Standart Vadeli Mevduat ile E-Mevduat Arasındaki Fark Nedir?

Standart vadeli mevduat hesabı ile e-mevduat arasındaki avantajlar ve dezavantajlar bu yazımızda yer alıyor.


 Mevduat hesapları bankalara belirli vade ya da ihbar süresince yatırılan ve çekilebilen nakit paraların yer aldığı hesaplardır. Bu durum dışında bankaların halktan faiz ve kur farkı ödeyerek topladıkları paraların yer aldığı hesaplar olarak da mevduat hesaplarını tanımlayabiliriz.
 Katılım bankaları ise mevduat hesaplarına faiz vermemektedir. Faiz yerine hesapta yer alan paraları ticari olarak işleterek ortaya çıkan kar ya da zarar kişilere sunulmaktadır. Vadesiz mevduat, vadeli mevduat, ihbarlı mevduat ve kırık vadeli mevduat hesabı olmak üzere dört ayrı mevduat hesabı aktif olarak ülkemizde geçerli olmaktadır ve kullanılmaktadır.
 
Standart vadeli hesaplar ve e-mevduat hesapları açtırmak kişilerin mevcut birikimlerinin değer kazanmasını sağlayabilen hesap türleridir. Ancak iki mevduat hesabı arasında ufak tefek farklılıklar bulunmaktadır.
 
Standart olan vadeli mevduat hesaplarını bankaların ilgili şubelerinden açtırarak, birikimlerinizi banka şubeleri üzerinden yatırabilirsiniz. İşlemler uygulanırken şubeniz sizlerden işlem türüne göre hesap işletim ücreti ve ek masrafları da talep etmektedirler. Vadeli mevduat hesabı için uygulanan faiz oranları ise e-mevduat hesaplarına göre biraz daha düşüktür.
 
E-mevduat hesaplarına sahip olabilmek ve açtırabilmek için ise hesap açmak istediğiniz bankanın resmi internet bankacılığı şubesine üye olarak giriş yapmanız gereklidir. Bankaların internet şubeleri üzerinden açtığınız hesaplarınızı aynı hesaplar üzerinden 7 gün 24 saat boyunca takip edebilirsiniz. Ayrıca e-mevduat müşterisi olabilmek için internet üzerinden başvuru yaptıktan sonra aynı hizmeti sunmakta olan bankanın diğer hizmetlerinden de internet üzerinden yararlanabilirsiniz.
 

Mevduat Hesabı Açtırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 
Mevduat hesaplarının vade süreleri tamamlanmadan gelir ve kazanç elde edemeyeceğinizi asla unutmamalısınız. Bu yüzden bankalar ile anlaşma yaptığınız zaman vadenizi dikkatli bir şekilde planlamanız gerekiyor. Aksi takdirde mevduat hesabınızda yer alan paranızı çektiğiniz zaman faiz gelirinden yararlanamamış olursunuz.
 
Acil olarak nakit ihtiyacınız ortaya çıktı ise veya yakın gelecekte acil paraya ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız kısa vade seçeneklerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat kısa vadeli mevduat hesaplarının faiz oranlarının daha düşük olduğunu da asla unutmamanız gerekiyor.
 
Bu sebeple yakın bir tarih içerisinde acil paraya ihtiyacınız olmayacağını düşünüyorsanız kısa vadeli yerine uzun vadeli mevduat hesaplarını almanız faiz oranlarından daha iyi bir kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Hesaplarınızı açtırmadan önce acele etmeden tüm bankaların sundukları mevduat oranlarını da detaylı bir şekilde araştırmanız yine iyi bir faiz geliri elde etmeniz açısından önemli olacaktır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler