Tapu Harcı Kredi Kartı İle Ödenir mi?

Bankalar.org ziyaretçilerimizin merak ettiği konulardan birisi olan tapu harcının kredi kartı ile ödenip ödenmeyeceği ile ilgili konuyu ele alıyoruz.
Tapu Harcı; gayri menkulün alım ve satımında, gayri menkulün beyan edilen değeri üzerinden devletin tahsil ettiği bir çeşit vergidir. Tapu Harcı, gayri menkulü alan ve satandan eşit oranda tahsil edilir.
Tapu harcı miktarı beyan edilen satış miktarının yüzde 4'ü dür. Bu yüzde 4'lük vergi, alıcıdan yüzde 2, satıcıdan yüzde 2 olarak tahsil edilir.

Tapu Harcını, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tahsil eder. Yani tapu işlemlerinin gerçekleştirildiği ve halk arasında Tapu Müdürlüğü olarak bilinen kuruma tapu harcı ile ilgili belirlenmiş olan para yatırılır.

Tapu Harcını Kredi Kartı İle Ödeme 2015'de

Tapu ve Kadastro Müdürlükleri il ve ilçelerde il ve ilçe müdürlüğü olarak bulunur. Buralarda tapu harçları nakit olarak tahsil edilir. Ancak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başlattığı çalışma doğrultusunda, 2015 yılından itibaren tapu harçları kredi kartıyla ve internet üzerinden ödenebilecek. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler