Tarım Bağ-Kur Primi Ne Kadar? (2022)

Tarım Bağ-Kur Primi Ne Kadar? sorusu sayesinde, tarımsal faaliyetler vasıtasıyla emekli olmayı düşünüyorsanız, sigorta prim ödemelerinizin 2022 yılı genelinde ne kadar olacağını öğrenebilirsiniz.


Tarım Bağ-Kur primi ne kadar?” sorusunun ilk olarak 2021 için açıklanan asgari ücret tutarının ardından sorulduğunu söylemek doğru olacaktır. Birçok kalem asgari ücretin açıklanmasıyla değişirken, bu kalemler arasında Tarım Bağ-Kur prim ücreti de yer alır.
 2022 yılında üreticilerin Tarım Bağ-Kur için aylık ödemeleri gereken tutar indirimli ve indirimsiz olarak iki farklı şekilde değerlendirilmelidir. Bilindiği üzere Bağ-Kur sigorta prim ödemelerini düzenli bir şekilde yapılan üreticiler için bir nevi ödül niteliği taşıyan indirimli sigorta primi sunulmaktadır. Düzenli ödemeye teşvik eden ve Bağ-Kur’a borçlanmayı önemli ölçüde azaltan bu detay sayesinde üreticiler, prim ödemelerini her ay düzenli bir şekilde yaparlar. Bu kapsamda Bağ-Kur’a borcu olmayan ve tüm ödemelerini düzenli bir şekilde yapan tarımsal üreticilerin 2022 Tarım Bağ-Kur prim ücreti için ödemeleri gereken tutar 985,01 TL olarak belirlenmiştir. Geçmişe dönük Tarım Bağ-Kur borcu olan ve ödemelerini düzenli bir şekilde yapmayan üreticiler için indirimsiz 2021 Tarım Bağ-Kur prim ücreti ise 1151,96 TL olarak belirlenmiştir.
 
Tarım Bağ-Kur prim ödemeleri için indirimli tutarlar görüldüğü üzere son derece büyük önem taşır. İndirimli fiyatlardan yararlanmakta olan üreticilerin 2000 TL’ye kadar yıllık bazda bir tasarruf sağlamaları söz konusudur. Tarım Bağ-Kur’a borcu olan ve ödemelerini geciktirerek yapmak zorunda kalan üreticiler için de yıllı kaybın aylık işlenen faizlerle birlikte 2000 TL’den çok daha yukarı olabilmesi söz konusudur. Tarım Bağ-Kur prim ücreti her yıl açıklanan asgari ücretin ardından yeni bir fiyatla veya ücretle ödenmeye başlar.

Tarım Bağ-Kur Nedir?

Tarım Bağ-Kur nedir?” gibi bir sorunun genel anlamda yeni işveren olan ya da tarımsal alanlarda işveren olmayı planlayan üretici adayları tarafından sorulduğu söylenebilir.
 
Tarımsal anlamda üretim faaliyetlerinde bulunan işletme sahiplerinin sosyal güvenlik haklarına sahip olmaları için yaptırmaları gereken sigorta statüsüne “Tarım Bağ-Kur” adı verilir. Tarım Bağ-Kur sayesinde işverenlerin özel bir prim ücretiyle, sağlık hizmetlerinden yararlanmaları ve sosyal güvence altında olmaları söz konusu olur. Bir başka deyişle; tarımsal üretim faaliyetlerini yürüten bireylerin kendi adına güvence altında olmalarına olanak sağlayan sigorta türüdür, Tarım Bağ-Kur sigortası… Sadece çiftçilik ya da tarımsal üretim faaliyetlerinde bulunan bireylerin yararlanabileceği bir sigorta türü olan Tarım Bağ-Kur, tarımsal üreticilerin bu sigorta prim ödemeleri sayesinde emekli olmalarına da olanak sağlar.

Tarım Bağ-Kur Prim Oranları Nasıl Hesaplanır?

Tarım Bağ-Kur prim oranları nasıl hesaplanır?” gibi bir sorunun, tarımsal üreticilerin Tarım Bağ-Kur konusu özelinde en çok merak ettikleri sorulardan biri olduğu söylenebilir.
 
Tarım Bağ-Kur sigorta prim ücretleri her yıl asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte yeni bir hal alır. Böylelikle prim ücretleri hakkında meraklar artar ve sorular da fazlalaşır. Asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte tarımsal üreticilerin direkt olarak prim ücreti hakkında bilgi sahibi olmak istedikleri ve bu nedenle çeşitli kaynaklarda araştırma yaptıkları görülür. Aslında Tarım Bağ-Kur prim oranı hesaplama işlemi ile araştırmaya gerek kalmadan, direkt olarak kendiniz yeni bir senede ne kadar prim tutarı yatıracağınızı öğrenebilirsiniz. Tarım Bağ-Kur prim oranı hesaplama işlemi için dört ana detay vardır ve bu detaylar ise şu şekildedir:
  • Prim ücreti; sigortalı bireyin intibak ettirildiği, seçtiği ya da yükseltildiği gelir basamağının %20’sinden,
  • Sağlık sigortası prim ücreti gelir basamağıyla doğru orantılıdır. İlk 8 gelir basamağında bulunan sigortalıların sekizinci gelir basamağının %20’si oranında, ilk 8 gelir basamağından daha yukarıda yer alan gelir basamakları için de bulundukları gelir basamağı tutarının %20’si oranında,
  • Giriş keseneği ise ilk defa sigortalı olan üreticiler için seçtikleri ya da intibak ettirildikleri gelir basamağı tutarının %25 oranında,
  • Primlerin tam ay üzerinden hesaplandığını söylemek mümkünken, bu husus özelinde basamak yükseltme farkının da sigortalının daha önce yer aldığı gelir basamağı ile daha önce yer aldığı gelir basamağına göre hesaplandığı söylenebilir.
 

2022 Bağ-Kur Prim Bilgileri Sorgulama

2022 Bağ-Kur prim bilgileri sorgulama işlemi sayesinde aylık bazda ne kadar ödeme yaptığınızı veya yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Yararlanmış olduğunuz Tarım Bağ-Kur prim ücret tutarı için sunulan sorgulama ekranı sayesinde bu bilgiyi çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Tarım Bağ-Kur prim bilgileri sorgulama ekranı, üreticilerden talep etmiş olduğu birtakım bilgiler sayesinde, üreticilerin hangi aylar için ne kadar prim ödemesi yaptıklarını ve yapmaları gerektiğini net bir şekilde gözler önüne serer. Sizden istenen; sorgu türü, sorgu tipi ve sicil no gibi bilgileri ilgili ekrana girmeniz durumunda her türlü 2022 Bağ-Kur prim bilgileri sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Çiftçi Bağ-Kur Primi Ne Kadar?

Çiftçi Bağ-Kur primi ne kadar?” sorusunun, “Tarım Bağ-Kur primi ne kadar?” sorusu kadar merak edildiğini söylemek isteriz. Zaten tarımsal üretim faaliyetlerinde bulunan işverenlerin, mutlaka çiftçi sigortası ücreti gibi konularda da bilgi sahibi olmaları gerekir. Çiftçi Bağ-Kur primi ile Tarım Bağ-Kur primi her ne kadar karıştırılıyor olsa da prim ücretlerinin farklı olduğunu söylemek doğru olacaktır.
 
2022 yılı çiftçi Bağ-Kur prim ücretleri de tıpkı Tarım Bağ-Kur prim ücretlerinde olduğu gibi iki farklı şekilde ödenir. Düzenli bir şekilde Bağ-Kur ödemelerini gerçekleştiren ve herhangi bir Bağ-Kur borcu olmayan çiftçiler için ödenmesi gereken indirimli 2022 çiftçi Bağ-Kur prim ücreti 1.055,36 TL olarak üreticilere beyan edilmiştir. Bağ-Kur prim borcu olan veya ödemeleriniz düzenli olarak yapamayan üreticiler için de genel olarak prim ücretlerinin 1.234,24 TL tutarında olduğu söylenebilir. Tarım Bağ-Kur prim ücretleri gibi Çiftçi Bağ-Kur prim ücretlerinde de düzenli ödeme faktörünün yıl genelinde yine yaklaşık 2000 TL gibi bir tasarruf sağladığı söylenebilir. Düzensiz olarak yapılan ödemeler nedeniyle de üreticilerin 2000 TL’den çok daha fazla zarar ettikleri rahatlıkla hesaplanabilir.

Tarım Sigortası Primi Ne Kadar?

Tarım sigortası primi ne kadar?” gibi bir sorunun aslında 4 farklı cevabı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Tarım sigortası statüsünde birçok sigorta güvencesinin olduğu söylenebilir ve sigorta güvencelerine ya da birey sıfatlarına göre bu Tarım Sigortası prim ücretleri de değişim gösterir. Örneğin; SSK Tarım 2925’e göre yapılan sigorta prim ücreti 2021 yılında 478 TL’dir. EK-5 tarım sigortası 2021 prim ücreti ise 913,80 TL olarak belirlenmiştir. Esnaf 1479 Tarım Sigortası prim ücreti 2022 yılında teşvikli 927 TL iken, Çiftçi 2926 tarım sigortası prim ücreti 2022 yılında 781 TL olarak açıklanmıştır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler