SGK avans düzenlemesi: EYT'liler için detaylı başvuru ve takip rehberi

SGK, EYT'lilere maaş avansı sağlama kararı aldı. Detaylı başvuru süreci ve takip rehberi bu içeriğimizde


SGK avans düzenlemesi ile ilgili detaylı olarak bir rehber içerik sunmak istiyoruz. İçeriğimizde merak ettiğiniz her konunun cevabını bulabileceksiniz.
 Yeni dönemde EYT’liler için güzel haberler gelmeye devam ediyor. Yakın zamanda gündeme düşen ve sonunda açıklanan EYT’liler için SGK avans düzenlemesi sonunda çıkıyor. Merak ettiğiniz detaylarla ilgili incelememize başlayalım.

SGK'nın EYT avans duyurusu

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için önemli bir duyuru yaptı ve maaşlarını henüz alamayan EYT'liler için avans hakkı tanıdı. Bu karar binlerce EYT'liden avans alabilme süreci ve koşullarını sorgulayan bir dizi soru doğurdu. Özellikle en çok merak edilen konular arasında 25 bin 520 TL'lik avans için nereye başvurmanın gerektiği ve ödemelerin ne zaman yapılacağı oldu. Zorlu hayat koşulları altında zor zamanlar yaşayan EYT’li vatandaşlar bu avansı nasıl alabileceklerini merak ediyor.

EYT düzenlemesi: Avans başvurusu ne zaman sonuçlanır?

Mart 2023'te yürürlüğe giren EYT düzenlemesi, bu sürecin başlangıç noktasını oluşturdu. Bu düzenleme sonrası, EYT'li bireyler SGK'ya başvurularını yapmaya başladılar. Aylığı henüz bağlanmayanlara, emeklilik talep tarihinden itibaren 90 gün geçmişse avans ödenebileceği duyuruldu. Burada önemli olan noktanın emeklilik talep tarihi olduğunu yeniden hatırlatalım. Eğer yeni talepte bulunacaksanız 90 günlük, yani bir aylık, sürecin tamamlanması gerekiyor.

EYT başvuru sürecini nasıl takip edebilirsiniz?

EYT'li bireyler prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartını sağlamaları halinde, başvurularını Doküman Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. SGK'ya sunulan aylık tahsis talep dilekçesinin hangi aşamada olduğunu bu platform üzerinden takip etmeleri mümkün. Doküman Yönetim Sistemi’ne E-Devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz. Giriş Linki burada.

Kimler avans alabilir? Avans ne kadar olacak?

SGK'ya aylık talebinde bulunanlar ve aylığı henüz bağlanmayanlar, talepten itibaren 90 gün geçmesine rağmen aylık bağlanmamışsa, avans talebinde bulunabilirler. SGK, aylığı bağlanmamış bir kişinin avans talep etmesi durumunda, bu kişinin aylığa hak kazanıp kazanmadığını belirler. Eğer kişi aylığa hak kazandıysa SGK, üç ay için 25.520,4 TL'ye kadar avans ödeyebilir. Yaptığımız incelemelerde bu tutarın tek bir ayda verileceği gibi bir algı oluştuğunu görüyoruz. Ancak hemen belirtelim ki bu tutar 3 aylık bir tutar olarak karşımıza çıkıyor.

Avans için talep yapılması gerekiyor mu? Başvurular nereye yapılacak?

Avansın alınabilmesi için talep edilmesi gerektiğini belirtmemiz gerekiyor. Eğer kişi talepte bulunmazsa SGK resen avans ödemez. Avans taleplerinin nereye yapılacağına dair bir diğer önemli soru da EYT'lilerin bu başvurularını kâğıt ortamında yapmaları gerektiği. Dilekçenin SGK hizmet merkezlerine sunulması gerekmekte ve böylece işlem süreci başlayacak.

Maaş ödemeleri ne zaman?

Maaş ödemelerinin zamanlaması ise SGK'nın verdiği tahsis talep numarasının son hanesine göre belirlenir. Sonuç olarak, SGK'nın bu yeni avans düzenlemesi, EYT'lilere finansal destek sağlamak için atılmış önemli bir adımdır. Yakın dönemde EYT’liler için yeni adımlar atılabileceği de düşünülmektedir.

Diğer Makaleler