Seyahat Sigortası Teminatları Nelerdir?

Seyahat sigortası teminatları hakkında bilmeniz gerekenler.


Yurt içi veya yurt dışı seyahatlere çıkanlar için son derece önemli olan seyahat sigortası teminatları, kapsamı ve limitleri değişken olan sigorta çeşitleri arasında yer alır. Seyahat sigortalarının teminatlarının neleri kapsadığı konusunda ise tercihler genellikle sigorta sahiplerine bırakılır. Seyahate çıkmadan önce nelere gereksinimleri olduğunu tespit eden sigorta sahipleri bu doğrultuda sigorta poliçelerinin hazırlanmasını sağlar. Böylece beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılayan bir poliçeye sahip olurlar.
Seyahat sigortası ile alınabilecek teminatlar ise şöyledir:

Tatilde Hastalık ve Yaralanma Durumunda Tedavi Teminatı

Seyahatiniz esnasında yaralanmanız ya da hasta olmanız durumunda tedavi masraflarınız sigortanız tarafından karşılanır. Hem yurt içi hem de yurt dışı seyahatlerde bu teminatın tercih edilmesi sigorta uzmanları tarafından önerilir. Özellikle yurt dışı seyahatlerde bu teminat çok daha fazla önem kazanır. Ancak sigortalı kişinin önceden var olan hastalıkları ya da kronikleşmiş hastalıkları için tedavi görmesi durumunda sigorta masrafları karşılamaz.

Uzayan Konaklama Masrafları Teminatı

Sigortalı kişi hastalanma veya yaralanma nedeniyle seyahatinin başında planladığı tarihte dönüşünü gerçekleştiremezse yani konaklama süresi uzarsa bu durumda uzayana konaklama masrafları sigorta tarafından karşılanır. Bu teminat da isteğe bağlı olarak sigorta poliçesine eklenebilir. Ancak masrafların karşılanması için doktordan alınacak bir rapora gereksinim olacaktır. Bu teminat hakkında detayları ve istenen belgeleri sigorta uzmanınızdan öğrenebilirsiniz.

Aile Yakınının Masrafları Teminatı

Seyahat eden sigortalı bireyin hastalanması veya yaralanması durumunda aile yakınlarından birinin de seyahatin gerçekleştiği bölgeye gelmesi gerekebilir. Bu durumda aile yakınının hem yol hem de konaklama masrafları sigorta firması tarafından karşılanır. Bazı sigorta firmalarında bu teminat “refakatçi teminatı” olarak da adlandırılabilir.

Nakil Masrafları Teminatı

Seyahat sigortasının önemli teminatlarından biri de nakil masraflarını içeren teminattır. Diğer teminatlar gibi sigortalının hastalanması veya yaralanması durumunda geçerli olur. Sigortalı kişinin en yakın sağlık kuruluşuna nakledilmesi için harcanan miktar sigorta firması tarafından karşılanır. Bu teminat kapsamına ambulans masrafları, refakatçi masrafları ve doktor masrafları da dahil edilebilir. 

İlaç Teminatı

Sigortalı kişinin tedavisi için gereken ilaç söz konusu bölgede, ülkede bulunmuyorsa, farklı bir yerden getirtilmesi için harcanan miktar da bu teminat kapsamında sigorta firması tarafından ödenir.

Kazaya Bağlı Sakatlık Teminatı

Seyahat esnasında yaşanan bir kaza nedeniyle sigortalı kişide daimi sakatlık oluşması durumunda sigorta firması belirli bir tazminat öder. Bu tazminatın ne kadar olacağı, daha önceden belirlenir ve sigorta poliçesinde de yazılı olmalıdır.

Kazaya Bağlı Vefat Teminatı

Kaza nedeniyle sigortalı kişinin vefat etmesi durumunda geçerlidir. Bu durumda sigorta tazminatından faydalanacak olan kişiye poliçede yazılı olan limit kapsamında tazminat ödemesi gerçekleştirilir.

Cenazenin Nakli Teminatı

Sigortalı kişinin vefat etmesi durumunda istenen yerer cenazesinin nakledilmesi için harcanan miktar sigorta firması tarafından ödenir. Ayrıca aile üyelerinin yaşadıkları bölgeye dönüş masrafları da bu teminat kapsamında değerlendirilir ve sigorta firması tarafından karşılanır.

Zorunlu Eve Dönüş Teminatı

Sigortalı kişinin bir yakınının vefat etmesi durumunda acil olarak dönüş yapması gerekirse, bu masraf da yine sigorta firması tarafından karşılanmaktadır. Aynı zamanda sigortalı kişinin evine hırsız girmesi, yangın çıkması gibi çeşitli durumlarda da bu teminat geçerli olabilmektedir. Zorunlu olarak eve dönüş tazminatı kapsamında sigortalı bireyin masrafları firma tarafından karşılanır.

Kayıp Bagaj Teminatı

Seyahat sigortası yaptırmak isteyenlere bu teminat özellikle önerilir. Çünkü yurt dışı seyahatler başa olmak üzere tüm seyahatlerde bagaj kaybolması veya çalınması sık yaşanan durumlar arasında yer alır. Bazı sigorta firmaları bagaj ve eşya masraflarının tümünü karşılar. Bazı firmalar da bagajın bulunması ve teslime edilmesi masraflarını karşılar. 

Kategori:

Diğer Makaleler