Tapu Harcı Kredi Kartı İle Ödenir mi?

Bankalar.org ziyaretçilerimizin merak ettiği konulardan birisi olan tapu harcının kredi kartı ile ödenip ödenmeyeceği ile ilgili konuyu ele alıyoruz.


Tapu Harcı; gayri menkulün alım ve satımında, gayri menkulün beyan edilen değeri üzerinden devletin tahsil ettiği bir çeşit vergidir. Tapu Harcı, gayri menkulü alan ve satandan eşit oranda tahsil edilir.
Tapu harcı miktarı beyan edilen satış miktarının binde 40'ıdır. Bu binde 40'lık vergi, alıcıdan binde 20, satıcıdan binde 20 olarak tahsil edilir. Tapu Harcını, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tahsil eder. Yani tapu işlemlerinin gerçekleştirildiği ve halk arasında Tapu Müdürlüğü olarak bilinen kuruma tapu harcı ile ilgili belirlenmiş olan para yatırılır.

Tapu Harcını Kredi Kartı Ödeniyor Mu?

Tapu ve Kadastro Müdürlükleri il ve ilçelerde il ve ilçe müdürlüğü olarak bulunur. Buralarda tapu harçları nakit olarak tahsil edilir. Ancak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başlattığı çalışma doğrultusunda, 2015 yılından beri tapu harcı kredi kartı ile ödenebiliyor. Bunun için Tapu ve Kadastro E-TAHSİLAT sitesine girebilir ve ilk sıradaki "Harç Tahsilatı İçin Tıklayın" ifadesini seçerek ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler