Senet Karşılığı Kredi Veren Yerler

Kredi notunuz düşük ise senetle kredi alma yöntemini deneyebilirsiniz. Ancak bu yöntemden yararlanırken dikkatli olmanızda yarar var.
Bireyler bankalar tarafından hukuki takibe düştükleri zaman ve haklarında haciz takibi başlatıldığı zaman kredi notlarında düşüklük meydana gelmeye başlar. Kredi notunun düşmesi ise uygun yöntemler uygulanarak ihtiyaç kredisi alabilmeyi zorlaştırmaya başlar. Bankalardan normal yöntemler ile kredi alamayanlar ise senet ile kredi alabilecekleri kurumlara ve şahıslara yönelirler. Bu yazımızda sizlere senet karşılığında kredilerin nasıl alınabileceğini açıklamaya çalışacağız.
Senetle kredi almak istiyorsanız ilk olarak bankaları deneyebilirsiniz. Fakat bankalar senet ile kredi kullandırırken, çekmek istediğiniz kredinin toplam tutarının %75 oranındaki kısmını karşılayabileceğiniz bir güvenceyi sizlerden talep etmektedirler. Çünkü senet sisteminin kanuni olarak yaptırımı yoktur. Bu sebeple çekeceğiniz kredinin karşılığı olabilecek ipotek talebi bankalar tarafından size yapılmaktadır. Kamu ise bankaların senet ile kredi kullandırmasında olumsuz bir bakış açısına sahiptir.

Senet ile kredi için özel bankalar da sizler için iyi bir alternatif olabilir. Örneğin Ziraat Bankası zamanı gelmeyen kambiyo senetlerine karşılık sizlere kredi imkanı sunmaktadır. Banka, senet bedelinde para sunmak yerine ticari kuruluşların kullandıkları ve ödeme zamanı gelmemiş olan senetlere karşılık kredi vermektedir.

Özel Firmalardan Senetle Kredi Alınabilir mi?

Faktöring firmaları da senet ile kredi kullandıran yerler arasında yer almaktadır. Firmalar arasında herhangi bir şekilde kara listeye girmediyseniz ve gelir evrakına sahipseniz faktöring firmalarından senetle kredi talep edebilirsiniz. Fakat bu tür yerlerin kullandırdıkları kredilere karşılık işletilmekte olan nema miktarı piyasaya göre biraz fazla yüksek olmaktadır.

Özel kişilerden de senetle kredi talep edebilirsiniz. Toplum arasında tefeci olarak da adlandırılan bu kişiler kredi kullandırırken sizlerden ipotek talep ederler. Gelir evrakı ve kredi alacak kişiye ait olan gayrimenkul güvenceleri de özel kişilikler tarafından talep edilebilir. Bankalardan kredi alamayan insanların çaresiz durumda olduğunu bilen bu tür kişiler sizlere fahiş komisyonlar ile kredi kullandırabilirler. Ayrıca özel kişilikler arasından güvenilir birisini bulabilmek de zor olabileceği için bu yöntemi fazla tercih etmemenizi sizlere öneriyoruz.

Faktöring ve tefecilerden senetle kredi kullandığınız zaman borç verilmiş olsa dahi senetlerinizi alamama gibi problemler ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca son dönemlerde internet üzerinde senet ile kredi adı altında pek çok fazla internet sitesi açılmaktadır. Bu tür internet siteleri dolandırıcıların yer aldığı siteler olduğu için dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.
Her ne kadar nakit sıkıntınız ve ihtiyacınız olsa bile internet üzerinden senetle kredi verdiğini iddia eden kişilere güvenmemeniz gereklidir. Senetle kredi başvurusu yapacağınız zaman titiz bir şekilde araştırma yapmalı ve güvenilir kurum ve kuruluşlardan bu tür kredileri almayı denemelisiniz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler