Taksitleri Devam Eden Kredi Kartımı İptal Edebilir Miyim?

Taksit ödemeleri devam eden bir kredi kartı nasıl kapatılır? Sorunuzun cevabı makalemizde.
Taksitleri devam eden bir kredi kartını kapabilir misiniz? Evet, kapatabilirsiniz. Bankalar, BDDK kurallarına göre işleyen işletmeler olarak kurulun aldığı kararları da uygulamakla yükümlüdürler. Kredi kartı nakit avans limitinizi çekemiyorsanız "Kredi kartından neden nakit avans çekemiyorum?" , Kart borcunuzu yapılandırdıysanız, yeni kart alıp alamayacağınızı merak ediyorsanız da "Mevcut Kredi Kartı Borcumu Yapılandırdım, Tekrar Kredi Kartı Alabilir Miyim?" isimli yazımız okumanızı öneriyoruz.
İçeriğimizde konuya dair tüm detayları açıklıyoruz.

Ödemelerini düzenli yapan bilinçli kullanıcılar için kredi kartı son derece faydalı bir ürünken, ödeme takviminde aksaklıklar yaşayanlar o kadar şanslı olamıyorlar. Bankalar her yıl on binlerce yeni kredi kartı bastığı gibi pek çok insan da kullandığı kredi kartını iptal ettirmenin yollarını arıyor. Daha da ilginci, kredi kartı iptal ettirmek için can atan tüketiciler olduğunu görüyoruz. Zira en başta kullanımının rahatlığı tüketiciyi tavlarken, faiz, kullanım ücretleri ve kredi kartı kullanım alışkanlığındaki vurdumduymazlık tüketiciyi bu yola sürüklüyor.

Borcu Olmayan Kredi Kartı İptal Edilebilir Mi?

İçinde hiç borcunuz bulunmayan kredi kartınızı kapatmakta elbette sıkıntı yaşamazsınız. Fakat söz konusu taksitleri devam eden bir kredi kartı olduğunda ne yapacaksınız? Sürekli harcama yapıp içindeki borcunu azaltamadığınız, halihazırda taksitleri devam eden kredi kartınızı da kapatabileceğinizi biliyor muydunuz?

Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı Hangi Şartlarda İptal Edilir?

Taksitleri devam eden kredi kartı ile ilgili yasalar, tüketicinin yanında bir tavır sergiliyor. Bankalar müşteri kaybetmemek adına, size bunun olamayacağını söyleseler bile haklarınızın bilincinde olduğunu onlara hissettirerek kartınızı pekala kapattırabilirsiniz. Doğru bilinen bir yanlışı da düzeltelim; kredi kartında borç bakiyesi varsa kredi kartı iptal edilmez sanılmaktadır. Oysa ki ilgili BDDK kararları ve yönetmelikleri göstermektedir ki kredi kartı borç bakiyesi bulunsa bile kredi kartı iptali gerçekleşebilir. Borcun asla toplu olarak ödenme zorunluluğu bulunmaz.

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Kullanmakta olduğunuz kredi kartınızın iptalini gerçekleştirmek için temelde üç farklı yöntem bulunur. İnceleyelim.
  • Bizzat banka şubesine giderek dilekçe verebilirsiniz.
  • Telefon bankacılığı kanalı üzerinden müşteri hizmetleri yetkilisinin yardımıyla iptal gerçekleşebilir.
  • İnternet bankacılığı kanalı üzerinden direkt olarak iptal sağlanabilir.
Elbette bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bazı bankalar, sadece şube kanalından iptal dilekçesi kabul edebilir. Bazıları telefon bankacılığı hizmetini öne sürerek diğer kanallardan kredi kartı iptali yapmayabilir vs. 

Kredi Kartı İptal Dilekçesi Örneği

...............................Bankası Genel Müdürlüğü'ne
Konu: Kredi Kartı İptal Talebi Hk.

Bankanıza ait 0000 0000 0000 0000 numaralı kredi kartı kullanıcısıyım. 
​Kredi kartı kullanmak istemediğimden dolayı bankanız kredi kartının iptal edilmesini talep ediyorum.

Gereğinin yapılarak tarafıma bilgi verilmesi.

Mevcut Taksitler Kredi Kartı İptali Sonrası Nasıl Ödenecek?

Halihazırda bulunan borcunuz kredi kartınızın kapatılması ile sonlanmaz. İptal süreci sonrasında banka üzerine düşeni yaparak kredi kartı borcunu hatırlatıcı ekstreler ya da buna dair cep telefonu mesajları gönderek tüketiciyi ödemeye çağıracaktır. Yani kartınızın kapalı olması durumunda taksitli borcunuzla ilgili bir sorun yaşanmaz.

Kredi Kartı İptal Talebi Sonrası Ne Kadar Sürede Kart Kapanır?

Kredi kartı için iptal talebinde bulunulması sonrasında yedi gün içinde kapatma işleminin gerçekleşmesi beklenir. Ancak bundan evvel aklımızda bulundurmamız gereken bir durum var ki bankalar da birer işletmedir ve müşteri kaybetmek istemezler. Süreç içinde sizi arayarak neden iptal talep ettiğinizi, sorunun ne olduğunu soracaklardır. Kredi kartı kampanyaları ile ilgili bilgiler sunarak sistemin dışına çıkmanıza engel olmaya çalışacaklardır.

Kategori:

Diğer Makaleler