T-Bank kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Turkland Bank kimin? Sahibi kim ve hisseleri kime ait? T-Bank hangi ülkenin bankası? Banka güvenilir mi? Yanıtları makalemizde.


“T-Bank kimin, ne zaman kuruldu? T-Bank hisseleri kime ait? T-Bank’ın açılımı ne? T-Bank hangi ülkenin bankası?” tarzındaki sorular pek çok banka müşterisinin ve bankaya yatırım yapacak olan yatırımcının aklında. Biz de bu makalemizde sizlere “T-Bank kimin, hangi ülkenin bankası? T-Bank’ın ülkemizdeki statüsü nedir? Çalışan sayısı kaç?” gibi sorularla birlikte merak ettiğiniz diğer detayları açıklıyor olacağız.
 T-Bank, ülkemizde adı çok da duyulmamış bir banka. Çok tanınmamasının ana nedeni her şehirde şubesinin olmaması ve majör bankalar kadar reklam yapmaması olabilir. Elbette en önemli etmenin bankacılık tarzı seçimiyle ilgili olduğunu söylememiz gerekiyor. T-Bank, kurumlara ve KOBİ’lere özel bankacılık faaliyetlerinde bulunuyor. Fakat bulunduğu illerdeki sosyal ve finansal çevrelerce saygı duyulan, güvenilen bir banka olmayı da başarmıştır. Biz de bu makalemizde çok da tanınmayan bu bankanın kime ait olduğunu, kimlerce kurulduğunu, şube ve çalışan sayısını ve diğer merak edilen noktaları açıklamaya çalışacağız.

T-Bank ne zaman kuruldu? T-Bank kurucusu kim?

T-Bank’ın kuruluş hikayesi 1985 yılına dayanıyor. Kuveyt menşeili Bank of Bahrain and Kuwait’in İstanbul’da aynı isimle bir şube açmasıyla bankanın Türkiye’deki faaliyetler başlamıştır. 1991 yılına gelindiğinde ise bağımsız bir banka olarak yoluna devam etme kararı alarak, Bahreyn ve Kuveyt Bankası A.Ş. olarak adını değiştirmiştir. Sadece bir yıl sonra ise Doğuş Grubu bankayı satın alarak adını Garanti Yatırım ve Ticaret Bankası olarak değiştirdi. Fakat bu son satış ve isim değişikliği değildi. Beş yıl sonra 1997’de Mehmet Nazif Günal bankayı satın alarak bu kez de adını MGN Bank A.Ş. olarak değiştirdi.
 
MNG Bank A.Ş. faaliyetlerini 9 yıl boyunca sürdürdü. Sonrasında 2006 yılına gelindiğinde BankMed ve Arab Bank ortaklığı bankanın yüzde 91 oranındaki hissesini satın alarak bankanın yeni sahibi oldular.

T-Bank sahibi kimdir? T-Bank hangi ülkenin bankası?

T-Bank’ın yani Turkland Bank’ın sahibi BankMed ve Arab Bank’tır. İlk satın alım işlemi sonrasında bankanın yüzde 50 hissesi Arab Bank’ın yüzde 41 hissesi ise BankMed’in idi. Fakat 2010 yılında BankMed, Mehmet Nazif Günal’a ait olan yüzde 9 hisse payını da satın alarak Mehmet Nazif Günal’ın ortaklığı bitirilmiştir.

T-Bank hisseleri kimin? Ortakları var mı?

T-Bank’ın homojen bir hisse dağılımı bulunuyor. Yüzde 50 hisse BankMed’de, Yüzde 50 hisse ise Arab Bank ve iştirakindedir. Arab Bank ve iştirakinin dağılımı ise Arab Bank yüzde 28, Arab Bank İsviçre yüzde 22 olarak dağılmıştır.

T-Bank ülkemizde hangi statüde çalışıyor? T-Bank yerel banka mı?

T-Bank ülkemizde yabancı sermayeli bankalar kategorisinde iş gören önemli bir bankadır. Kanunla kurulan bir banka olmadığı için “T-Bank devlet bankası mı?” sorusuna hayır cevabı verilecektir.

T-Bank çalışan sayısı kaç? Kaç şubesi var?

T-Bank’ın toplam 17 şubesi ve 351 personeli bulunmaktadır. T-Bank sadece KOBİ bankacılığı ve kurumsal bankacılık hizmetleri veren bir bankadır. Bu noktada internetin de faydaları ile KOBİ’ler ve kurumsal firmalar bankaya ulaşabilmekte ve gerekli olan ihtiyaçları için başvuruda bulunabilmektedirler. KOBİ’yseniz ya da şirketiniz için kredi talebiniz bulunuyorsa, T-Bank İletişim sayfamızı inceleyerek bankanın iletişim bilgilerine erişebilirsiniz.

T-Bank güvenilir bir banka mı?

T-Bank, Türkiye’de yabancı sermaye ile kurulmuş bir banka. Bu da bankayı yabancı sermayeli bankalar kategorisine sokuyor. Yabancı ya da yerli tüm bankalar BDDK düzenlemelerine ve 5411 sayılı bankacılık kanununa göre kurulurlar. Kurulmalarının ardından BDDK denetlemesine tabi olarak faaliyetlerini sürdürürler. T-Bank da BDDK denetiminde bir banka olarak güvenilirdir. Güvenilirlik açısından bankalardan çok denetleme kurumlarının durumlarını incelemekte fayda var. BDDK’nin faaliyetine izin verdiği bankaların güvenilir olarak görülmesi normal olacaktır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler