Şubesiz Dijital Bankacılık nedir?

Son dönemlerde bir çok bankanın Dijital Bankacılık ürünleri çıkardığı bu dönemde bu konuyla ilgili bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Bankacılık sektöründe yeni bir dönemin başlangıcı olan şubesiz bankacılık / dijital bankacılık günümüzde çok sayıda bankanın uygulamaya koyduğu hizmetler arasında yer alıyor. Son verilere göre bankacılık işlemlerinin % 60’ı banka şubeleri dışında gerçekleştiriliyor. Bu da bankaların masraflarında ciddi bir azalmaya ve dijital bankacılık sektöründe de ciddi bir büyümeye işaret ediyor. İlk üç yıllık dönemde bu rakamın % 80’lere kadar çıkması ise bankaların ortak hedefleri arasında yer alıyor. 

Şubesiz Dijital Bankacılık Nedir?

Şubesiz bankacılık işlemlerin banka şubesine gitmeden internet üzerinden ya da telefon görüşmesi aracılığı ile gerçekleştirildiği yeni bir sistemdir. Avrupa ülkelerinde dijital bankacılık “direct banking” olarak adlandırılır. Ülkemizde de doğrudan bankacılık, şubesiz bankacılık ya da dijital bankacılık tabirleri kullanılıyor. 
Neden Şubesiz Dijital Bankacılık?

Bu sistemin ülkemizde uygulanmaya başlamasıyla birlikte hızla tercih edilir olmasının nedeni, hem işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilebiliyor olması, hem de masrafların ciddi düzeyde azalmasıdır. Elbette bu yeni sistem beraberinde bankalar arasında bir rekabeti de getirdi. Bankalar ardı ardına şubesiz bankacılık hizmetlerini devreye sokmaya ve tanıtmaya başladı. 

Bankaların Şubesiz Dijital Bankacılık Ürünleri!

Enpara

Finansbank’ın Enpara ürünü Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Şubesiz dijital bankacılık hizmeti ile tanışmamızı sağlayan Enpara, faiz oranlarının yüksek olmasıyla da bilinen bir üründür. Müşteri memnuniyetini esas alan bir sistem eşliğinde geliştirildi. Enpara ürünü aracılığı ile ihtiyaç kredisi çekilebiliyor. Ancak kredi kartı yok. Bunun yerine vadesiz hesaplara talep doğrultusunda tanımlanan “Ekpara” hizmeti kredi kartı gibi kullanılabiliyor. EFT ve havale işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirilebiliyor. Hesap işletim ücreti de alınmıyor. 

Nuvo

Yapı Kredi'nin hizmeti olan Şubesiz dijital bankacılık ürünleri arasında en eskilerden biri olan Nuvo, bir yönüyle diğer şubesiz dijital bankacılık ürünlerinden ayrılıyor. O da Yapı Kredi Bankası müşterisi olmanın Nuvo kullanmak için zorunlu tutulmasıdır. Yani banka müşterilerine özel bir hizmet olduğu söylenebilir. Nuvo da tıpkı Enpara gibi ihtiyaç kredisi olanağını sunuyor. Kredi kartı olanağı da mevcut ve faiz oranları da oldukça yüksek! Hesap işletim ücreti alınmıyor ve eft ile havale de ücretsiz! 

ABank Dijital

ABank’ın şubesiz dijital bankacılık hizmeti de “Mutlu Param” adı ile piyasaya sürüldü. Sonrasında ismi değiştirilerek “ABank Dijital” adı verildi. Tanıtıma ağırlık verilmediğinden çok fazla bilinmiyor. Oysa işlemler internet ya da mobil uygulama ile gerçekleştirilebiliyor. İhtiyaç kredisi kullanılabiliyor ve faiz oranları yüksek rakamlarda tutuluyor. Hesap işletim ücreti, eft ve havale masrafları da alınmıyor. 

Dijital Deniz 

Tanıtım konusunda eksikliği bulunan şubesiz dijital bankacılık hizmetlerinden biri de Denizbank ve Dijital Deniz. Hizmetten faydalanmak için bankaya başvuru yapılması gerekiyor. ATM kartınızı teslim aldıktan sonra Dijital Deniz hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz. Zengin faiz oranları bu üründe de mevcut. Ayrıca ihtiyaç kredisi çekebilme ve bankacılık işlemlerini masrafsız olarak gerçekleştirebilme, sunulan hizmetler arasında yer alıyor. 

CEPTETEB

TEB'in CEPTETEB uygulamasının özelliği ise tanıtımın yapılmasının ardından App Store’da en çok indirilen uygulamalardan biri olması… Faiz oranları yüksek tutulmakla beraber ihtiyaç kredisi kullanabilme olanağı da uygulamayı tercih edenlere sunuluyor. Bankacılık işlemleri de masrafsız olarak gerçekleştirilebiliyor. 

Senin Bankan 

Kuveyt Türk Senin Bankan uygulaması kapsamında ATM karta sahip olabiliyorsunuz. Bankacılık işlemleri için sizden ücret alınmıyor ve eğer birikimleriniz varsa katılım hesaplarına da giriş yapabiliyorsunuz. Bankanın herhangi bir şubesine gittiğinizde de öncelikli olarak işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. 

iGaranti

Garanti Bankası’nın dijital bankacılık hizmeti olan iGaranti uygulamasını eğer akıllı telefon kullanıyorsanız, telefonunuza indirebiliyorsunuz. Bankacılık işlemlerini cep telefonunuzdan kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak bankacılık işlemlerinin ücretsiz olması konusunda Garanti Bankası sınıfta kalıyor. Her ne kadar şubesiz bankacılık hizmetini kullanıyor olsanız da işlemler için ücret ödemeniz gerekiyor. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler