Sigorta Poliçesi Nedir?

sigorta poliçesi, sigorta teminatları
Bugünlerde adını daha sık duymaya başladığınız sigorta poliçesinin ne olduğunu da merak ediyor olmalısınız. Sigorta poliçesi nedir ve sigorta poliçesi ne işe yarar sorularının yanıtlarını sizlere aktaracağız.
Sigorta poliçesi kişi ile sigorta firması arasında karşılıklı olarak imzalanan bir sözleşmedir. Amacı ise en genel şekli ile karşılıklı olarak yapılan anlaşmanın resmi nitelik kazanmasını sağlamaktır. Her sigorta anlaşması genel ve özel şartlar içerir. Her sigorta poliçesinde de yani sigorta sözleşmesinde de bu genel ve özel şartların açıklanmış olması gerekir. Aksi halde her iki taraf da sigorta hakkında herhangi bir hak iddia edemeyecektir.

Sigorta Poliçesi Ne İşe Yarar

Yasalar gereği de yapılması gereken sigorta poliçesinde sigorta yaptıran kişi ile sigorta yapan firmanın sunduğu sigorta teminatları ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Bu teminatların detaylı yazılmasının gereği zamana ya da yere göre farklılık gösterebiliyor olmasıdır. Poliçede yazanlar iki grupta incelenir. Bunlar genel kurallar ve özel kurallardır.

Sigorta poliçesi genel kuralları pek değişiklik göstermez. Bir anlamda yasalar gereği olması gereken kurallar bütününden söz ediyoruz. Her iki tarafın da haklarının güvence altına alınabilmesi için her sigorta poliçesinde bu kurallar genel şartlar başlığı altında bulunmalıdır.

Özel şartlar ise kişiye özel olarak değişebilir. Kişinin hangi durumlarda sigortadan faydalanabileceği gibi bilgiler bu bölümde yer alır. Bu nedenle hangi alanda olursa olsun sigorta yaptırmak isteyen kişilere sözleşmeyi imzalamadan önce poliçede yazan özel şartlar bölümünü dikkatlice okuması önerilir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler