Sorularla Hayat Sigortası

Hayat sigortası hakkında en çok sorulan sorular ve cevapları.
Hastalanmanızdan kaza geçirmenize ve vefat etmeniz kadar pek çok durumda sizi ve ailenizi güvence altına alan hayat sigortası bir anlamda geleceğinize dair atacağınız en önemli adımlardan biridir. Ancak halen kimileri için hayat sigortası her yönüyle bilinmiyor. İnternet üzerinde en çok yanıt aranan soruları sizler için yanıtlarıyla birlikte derledik.

Hayat Sigortası Primleri Nasıl Belirleniyor?

Prim miktarlarının belirlenmesinde diğer sigorta çeşitlerinde olduğu gibi sigorta poliçesinin hangi teminatları kapsadığı dikkate alınıyor. Ayrıca poliçe sonunda ne kadar tazminat almak istediğiniz de prim tutarlarında etkili oluyor.

Hayat Sigortası Primleri Nasıl Ödeniyor?

Primler peşin olarak ödenebilir. Ayrıca yıllık olarak 6 aylık veya 3 aylık olarak da ödeme yapılabilir. Sigorta firmalarının tümü hayat sigortası için aylık ödeme planını da kabul ediyor. Ödeme planı genellikle sigortalının talepleri doğrultusunda belirleniyor.

Kişiye En Uygun Hayat Sigortası Nasıl Belirleniyor?

Nasıl bir sigortaya ihtiyacınız olduğu konusunda sigorta uzmanları size yardımcı olacaktır. Pek çok sigorta firması ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti de vererek ihtiyaçlar doğrultusunda uygun bir poliçenin hazırlanmasını sağlayabiliyor. Özellikle risklerin doğru şekilde belirlenmesi ve poliçenin de bu riskleri kapsıyor olması gerekir.

Hayat Sigortası Teminatları Nelerdir?

Vefat etme, daimi sakatlık hayat sigortasının ana teminatlarıdır. Bunun yanı sıra sigorta firmanız ile görüşerek farklı teminatların da sigorta poliçenize dahil edilmesini sağlayabilirsiniz.

Hayat Sigortası Vergi Konusunda Avantaj Sağlar mı?

Hayat sigortanızın başlamasının üzerinden 10 yıl geçtikten sonra primlerinizi ödemeye devam ederken vergi konusunda avantaj elde edebilirsiniz. Hayat sigortasının nasıl bir vergi avantajı sağladığı konusunda sigorta firmanızdan mutlaka bilgi talep edin.

Hayat Sigortasında Zaman Aşımı Var mı?

Hayat sigortası tazminat taleplerinde zaman aşımı vardır. Bu süre tüm tazminat taleplerinde alacak hakkının doğduğu tarihten itibaren 2 yıldır. 

Kategori:

Diğer Makaleler