekir;
  • Vade süresince para çekildiğinde faiz getirisi alabilmek için en fazla 2 defa çekim işlemi yapılabilir. Bu çekim işlemlerindeki para miktarı toplamda ana paranın yarısını geçmemelidir.
  • Vade süresince çekim miktarı toplamı ana paranın yarısından fazlaysa çekilen tutarın faizinin yarısı alınabilir. Aynı durum 2 defadan fazla para çekilmesi halinde de geçerlidir. Hesap erken kapatılırsa yine aynı uygulama yapılır. Çekilen tutara ait faiz getirisinin yarısı bu tip durumların tamamında ödenir.

Vade Sonunda Yenileme

Diğer vadeli hesaplara benzer olarak Şekerbank sözünde duran mevduat hesabınızı da vade sonunda yenileyebilirsiniz. Yani hesabı temdit edebilmeniz ve yatırıma baştan başlamanız mümkündür. Tekrardan açılan hesaplarda para çekim hakları yeniden kazanılır.

Yüksek getiri elde edebilmek için stopaj, vergi kesintisi ve faiz oranları beraber değerlendirilmelidir. Yani sadece faiz oranları değil, kesintiler de toplam kazancı etkiler. Bu nedenle de söz konusu hesabı açarken 1 seneden fazla olan vadeler de değerlendirilmelidir. Bu şekilde faiz oranları artacakken stopaj kesintileri de oransal olarak azalacaktır.
 
 

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler