Tarım Sigortası Ne Kadar? (2022)

Tarım sigortası ne kadar? Tarım Sigortası, çiftçilerin tarımsal üretim faaliyetlerini ve unsurlarını tümüyle güvence altına alan bir sigorta ürünüdür.


Tarım sigortası ne kadar?” gibi bir sorunun 2022 yılı özelinde tarım sigortası prim ödemesi yapan veya yapacak olan tarımsal üreticiler tarafından sıklıkla sorulduğunu söylemek mümkündür.
 Tarım sigortası, tarımsal üretim faaliyetlerinde bulunan üreticilerin, sosyal güvenlik haklarından yararlanabilmeleri adına yaptırdığı bir sigorta türüdür. Genel olarak tarımsal üretim faaliyetlerinde bulunmakta olan işverenler için geçerli olan bu sigorta türünün, aslında EK-5 Tarım Sigortası gibi bir statüde yer aldıkları söylenebilir. Bu statüde yer alma ve tarımsal üreticilerin sosyal güvenlik haklarından yararlanabilmeleri adına da Ek-5 Tarım Sigortası ücreti ödemeleri gerekir. Haliyle bu durum karşısında çiftçilerin en çok merak ettikleri konu ise “Tarım Sigortası ne kadar?” konusudur.
 
2022 yılı için EK-5 Tarım Sigortası ücreti 913 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu tutarın zamanında ödenmesi durumunda faizsiz bir şekilde bu tutar olarak 2022 yılı sonuna kadar devam edeceği söylenebilir. Eğer söz konusu sigorta prim ücreti sürekli olarak geciktirilirse veya geç ödenirse, bu tutar her ya faizleriyle birlikte farklı bir şekilde üreticilerin karşılarına çıkabilir. 2022 EK-5 Tarım Sigortası ücreti için belirtmiş olduğumuz ödeme tutarı geçerliyken; ev hanımı, 2926 Çiftçi ve 2925 SSK Tarım gibi sigorta primlerinin fiyatları da tamamıyla farklıdır.

Tarım Sigortası Nedir?

Tarım Sigortası nedir?” ya da “EK-5 Tarım Sigortası ne anlama gelir?” gibi soruların üreticiler cephesinde fazlasıyla merak edildiği söylenebilir.
 
İsteğe bağlı sigorta prim ödemeleri konusunda üreticilerin karşılarına 2926 Çiftçi, 2925 SSK Tarım, ev hanımı ve son olarak EK-5 Tarım Sigortası gibi birçok seçenek çıkar. Belirtmiş olduğumuz her sigorta statüsü, çiftçilerin tarımsal faaliyetlerde hangi sınıfta yer aldığına veya tarımsal üretim faaliyetlerini hangi sıfatla yaptıklarına göre değişim gösterir. EK-5 Tarım Sigortası genel olarak işveren sınıfında yer alan işçiler için geçerli olan bir sigorta statüsü olarak bilinir.

Tarım Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Tarım sigortası ne zaman yapılır?” gibi bir sorunun özellikle yeni üretim faaliyetlerine başlamış olan çiftçiler tarafından sıkça sorulduğunu söylemek doğru olacaktır. Tarımsal üretim faaliyetlerinden gelir elde etmeye başlayan, bu konuda işletme kuran veya işletme statüsünde yer alacak kadar üretim faaliyetlerinde bulunan çiftçilerin en kısa sürede tarım sigortalarını yapmaları gerekir. Tarımsal üretim faaliyetleri işletme bazında başladığı anda üreticilerin mutlaka tarım sigortası güvencesi yapmaları şarttır. Ardından her ay tarım sigortası primlerini de düzenli bir şekilde yapmaları gerekir.

Ek-5 Tarım Sigortası Ödenmezse Ne Olur?

Ek-5 Tarım Sigortası ödenmezse ne olur?” gibi bir sorunun merakı içerisinde olan üreticilerin, tarım sigortası yaparken veya prim ödemeleri yaparken en çok dikkat etmeleri gereken konu ise primlerin düzenli olarak ödenmesi gerekliliği konusudur. Zaman zaman üreticilerin bu ödemelerde sorunlar yaşamaları söz konusu olabilir. Uzun süre ödeme yapamayacak olan üreticilerin, mutlaka EK-5 Tarım Sigortası ilişiklerini kesmeleri gerekir.
 
Ek-5 Tarım Sigortası ödenmezse ne olur?” gibi bir sorunun merakı içerisinde olan tarımsal üreticilerin, karşılaşacakları en önemli problemlerden biri, sosyal haklarının prim ödemesi yapılana kadar kesilmesidir. Özellikle sağlık hizmetlerinden herhangi bir şekilde faydalanmaları mümkün olmaz ve ücretli olarak bu hizmetlere başvurmaları gerekir. Bununla birlikte sigorta primlerinin düzenli bir şekilde ödenmemesi durumunda, her ay ödemeleri gereken tutara, ödenmeyen süre boyunca faiz işletilecektir. Özellikle sadece EK-5 Tarım Sigortası gibi bir güvencesi olan tarımsal üreticilerin, bu nedenle ödemelerini aksatmamaları, ödemelerini aksatmaları durumunda ise bu durumun uzun süreli olduğundan eminlerse, tekrar ödeyebilecekleri zamana dek sigorta ile ilişkilerini kesmeleri önerilir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler